Svatojakubská pouť - cesta do Santiaga de Compostela

Cesta vede přes hory a doly, po silnici, lesem, po louce, přes města i vesnice. A jak tak jdete pořád dopředu a do Santiága za slunce i deště a blížíte se krok za krokem do cíle, krajina se vám mění před očima a skýtá vám mnohé zajímavé výhledy a pohledy. A stejně jako se mění počasí, mění se i zvířata, architektura i atmosféra. Na stezce nikdy nejste sami...

reklama na cestu poutní místo na cestě

V této galerii je 150 obrázků. Zobraz celou galerii

„Všichni jsme poutníci na cestě za neznámem“
Paulo Coelho

Do Santiaga vede několik cest (viz mapa a kilometráž - PDF; 1,03 MB):

  • Francouzská cesta (Camino de Francés)
  • Původní cesta (Camino Primitivo)
  • Severní cesta (Camino Norte)
  • Portugalská cesta (Camino Portugués)

Cesta ze Santiaga do městečka Finisterra (nejzápadnější výběžek Evropy). Zde je ze třech světových stran vidět, jak oceán mizí v obloze - nebo obloha v oceánu? Toto místo bylo Kelty i lidmi ve středověku chápáno jako „Konec světa“ a říká se mu tak dodnes.

Pár dalších fotek z Konce světa: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Cesta jako proces, jako zrcadlo, jako znovuobjevení zapomenutého

Cesta do Santiága de Compostela, byla uctívána celá tisíciletí Kelty, Římany i křesťany. Tato poutní cesta skrývá tajemství mnoha kultur a kultů a dozajista má svou osobitou energii. V roce 1993 byly všechny poutní trasy zařazeny mezi památky UNESCO. O cestě do Santiága se zmiňují ve svých dílech i britští esoterikové Tim WallaceMurphy a Trevor Ravanscroft. Někteří autoři popisují svou osobní zkušenost v románech, jako třeba Paulo Coelho v knize Poutník – Mágův deník nebo Pavla Jazairiová v knize Cestou hvězdy.

Každý má ale svojí osobní cestu, svůj vlastní příběh a své zážitky, proto je cesta pro každého jedinečnou osobní zkušeností. A sama za sebe můžu říct, že se mi na cestě děly zvláštní věci, které nabyly důležitého významu v mém osobním životě.

Cesta by měla být chápána hlavně jako paralela s cestou životní a s cestou k sobě samému. Člověk je na cestě neustále, ale ve chvíli, kdy se rozhodnete pro poutní cestu, je tam bytostně a opravdu. Je to opravdu komfort, mít chvíli na starosti jen to, že jdete do Santiága de Compostela. Na cestě se dostanete do nových, velice praktických životních situací a uvidíte, že čas plyne tak rychle, jak mu sami dovolíte. Naladíte se na cestu, otevřete se sobě, svým myšlenkám, začnete být citlivější k přírodě a chápající ke světu ostatních lidí. Z každé sebemenší přízně se budete radovat jako nikdy předtím. A vytržením z každodenního stereotypu začnete více sledovat maličkosti, nepatrná znamení, krásu přírody a zvířata. Postupem času začnete věcem, které se dějí, přikládat větší a nový význam a dávat je do nečekaných souvislostí. Vyčistíte si hlavu a přijdete na to, že nic není tak komplikované, jak se vám mohlo z počátku zdát. Časem přijdete na praktické využití vašich zkušeností a můžete zažít i osobní akt znovuzrození jiného pohledu na věci kolem vás.

Pár fotek z cesty: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Jak se dostat na cestu

Stačí se rozhodnout!!! Určit si dle trasy výchozí bod a zajistit si dopravu do Španělska, či Francie a do místa, kde jste rozhodli začít svou pouť. Nemusíte absolvovat celou trasu, pěšky byste však měli ujít minimálně 100km. Můžete jet i na kole, tam je minimum 200km nebo jet na koni.

Pak už jen sbalit baťoh včetně spacáku – co nejlehčí: uvědomte si, že ho budete nosit každý den. Proto važte každou věc, kterou berete s sebou. Nejdůležitější jsou boty, ty radši dvoje. Oblečení dle ročního období (v ubytovnách jsou pračky). Nezapomeňte na základní lékárničku s dezinfekcí a náplastmi na puchýře. Ručník, hygienické potřeby a krém na opalování. Hlavně si vezměte pláštěnku.

Inspirace na cestu: 1, 2, 3, 4, 5

Co udělat než vyjdete na cestu

Hned po příjezdu na místo, odkud chcete vyjít, si zajistěte poutnický průkaz – „Credencial del peregrino“. Každý vám poradí, kde ho získáte.Tam vám poskytnou i seznam ubytoven a kilometráž cesty. Do „credenciálu“ pak v ubytovnách, ale třeba i v restauracích budete dostávat razítka. Průkaz vás opravňuje k využívání ubytoven zvaných „Albergue“ nebo „Refugio“, někdy na ně můžete dostat slevu na dopravu ze Santiága de Compostela. Je dobré se průkazem prokazovat při jakýchkoli nepříjemnostech. Pokud dojdete či dojedete až do Santiága de Compostela, můžete si s vyplněným průkazem vyzvednout diplom o absolvování cesty.

Viz foto: "credencial" přední strana, zadní strana, diplom.

Symboly poutníka

Ostatní poutníky poznáte kromě toho, že jdou po stejné cestě jako vy, někdy i podle toho, že mají na baťohu mušli a v ruce hůl. Sami si můžete některý z těchto artefaktů pro větší přehlednost pořídit. Důležité je vědět, že Španělsky se poutník řekne „peregrino“ a pro poutní cestu slouží název „Camino“ – čtěte „Kamino“. I když neumíte španělsky, stačí říct „camino“ a každý vám ukáže cestu.

Symoly poutníka: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Jak trefit do do Santiága (značení cesty)

Cesta je značena žlutými šipkami a symboly mušle. Na cestě jsou také milníky - sloupky se znakem mušle, na kterých je od 100km uváděna i kilometráž do cíle. Evropská Unie nechala na důležitých rozcestích vystavět označení. Tam, kde je cesta nejasná určitě najdete nějaké znamení, které vám napoví. Sledujte proto značku, znamení, symboly a řiďte se intuicí. Značení je opravdu dobré, takže zabloudit je celkem nemožné.

Značení cesty: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25.

Kde můžete složit hlavu (ubytovny)

Co se týká ubytování, je o poutníky dobře postaráno. „Camino“ do Santiága je lemováno ubytovnami označovanými jako „Albergue/ refugio“. (v Galicii jsou municipal zdarma, jinak většinou v rozmezí 3 EUR až 7EUR, ale – max.15EUR)

Ubytovny nazývané „municipal“ jsou zřizované městem, bývají většinou horší, ale velmi levné nebo zdarma. Součástí některých je kuchyňka i s nádobím, pračka, sušička.

Ubytovny nazývané „privado“ jsou privátní, většinou stylové, zajímavé, jejich součástí někdy bývá i možnost internetu nebo bar – většinou nabízejí za dobrou cenu večeři, snídani, kávu.

Ubytovny mají svá pravidla. Je možné se v nich ubytovat na základě „Credenciálu“, ten předložíte hospitaliérovi, který vám dá razítko. Někdy si ho musíte dát sami včetně zápisu knihy přichozích, protože hospitaliér dorazí později.

Dobře si zjistěte, kdy se ubytovna zavírá (někdy už ve 22.00hod) a do kdy musíte ráno odejít (někdy už v 7.00hod). V každém „Albergue“ můžete strávit pouze jednu noc. V některých „Albergue“ se můžete ubytovat až od 13.00hod. Spát můžete samozřejmě i v hotelu, penziónu, venku nebo pod stanem.

Pár obrázků z ubytoven: 1, 2, 3, 4.

Jak se po cestě najíst

Po cestě si můžete nakoupit potraviny a vařit si buď v kuchyňkách nebo venku. Některé restaurace se otevírají už ráno a můžete si tam zajít na kávu nebo na snídani. Pokud byste chtěli obědvat v restauraci, dejte si pozor na španělskou siestu. Všude bývá od 14.00 do 17.00 hod zavřeno. Večeři si můžete objednat na „Albergue“- pokud večeři nabízí, nebo si zajít do restaurace, kde mívají buď „menu del día“ nebo „menu del peregrino“ (cena cca 5-10 EUR). Součástí ceny je předkrm, hlavní jídlo, desert a víno. Ve Španělsku vaří výborně!!! K jídlu si můžete dát třeba i chobotnici nebo mořské potvory. Dejte si však pozor na čas večeře, ve španělských restauracích vám „menu del día“ obvykle nabídnou až po osmé hodině.

Cesta …

Cesta vede přes hory a doly, po silnici, lesem, po louce, přes města i vesnice. A jak tak jdete pořád dopředu a do Santiága za slunce i deště a blížíte se krok za krokem do cíle, krajina se vám mění před očima a skýtá vám mnohé zajímavé výhledy a pohledy. A stejně jako se mění počasí, mění se i zvířata, architektura i atmosféra.

Mnoho tváří cesty

Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17.

Zvířatům tváří v tvář

Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.

Proměny psích plemen

Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16.

Nejbližší přítel na cestě

Sami nejste nikdy, je s vámi totiž neustále a pořád váš stín. Ten vás buď táhne nebo na oplátku vy jeho a nebo jdete svorně vedle sebe.

Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14.

Lidé na cestě

Čím víc umíte jazyků, tím více se dozvíte zajímavých věcí. Na „caminu“ potkáte totiž lidi z celého světa. Sdílíte s nimi cestu i společný cíl. Neustále je potkáváte na cestě i večer v ubytovnách. Když se vám chce, jdete kus cesty s nimi. Neustále míjíte nebo jste míjeni těmi samými poutníky, nikdy nevíte, zda jsou před Vámi nebo za Vámi. Jedno přísloví říká, že každé setkání, je setkání sama se sebou…. Každopádně potkáte pár zajímavých lidí.

Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Katedrála svatého Jakuba v Santiagu de Compostela

Každý den v poledne se zde slouží mše pro poutníky.

Foto: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Diana (2007-01-21 18:38:12 | 213.192.60.111)
Z vlastních zkušeností bych určitě doporučila severní poutní cestu...přesně tu jsme šli my. Není tolik známá, ubytovny jsou jen domácky maličké s velmi velmi příjemným personálem a pokud nechcete,za celý den nenarazíte na živáčka - čim blíž jste totiž k francouzské cestě a santiagu, tim víc také potkáváte poutníků (místy si jsme si připadali jako ovce jdoucí slepě v zástupu..) A ještě jedna maličkost. Co nejlehčí batoh je opravdu výhodou a tak jsme měli jen jedny boty - a to sandále. Všichni se nám zprvu pošklebovali, ale později to byli oni, kdo měli puchýře, otlačeniny,promoklé nasáklé pohorky a zapařené nohy.. Opravdu - klasické sandále nade vše! :)
[2] Lukas (2007-01-22 00:16:55 | 84.42.152.212)
... v říjnu jsem se vrátil ... měl jsem s sebou průvodce od Cicerone Press napsal Alison Raju... je tam věnování (nechávám v originále):"For all those who begin their journey as a long-distance walk and end it as a pilgrimage".... mnohým z nás se to stalo :) ..... můj fotodiary http://www.janicina.euweb.cz/ a klik na documentary
[3] Zdeněk Pater (2007-01-25 22:36:21 | 82.113.50.200)
Dobrý den, v letošním roce mám naplánovanou cestu Španělsko, Maroko, Portugalsko a odtud pokračovat do Santiaga de Compostela. Chtěl bych informaci jestli vede poutní ceta i z Portugalska, popřípadě kde se na ní napojit. Děkuji za informaci a přeji pěkný den. Zdenda+kolo.
[4] Pavel (2007-01-25 22:46:17 | 58.166.168.58)
odpověď na komentář [3] autora: Zdeněk Pater:
viz itinerář a mapa v článku - je tam odkaz - jedna ze stezek je Camino Portuges. Jinak zkuste http://dalky.cz/img/cteni/cesty_do_santiaga.pdf Přeji hezkou cestu...
[5] Lucie Masopustova (2007-02-08 14:47:11 | 213.220.201.125)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Ahoj Diano, sem rada, ze sem poznala nekoho, kdo sel taky..., akorat s tema sandalama je to vhodne akorat v lete. Ja sem sla v rijnu a to bych asi umrzla !! Hezky den
[6] LucieMasopustova (2007-02-08 14:51:52 | 213.220.201.125)
Ahoj, nahore v clanku mas mapku "mapa a kilometraz" - je to Portugalska cesta (Camino Portugués). Štastnou cestu Lucie
[7] Lucie Masopustova (2007-02-08 15:08:42 | 213.220.201.125)
odpověď na komentář [2] autora: Lukas:
Ahoj Lukáši, taky sem se vrátila v říjnu ! Máš hezké fotky. Třeba sme se viděli. Lucie
[8] maruška (2007-02-22 13:51:20 | 217.112.168.158)
Zdravím a vše co je zde napsáno mohu jen potvrdit. Na cestě sme byli toto leto a až do teďka a doufam do konce zivota z ni budu mit neuveritelne naadherny pocit.
[9] maruška (2007-02-22 13:53:38 | 217.112.168.158)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
no ja jsem šla taky v sandálech a zase taková paráda to nebyla o:))
[10] Jarmila Müllerová (2007-02-25 22:21:56 | 88.101.133.188)
Milí přátelé, máte zkušenost se zaparkováním auta, pokud se dopravíte do výchozího bodu autem? Díky za informaci Jarmila
[11] Alena (2007-03-01 10:17:35 | 146.102.34.96)
Ahoj, mám prosbu na všechny co už šli...píšu diplomku o Svatojakubské cestě a ráda bych provedla něco jako průzkum mezi poutníky. POkud byste byli ochotni vyplnit krátký dotazník, prosím, dejte mi vědět na mail. Předem děkuju za pomoc!
[12] Lada (2007-03-08 21:44:20 | 89.24.4.50)
Ahoj, slyšela jsem, že se dá jít už ze zpadních Čech - víte někdo něco bližšího? Díky, Lada
[13] Míša (2007-03-16 00:01:45 | 86.49.111.143)
Zdravím, chystám se v srpnu na cectu doSantiaga, ráda bych šla camino norte, můžete mi prosím někdo poradit, kde seženu mapu této trasy? Díky Míša
[14] jirka (2007-03-23 21:49:12 | 90.183.248.178)
odpověď na komentář [11] autora: Alena:
Ahoj Aleno, pošli mi prosím svůj dotazník,rád Ti jej vyplním. A mohu Ti dát spojení na kamarádku, která také psala diplomku na téma Svatojakubské poutě.
[15] Milada (2007-04-01 20:42:48 | 193.198.39.121)
odpověď na komentář [14] autora: jirka:
Ahoj Aleno a Jirko, já s diplomkou o camino de Santiago teprve začínám (ve španělštině), tak budu určitě moc vděčná, máte-li nějaké tipy na literaturu nebo kontakty na lidi, kteří by mi mohli pomoct. Camino jsem celé ušla, takže dotazník ochotně vyplním. Děkuju, mějte se hezky, Mili
[16] Marek (2007-04-11 18:08:38 | 85.71.214.137)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Ahoj Diano Chci tě požádat, zda bys nám mohla napsat více zkušeností z tvé cesty do Santiaga. Chystáme se letos se synem na pouť v srpnu a já mám obavy, že tam bude hodně, hodně poutníků. Proto bych uvažoval také o severní cestě. Ale nemám o tom žádnou literaturu. Budu proto rád, když nám poradíš, jak se třeba dostat na začátek naší cesty. Plánujeme jít asi 120 - 150 km. Uvítáme každou zkušenost a radu. Zatím díky za odpověď, Marek
[17] Honza (2007-04-19 10:32:58 | 195.113.53.83)
odpověď na komentář [11] autora: Alena:
Ahoj Aleno, Cestu jsem šel a dotazník rád zodpovím. Už proto, že jsem taky dělal postupku na Santiago. Upřímě by mě zajímalo, co o věci píšeš a s radostí bych o tom dal řeč. Honza pelayo@seznam.cz
[18] Hanka (2007-04-19 16:28:18 | 212.158.157.70)
odpověď na komentář [13] autora: Míša:
Ahoj Mišo,nevím,zda se můžu vetřít,ale taky uvažuju o pouti do Santiaga.Je mi jedno,kudy,ale rada bych šla v červenci nebo srpnu.Plánuješ jít sama? Budu ráda,když se ozveš.(makovacer@seznam.cz)
[19] Linda, Magda (2007-04-30 21:35:24 | 86.49.90.201)
Ahoj, v druhé polovině června se chystame stát poutníky. Chceme jít jen "kousek", tak 100, 150km, což znamená, že se musíme nějak dostat někam poblíž. Nevíte někdo jak? Nechceme úplně stopovat... a nechcete se někdo sdružit?
[20] Radko ŠILOV (2007-05-02 07:22:13 | 131.181.251.67)
Dobrý den, knihu Pavly Jazairiové - Cestou hvězdy, jsem nalezl při mé přípravě na cestu. Touto knihou mi byl nasazen brouk do hlavy. V doslovu je poznámka o cestě z francouského Puy, ale nemohu nalést slušné informace o této cestě - jen samá rekreace a hotel. Neznáte prosím adresu kam se obrátit? Děkuji a přeji úspěšné dny.
[21] Jakub (2007-05-06 20:04:18 | 89.176.22.217)
Ahoj poutníci, neví někdo z vás,kdo už šel camino norte, kde bych sehnal průvodce a mapku této cesty? Popřípadě mi prodal nebo půjčil svou. Chci se vydat na pouť v červenci a moc se těším. díky
[22] veronika (2007-05-10 11:51:28 | 86.49.100.229)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
ahoj, mela bych prosbu, chystame se s kamradkou na pout v cervenci a mame v planu severni cestu, jen o ni nemuzeme nikde nic sehnat, vsechno se toci kolem francouzske. nemas tedy nejake informace? budeme vdecni za vsechno. tady je muj mail, dekuju moc! veronikavecerova@centrum.cz
[23] Pavel (2007-05-10 12:34:25 | 124.177.68.168)
odpověď na komentář [22] autora: veronika:
Vážení a milí, osobní zkušenosti žádné, ale na webu se toho válí docela dost. Takže začneme: Snad to někomu pomůže...
[24] Katka (2007-05-11 13:32:57 | 62.84.153.69)
Ahoj Lucie, dík za spoustu zajímavých informací. Taky jsem se rozhodla cestu uskutečnit, letos v srpnu. Šel ji už můj bratr a doporučuje mi abych šla alespoň 650 km, že čím delší tím lepší, a taky mi radí, abych šla sama. Ráda bych se zeptala, jestli jsi šla sama nebo s někým, jak píšeš, sám nejsi nikdy - chápu, ale říkám si, jestli samotné holce může hrozit nějaké nebezpečí... Taky by mě zajímalo jestli jsi měla nějakou fyzickou přípravku, jestli jsi třeba na chození zvyklá, nebo jestli to může městská slečinka jako já zvládnout bez nějakého většího tréninku... Moc díky za odpověď, Katka.
[25] Merynka (2007-05-24 11:31:25 | 84.244.109.142)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik ta cesta zhruba vyjde peněz. Nechceme spát nikde v drahých ubytovnách,spíš ve spacáku venku,ale občas je to přece jen potřeba. A jídlo si vesměs chceme připravovat sami, i když si tam budeme muset kupovat suroviny. A chtěli bychom jít tak těch 800 km...
[26] Honza (2007-05-27 22:45:43 | 85.134.141.13)
Hola Peregrinos, prave si prohlizim vsechny dostupny fotky z vasich cest a tak nejak na me padla nostalgie. Vloni na podzim jsem sel do Portugalska a pred Pyrenejema jsem narazil na pout do Santiaga, tak jsem se zkusil napojit a byla by to moje nejvesti chyba v zivote, kdybych to neudelal. Camino bych popsal tak...ze...hmmm...ze...nooo...ehm...to se neda vyjadrit slovama...snad jenom zminim, ze tech zbyvajicich 150 km k portugalskymu mori jsem pak kracel s neustavajicim usmevem na lici. Takze, bueno camino amigos
[27] Kuba (2007-06-10 13:02:26 | 85.207.105.130)
odpověď na komentář [19] autora: Linda, Magda:
Ahoj, pokud chcete jít Camino de Francés, nejlepší je vyrazit z města Sarria (cca 110km od Santiaga). Tady jsem začal, a uznali mi to. I když slečna v Santiagu, která mi vyřizovala poutní průkaz, si nebyla jistá, jestli jsem splnil požadovanou vzdálenost, ale nedal jsem se,a s mapou v ruce jsem ji ujistil :o) Doporučuju první noc zakotvit v Portomarinu (malebný městečko u řeky Mino). Po celodenni chůzi přijde určitě vhod osvěžující koupel. Kousek od albergue je otevřený bazén s výhledem na řeku (asi za 0,5eur na jak dlouho chcete), a žádný lidi! Bueno camino!
[28] jarka (2007-06-17 10:57:38 | 83.208.155.223)
Ahoj chtěla bych prosím vědět, kde mi vystaví Credencial v Čechách, když chci cestu začít od nás. Děkuji za odpovědi.
[29] Lucie Masopustova (2007-06-26 13:45:45 | 213.220.201.125)
odpověď na komentář [11] autora: Alena:
Ahoj Aleno, klidne se ozvi na e.mail - dotaznik ti vyplnim. Luciferita@seznam.ct
[30] Lucie Masopustova (2007-06-26 13:50:22 | 213.220.201.125)
odpověď na komentář [24] autora: Katka:
Ahoj Katko, cesta je bezpecna a spousta zen tam slo samo. Rozhodne nejde o zadny fyzicky vykon, to, kolik ujdes denne kilometru si urcujes sama.Chodi tam i americti duchodci, tak si s fyzickou nedelej hlavu.
[31] Jana (2007-07-01 11:16:47 | 89.239.62.115)
Ahoj, letos bych se chtela vydat na camino norte nebo na trasu z Toleda do Santiaga (kousek od Madridu). Jen nemam nikoho k sobe. Chtela bych vyrazit ke konci cervence nebo zacatkem srpna. Nechcete se nekdo pridat? Je mi 25 let. Jana
[32] pcp (2007-07-04 16:01:21 | 213.235.101.34)
odpověď na komentář [31] autora: Jana:
Ahoj, ja se chystam na severni cestu zacatkem srpna. Samotnou cestu asi pujdu svym tempem, ale do spanelska bych uvital nejakeho spolucestujiciho (taky kvuli slevam na dopravu :)
[33] Lucka (2007-07-09 14:34:03 | 194.213.41.2)
odpověď na komentář [31] autora: Jana:
Ahoj, chystam se vyrazit letos koncem cervence nebo zacatkem srpna. Trasu zatim zvazuju. Budu rada kdyz se ke mne nekdo pridate :) Lucka
[34] Jana (2007-07-09 19:22:40 | 89.176.80.178)
odpověď na komentář [33] autora: Lucka:
Ahoj Lucko, ozvi se mi na email j.stepankova@centrum nebo na icq 336-176-371 Treba spolu vyrazime Dik Jana
[35] Jana (2007-07-09 19:24:35 | 89.176.80.178)
odpověď na komentář [32] autora: pcp:
Ahoj, jestli porad planujes cestu na sever, ozvi se mi na emial j.stepankova@centrum.cz nebo na icq 336-176-371 Shanim spolucestovatele, je to jedina podminka, abych se sebrala a odjela. Dik Jana
[36] Katka (2007-07-27 13:11:31 | 62.84.153.69)
Ahoj. Pri pripravach na cestu jsem narazila na mensi problem. Chtela jsem si dopredu koupit listek na autobus z Barcelony do Leonu, odkud chci vyjit. Pokud se totiz listek kupuje na miste, muze se stat ze autobus bude jiz plny. Na strankach www.alsa.es prijimaji jen spanelske karty. Nakonec jsem ale narazila na stranku www.continental-auto.net, kde se prodavaji tytez jizdenky, ale prijimaji tam i mezinarodni karty... Tak Vam to treba nekomu taky pomuze...
[37] Marek 33 let stary (2007-07-30 16:29:58 | 82.208.2.238)
Ahoj, pokud nekdo vyrazi kolem 7.8., dejte mi vedet :]. Podminka je, ze ujdu asi jen tech 100 km [snad] :]. Na vic se necitim a 21. musim byt zpet. Pokud se to da takto rict:]. Ale to je spise podminka pro mne. :]. Diky :]. Marek
[38] jan gurega (2007-08-01 13:08:06 | 85.160.15.147)
Mám v umyslu podniknout tuto cestu z jara příštího roku. Vybral jsem si francouzkou trasu. Prosím o informace ve věci parkování v místě výchozího bodu. Děkuji.
[39] viki (2007-08-07 14:04:33 | 88.146.1.219)
ahoj, měla bych v plánu pouť příští léto, ještě si nejsem jistá jakou trasu, ale nejspíš asi tu francouzskou.chtěla bych se vás zeptat, zda-li máte někdo zkušenosti s poutí na koni?kde koně popř. zapůjčit, jak probíhá cesta a na kolik to zhruba vyjde...předem vám všem moc děkuji..Viki
[40] radek (2007-08-16 14:26:34 | 85.207.64.50)
Ahoj poutníci, neví někdo z vás, kdo už šel camino norte, kde bych sehnal průvodce a mapku této cesty? Popřípadě mi poradil. dik
[41] Pavel (2007-08-17 02:15:28 | 131.181.38.188)
odpověď na komentář [40] autora: radek:
Viz komentář č. 23 - tam je pár odkazů, které by měly pomoci.
[42] Tomáš (2007-08-17 10:02:06 | 88.101.94.147)
odpověď na komentář [41] autora: Pavel:
Ahoj letos jsme šli Camino Francés z Leonu do Santiaga a musím vám říct že super zážitek. Příště se chci vydat sám a dojít až na konec světa bohužel kvůli málo času jsme tuto trasu nestihli celou... Ps: u majáku Faro jsme potkali 2 češky z Prostějova tak holky kdyžtak se mi ozvěte na e-mail (tomas.satrapa@centrum.cz) někdy bychom mohli podniknout nějakej ten trip. Dík.
[43] Hanka (2007-08-27 09:26:36 | 85.207.179.211)
Ahoj, chtěly bychom se vydat na pouť v srpnu 2008, jsme 3 holky a potřebovaly bychom alespoň tištěného průvodce, kterého nemůžu nikde sehnat a ještě nějaké informace. Kdybyste mě mohl někdo kontaktovat na email, byla bych strašně ráda. Děkuju mnohokrát (Fronkovah@seznam.cz)
[44] Alice (2007-09-26 08:19:52 | 193.165.184.246)
odpověď na komentář [39] autora: viki:
Ahoj Viki, zkus se podivat na: http://www.caminosantiago.com/web/acaballo.htm je tam spousta informaci. Snad ti to pomuze. Ja jsem se z Camina prave vratila, ale sla jsem pesky - z Leonu az na konec sveta. Bylo to nadherne. Krasny den Alice
[45] Jirka OL (2007-09-30 22:31:38 | 77.48.27.78)
odpověď na komentář [31] autora: Jana:
Ahoj Jano, jak dopadlo Tvé plánování...uskutečnila se Tvá cesta ? Já ji plánuji na příští rok, jakmile to umožní počasí. Můj email: Cheekydog@seznam.cz
[46] Stabnikrysa (2007-11-07 00:47:37 | 125.237.199.82)
Zdravim vsechny chystame se koncem cervna vyrazit do santiaga dopatral jsem se ze KCT us vyznacilo cestu ze Zbraslavi ale nikde jsem se nedopatral blizsich podrobnosti tak bych ocenil kdyby mi nekdo dal vedet existuje li naka mapa a jak je to se znacenim pres nemecko a francii i kdyz ono je jedno kudy se do santiaga dostanu ale nerad bych to pral pres italii ;o)
[47] magdaléna (2007-11-18 11:04:58 | 80.188.98.143)
dobrý den, moc se mi líbí, jak jste vytvořila zápis své poutě. chystám se na ni a z vašeho článku čerpám, jsou tam zásadní informace (o ubytování, cenách,..) které vám žádné průvodce neřeknou, chtěla bych vám poděkovat a zeptat se vás, jestli si myslíte, že jazyková nevybavenost může být velký problém a co může být pro mladé lidi na cestě nejvíce nebezpečné
[48] magda (2007-11-18 11:21:55 | 80.188.98.143)
ahojte diskutující, chtěla bych si nechat poradit. je mi 16 a v srpnu se chystám na camino francés, ale nemůžu sehnat vhodnou mapu. taky neplánuji ujít celou trasu, ale jen kolem 300km. poradili byste mi, v jaké části je možné začít? asi je nejlepší letecky (ale bohužel jsem vyhledala možný přílet jen do vzdálené pamlony, leonu..?), ale kdyby někdo měl doporučenítřeba na autobusovou dopravu, který se osvědčil, tak budu vděčná. také bych se chtěla zeptat, jestli na camino norte se dostává do kontaktu s mořem? pěkný zimní den
[49] Kája (2007-11-23 17:32:29 | 213.235.83.134)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
s těma sandálema teda nesouhlasím, nicméně letos bych chtěla asi severní cestu jít, kdybys měla ještě jějaký tipy nebo připomínky, kde si mám třeba dát pozor na značení nebo jestli je potřeba mapa, tak mi prosím prosím napiš na mail. nigella@email.cz
[50] Kája (2007-11-23 17:45:56 | 213.235.83.134)
odpověď na komentář [24] autora: Katka:
ahoj Katko, neptala ses sice mě, ale jak jsem si to četla, musím ti odpovědět. Vážím 48 kilo a v tělocviku jsem byla vždycky jedna z nejhorších. Ale camino jsem zvládla bez nejmenších fyzických problémů, batoh jsem měla 10 kilo(včetně jídla),šla jsem s kamarádkou, a myslím si, že je to tak možná lepší. Ale potkaly jsme i několik holek, co to šly samy (mluvím o camino primitivo). Když jdeš sama, tak poznáš sama sebe. Ale když jdeš s někým, poznáš sama sebe a poznáš se i ve vztahu k ostatním, jestli umíš dělat kompromisy, vyjít s někým s kým nesouhlasíš, a jestli neumíš, tak se to hodně rychle naučíš :-)
[51] Kája (2007-11-23 17:48:35 | 213.235.83.134)
Já bych z vlastních zkušenosí doporučila camino primitivo. Jednoduchá teda není(primitivo v tomhle smyslu znamená spíš \"původní\", je to totiž první poutnická cesta, která do santiaga vedla), ale je tam krásně! Nádherně! a lidí tam moc nepotkáte, jenom večer v ubytovně... Těch 50-100 km před santiagem je camno francés fakt přeplněná, navíc se všichni ženou a perou o místa v ubytovnách,vstávají ve 4, aby byli v další první... ale bavila jsem se s lidma, kteří ji šli celou a říkali, že 100 a víc kilometrů před santiagem je to taky pohůdka a lidí je tak moc jenom k tomu konci...
[52] Jana (2007-11-25 21:55:33 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [46] autora: Stabnikrysa:
Ahoj, zasilam odkaz na trasu v CR, najdes tam i kus po Nemecku. Kdyby ti nesel odkaz, zkus se proklikat pres hlavni stranu, kliknes na wege a v CR a mas to taky http://www.jakobus-gesellschaften.de/index.php?id=35,96,0,0,1,0 Pujdete pesky z CR? nebo na kole? Jana
[53] Jana (2007-11-25 22:05:18 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [48] autora: magda:
Ahoj, camino franceés je natolik dobre znacene, ze se clovek obejde i bez mapy. Mela jsem jen profilovku pro zajimavost, abych vedela co me ceka. Dobry je zacit ve vetsim meste, kde neni problem sehant credencial, jinak bys mela velky problem s ubytovanim v albergue. Do Spanelska jsem jela 2x busem. Jednou pres www.spolujizda.cz a pak s eurolines. Spolujizda je bezkonkurencne nejlevnejsi. ale odveze te pred Barcelonu, do ni se da dostat mistnim busem ci vlakem. Za jeden smer si uctovali asi 1400 Kc, coz je zlaty. Na caminu norte se dostanec asi 7x k mori (sla jsem ze Santanderu) ale neprisla mi to nijak extra pekna cesta, camino frances me zaujalo vic. Jana
[54] magdaléna (2007-11-26 07:50:35 | 80.251.250.2)
odpověď na komentář [53] autora: Jana:
děkuji mockrát, za zprávu, přesně jsi zodpověděla, co jsem potřebovala. ještě by mě zajímalo :) jestli je problém dostat se spolujizdou do španělska v počtu třeba 4 osob? na cestu se dá asi napojit jednoduše, z barcelony (kam se dostanu vlakem nebo busem) se do většího města dostanu hromadnou dopravou, co? ještě jednou děkuji, pěkný den
[55] Jana (2007-11-27 21:16:35 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [54] autora: magdaléna:
Ahoj, pres spolujizdu neni problem se dostat, jestli planujes cestovat v intervalu červen-září (možná i květen). To z ČR odjíždí autobusy cestovky do Španělska, kam spolujízda prodává volný sedadla. My jsme jeli ve 3 a problém to není. Maximálně když vás rozdělí do víc busů tak se přesně dolmuvit s řidiči, kde vás vyhodí, abyste se jako skupina sešli. My jsme vystupovali už ve Francii, tak nás vyklopili na nějaký benzínce a pak jsme šli cestou necestou a došli do města. Francii pro výstup nedoporučuji, je drahá na dopravu. Ale ty busy končí v turistických místech před Barcelonou. Ideální je Girona, kde je busové a vlakové nádraží u sebe a rozhodně tam nebude problém dostat se od Barcelony. Busy tušim končí v Lloret de Mar nebo Margrat de Mar (oboje jde najít na seznamu.cz nam apách). Stránky na španělskou dopravu: vlak renfe.es a bus alsa.es (spíš dálkové trasy) Ale je tam i dost regionálních dopravců, tak se nenech znervóznět, když tam ty turistický díry nenajdeš. Letos stál lístek ze Santiaga do Barcelony s poutnickou slevou (kterou dostanete po předložení kredencialu nebo compostely 50 euro). Vcelku dobrá stránka na informace o cestách a můžeš tam sehnat i profilovky je mundicamino.com. Stránku lze přeložit do více jazyků. Jinak na profilovku se dostaneš: klikneš na rutas a pak na camino frances. Následně v pravém sloupci jsou etapy. Nějakou rozklikneš a vlevo na trazado/profil najdeš mapku. Přeju pěkné putování, camino frances je moc pěkné, ale to poznáš sama. j.stepankova@centrum.cz
[57] Lucie (2007-12-26 20:49:09 | 85.160.72.18)
odpověď na komentář [21] autora: Jakub:
Ahoj Jakube, zajímalo by mě jestli jsi podnikl severní cestu a jaké to bylo, prostě nějaké zkušenosti. Chystáme se letos. Díky. L.
[58] Josef (2008-01-15 08:46:14 | 62.209.213.2)
V červenci jsme se vrátili z francouzské cesty a tak jako poděkování přikládám odkaz na fotografie, deníček i pár linků: http://nojo.aquasoft.cz/FotoCaminoSantiago/index.htm
[59] Markéta (2008-01-16 23:22:29 | 212.71.160.42)
Hola, que tal? Zdravim vsechny, kteri se pripravuji i ty, kteri se jiz zucastnili. Jen jsem po precteni diskuse trochu nervozni... ja se rozhodla jit ze Sevilly celych 940km a pri hledani rad zjistuji, ze nikdo z ceskych poutniku touto cestou nesel? Vyrazim 9.6. ze Sevilly a mam zajisten odjezd 15.7. ze Santiaga, tak snad to stihnu. Kdyby se preci jen nasel nekdo s informacemi o teto trase, budu rada za kazdy tip ci postreh. Pokud se nikdo takovy nenajde, po navratu rada sdelim sve zazitky, postrehy a zkusenosti, jake to bylo jit v 21 letech sama Spanelskem napric a mozna si i trosku "hrabnout na dno"... ale tesim se jak melej Jarda! :o) Stastnou cestu vsem, Marketa.
[60] Zbyněk (2008-01-17 15:54:44 | 195.189.1.107)
Ahoj, rád bych letos v květnu putoval do Santiaga de Compostela. Mám dotaz. Na kolik zhruba vyjde měsíční putování, chtěl bych jít asi tak 600 km a která je nejtradičnější trasa. Díky
[61] Ivan Černý (2008-01-20 19:17:27 | 195.91.54.84)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Prosím o podrobnejšiu info o Severnej ceste. Ja by som chcel ísť koncom augusta a začal by som v Bilbao.
[62] Jana (2008-01-20 21:11:36 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [59] autora: Markéta:
Ahoj Market, drzim palce, dle informaci to vypada, ze je to dosti osamela cesta. Kde jsi shanela info o ceste? Mam odkazy na nejake nemecke stranky a vlastnim nemeckeho pruvodce. Umis nemecky? Jana
[63] Marketa (2008-01-20 22:49:38 | 212.71.160.42)
odpověď na komentář [62] autora: Jana:
Ahoj Jani:o) Diky za reakci! Info o ceste jsem shanela jen na netu. Nicmene treba to, kde v Seville sezenu credencial jeste stale nevim... Ty nemecke stranky jsem asi nasla taky (3w.via-de-la-plata.de) a jestli jsem to dobre pochopila, ten samy clovek je autorem outdooroveho pruvodce pro tuto trasu-toho jsem zatim v knikupectvi nesehnala. Nemecky jsem se ucila strasne dlouho, ale i tak je to pro me trochu orisek. Nicmene v nouzi si na zaklady nemciny asi vzpomenu :o) Posledni dobou me spis zacina trapit doba, za kterou tech 900 km musim stihnout... Kde jsi sehnala toho pruvodce prosim? Marketa
[64] Jana (2008-01-21 18:04:57 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [63] autora: Marketa:
Ahoj, jojo, to jsou dobry stranky. Toho pruvodce jsem kupovala pres net www.ebay.de Kazdopadne bych Ti ho mohla pujcit k okopirovani, jsou tam zlehka mapky a informace, ktera etapa je uplne bez vody. Z jakeho mesta jsi? Dobre stranky jinak jeste jsou (najdes tam treba profilovky nebo mapky etap) http://www.viaplata.org/sevilla-santiago/home_con_mascara2004.swf, http://www.caminolinks.co.uk/, http://www.mundicamino.com/ (v sekci rutas najdes via plata a po rozkliknutí etapy se muzes dostat i na profilovku, a info, kde se da spat). Dle materialu, do kterych jsem mela moznost nahlidnout, tak na via plata neni moc albergu, ubytovani je psis "drazsi" v rozmezí 10-15 euro.Musim uznat, ze Ti zavidim, taky bych si dala tuhle cestu, ale asi az za rok. Jak a za kolik jsi sehnala dopravu? Jak tam jedes? Ze zkusenosti z camino frances a norte se s batohem ktery mel cca 16kg ujit prumerne 27km/den. Jasne, zmaknes i 40Km, ale pak si potrebujes trochu oddychnout. Ale jestli mas batoh nalehko - 10kg nebo min, tak se ti i lepe pujde. Ale takhle zabalit se mi nikdy nepodarilo. Jana
[65] Marketa (2008-01-22 10:51:40 | 212.71.160.42)
odpověď na komentář [64] autora: Jana:
Tak to se asi budu muset obejit bez zehlicky na vlasy... :o) Delam si legraci, chtela bych se vejit do tech 10kg, idealni je 6kg, ale pokud se tak stane, uvidim prvni zazrak v zivote. Jinak ja jsem z Prahy (Hostivař) a tu cestu chci brat tak trochu samotarsky, takze pokud nebude prset, nevadi, ze je malo moznosti k ubytovani. Jo a cestu tam ani zpatky jsem financne moc neresila, takze letim, ale podarilo se mi sehnat docela levne letenky. Marketa P.S. Diky moc za ty odkazy, urcite si to projdu
[66] Jana (2008-01-22 19:13:45 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [65] autora: Marketa:
Tak to drzim palce abys udelala tak lehkej batoh - pak mi rekni jak se to dela. Ja budu v nedeli 3.2. vecer v Praze, kdybys chtela pujcit toho pruvodce tak se ozvi na email j.stepankova@centrum.cz
[67] Klára (2008-01-25 20:06:39 | 88.103.7.166)
S obrovským nadšením jsem teď prošla celou diskuzi. Na cestu se s mým přítelem chystáme letos v srpnu. (Snad to klapne!) Lucce děkuju za moc milý článek, ostatním za skvělý příspěvky! Sháním teď nějaký způsob transportu do Saint-Jean-Pied-de-Port. Nemáte nějaký tip? Díky!
[68] Hela (2008-01-30 21:31:55 | 89.176.166.211)
odpověď na komentář [60] autora: Zbyněk:
Ahoj, my jsme sli s manzelem pred tremi roky a bez bot a letenek nas to vyslo na 570 eur, spali jsme v albergue a jedli vecer menu del Pellegrino. Kdybys chtel vedet vic, klidne se ptej. My sli z Saint Jean Pied de Port, coz je zhruba 750 km a stihli jsme to presne za mesic.
[69] TOnda (2008-02-03 11:25:12 | 84.47.47.81)
Poradi mi niekdo spojenie do SaintJean Pied de Port.Tam chce začať svoju cestu.Prejsť Pyreneje a potom sa dostať do Villalba a pokračovať zase pešo.Ďakujem
[70] TOnda (2008-02-03 11:27:31 | 84.47.47.81)
odpověď na komentář [68] autora: Hela:
Prajem dobrý deň. Chystame sa tiež vyštartovat zo Saint Jean, ale neviem ako sa tam dostať. Ak je to možne poprosil by som vás o popis spojenia. Ďakujem.
[71] modroocko (2008-02-03 16:46:06 | 83.240.14.40)
Ahojky všem poutníkům. V červnu se chystám na Camino Primitivo.Dočetla jsem se tady, že ji někdo z vás absolvoval a zajímalo by mě, jak jste pořešili cestu a jestliže je nutné počítat s prespáním venku (mít aspon celtu). Pro všechny ostatní posílám užitečné odkazy, najdete mezi nimi i jednoduché průvodce na všechnycesty. http://www.xacobeo.es/2006/index.asp?idMenu=8&idIdioma=3 http://www.santiago-compostela.net/finisterre/index_cfm_en.html http://www.caminosantiago.com/way_of_saint_james/index.htm http://www.jacobeo.net/ http://www.caminosantiago.org/cpperegrino/caminos/caminos.asp
[72] kuba (2008-02-05 22:04:54 | 88.101.200.228)
Zdravím milí poutníci, přemýšlím že bych se v březnu vydal na pout severní cestou, tak bych se chtěl zeptat jestli nevíte jaké je na severu v březnu počasí, nepodařilo se mi to na netu najít. A taky jestli byste mi prosím někdo poradil ohledne dopravy a kde pout zacit? Jsou ubytovny již od města San Sebastian? děkuji moc za radu
[73] Klara (2008-02-06 23:28:05 | 62.4.112.215)
odpověď na komentář [68] autora: Hela:
Ahoj Helo, diky za tvou radu, presne to jsem potrebovala vycist :-) Mame v planu jit s pritelem v cervnu, ze Saint Jean Pied de Port. Kolik jste zhruba denne usli kilometru? Mame na to necely mesic, vcetne cesty tam i zpet. A ta cena do ktere jste se vesli me celkem prekvapila. Cekala jsem ze to bude vic.. Diky za rady, hezky den. PS: nemate nejaky denik?
[74] jarda (2008-02-08 11:17:30 | 89.103.84.117)
odpověď na komentář [51] autora: Kája:
Ahoj Kájo, minulý rok jsme šli severní cestu. Také tam je pohoda, po cestě potkáváš jen málo lidí a na ubytovnách jsme vždy sehnali místo bez boje i když jsme dorazili večer. Ráno jsme si mohli v pohodě prispat bez strachu o místo v další ubytovně. Krásné bylo že jdeš asi tak 600km podél moře. Nával lidí jsme také zažili až před Santiagem kde se cesty setkávaly. Takže kdo chce klid, doporučuji určitě i cestu Severní.
[75] Pavla (2008-02-10 11:57:23 | 88.102.71.22)
Ahojte poutníci, také sháním informace na počasí teď v březnu. Dost mě láká ta severní cesta kolem moře, ale asi tam teď bude dost deštivo v porovnání s tou francouzskou cestou. Nevíte nahodou někdo ? Jo a zatim jsem nenatrefila na nikoho, kdo by tu cestu šel se psem. Budu mít s sebou psí společnici a tak mě napadá, jestli bude vůbec moci se mnou na ubytovnu? Dík za jakékoli info :-)
[76] Pavla (2008-02-10 12:33:20 | 88.102.71.22)
odpověď na komentář [38] autora: jan gurega:
Ahoj Honzo, na cestu mám celý březen a musím být do 3.4. zpátky. Chci s sebou vzít psa a sháním odvoz. Sháněl jsi možnost parkování, tak jsem se chtěla zeptat, jestli máš cestu ještě v plánu a kdy jsi chtěl vyjet. Asi bude v březnu víc pršet, ale zase si myslím, že tam nebude tolik poutníku a boj o ubytovnu. Vlastně to je dotaz pro kohokoli, kdo by jel začátkem března autem a svezl by mě i se psem. Dík moc
[78] Klára (2008-02-26 15:35:33 | 88.103.7.166)
odpověď na komentář [70] autora: TOnda:
Ahoj Tondo, jak se dostat tam sice ješte nevím, ale už vím jak zpátky. Ryanair prodává teď letenky ze Santiaga do Frankfurtu za cca 1200Kč. Já jsem je koupila na sobotu, aby se dal po Německu využít víkendový lístek, který stojí 30 euro a je pro 5 nebo 6 osob. Tak hodně štěstí! Já už se fakt moc těším!
[79] Jiří Tichý (2008-02-28 16:05:32 | 195.113.180.197)
odpověď na komentář [78] autora: Klára:
Ahoj, Kláro, už víš, jak se dostat i tam? A máš zkušenost, jak se tam jede na kole? Jsou ty cesty sjízdné? Chtěl bych tomu věnovat asi měsíc a absolvovat celou trasu (750km nebo tak) z Jaca či Roncesvalles. Kdybys taky věděla o někom, kdo má podobný nápad, dej mi vědět, ideálně bych uvažoval termín červen 2008. To by taky mělo být v ubytovnách ještě relativně dost místa, ne? Díky za zprávu. Jirka
[80] (2008-02-29 15:08:06 | 84.196.242.15)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Ahoj Diano, taky jsme přemýšleli o severní cestě. Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho Vám trvalo ji ujít a jestli není na cestě problém s ubytkem? A jakou jste zvolili přístupovou cestu ( myslím do Irúnu )? Ještě, za jak dlouho jste to zvládli? Dík moc za info, Tereza.
[81] Jana (2008-03-02 12:22:24 | 89.102.114.107)
Ahoj, příští rok na podzim pouť z Valencie kam jinam než do Santiaga - nevidí to někdo podobně?
[82] eva (2008-03-03 23:07:26 | 81.0.215.241)
odpověď na komentář [72] autora: kuba:
Ahoj Kubo, taky planuju cestu a dneska cely vecer surfuju na netu, podivej se na tuhle stranku Camino:Santiago:Web - zaroluj si az dolu, je tam spousty map, planku, informaci a v pravem sloupci linku najdes link i na weby s adresami. Tak stastnou cestu :) Eva
[83] Olžbutová (2008-03-05 11:18:13 | 85.160.93.43)
Kde lze v Čechách získat vydání "Credencial del Peregrino",když chceme pouť zahájit zde.
[85] Romana (2008-03-05 16:36:53 | 195.113.118.5)
Ahoj! Těm, co šli na podzim nezbývá než blahopřát. Já šla v červenci a bylo tam hooodně přelidněno a taky hoodně horko. Čím blíž k Santiagu, tím víc se měnili poutníci v turisty. Doporučuju si zajít až na Fisterru a co víc, i na Muxiu. Tam už je lidí jen pár a změna krajiny nejvýraznější. Víc než Fisterre vypadá Muxia jako konec světa. Můj poznatek: mrzí mě, že spousta lidí si hrála na poutníky, přičemž spala v hotelech, nejdražších albergue, stravovala se v restauracích a hřešila na svoji svatojakoubskou mušli, díky níž někdy jídlo nemuseli platit... Pouť je přece úplně jiná! Jo a ještě drobná poznámka: Mys Fisterre není nejzápadnější cíp Evropy. Tím je Cabo da Roca v Portugalsku!!
[86] Jirka (2008-03-07 23:59:34 | 80.250.8.212)
V loni na jaře jsem absolvoval cestu z Chebu přes Le Puy do Santiaga, pak na Finisterru a zpět přes A Coruńa, Gion, Bilbao,Vezelay, Saarbrücken, Vürzburg zpět domů do Chebu. Jel jsem sám,na kole. 85 dní, 5860 km, a zhubl jsem o 18 kg.Spal jsem různě po lesích, u lidí v zahradách, na statcích a v refugiích. Poznal jsem mnoho dobrých lidí, bez jejichž pomoci bych to možná ani nedokázal. Jsem už poněkud starší /65 let/ a byla to cesta mého života na kterou se nezapomene.Bude-li zájem, rád se podělím o zkušenosti.
[87] Barbora (2008-03-08 01:12:01 | 84.21.116.134)
Čau, chtěla jsem se zeptat, jestli by mě někdo nemohl poslat nějaký podrobnější itinerář cesty do Santiaga. Chtěla bych se v létě vydat na kole, asi část franzouskou a uvítala bych veškeré informace!děkuji a mějte se! F.barbora@seznam.cz
[89] tonda (2008-03-09 11:41:14 | 84.47.11.107)
odpověď na komentář [87] autora: Barbora:
Cest je viacej,ja som si zohnal podrobného sprievodcu Francúzkej cesty,ale je v španielskom jazyku.Na cestu sa chystame až přišti rok.
[90] Vladimír Hrnčíř (2008-03-13 08:48:37 | 85.132.220.4)
odpověď na komentář [69] autora: TOnda:
Tondo, pokud ti někdo poradil, jak se dostat do Saint Jean..., napiš mi větu. Já bych potřeboval poradit, jak se tam dostat z Lurd. Tam jedu s cestovkou, pak chci nějak do Saint Jean... a jít klasickou cestou a to zařčátkem června. Díky Vladimír
[91] Jana (2008-03-13 19:05:28 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [90] autora: Vladimír Hrnčíř:
Ahoj Vladimíre, z Lurd můžeš jet vlakem - do St. Jean de Port stojí cesta kolem 25 euro, přestup v Bayonne, co jsem koukala, jezdí aspon 2 spoje za den - http://www.voyages-sncf.com/leisure/fr/launch/home/ Jana
[92] Petr (2008-03-14 17:52:05 | 62.77.119.62)
odpověď na komentář [86] autora: Jirka:
to Jirka Dobrý den nebo ahoj :), úvodem musím smeknout před Vaším výkonem. Fakt klobouk dolů. Já se jmenuju Petr a rád bych podnikl podobnou cestu té Vaší. Tzn. tam a zpět na kole. Odjezd +- Duben, budu proto velmi rád, když mi napíšte Vaše zkušenosti ohledně cesty, hlavně budu rád za ty zkušenosti, které nikde nevyčtu, počasí-jaro, zda je lepší jet sám, jakou trasou, atd. Budu rád za jakoukoliv info. Je možné u nás pořídit pas poutníka? Budu velmi rád, když mi napíšete a za to velký dík. Jste fakt borec, mě je 32 a taky mám pochybnosti. Díky a nanapsanou Petr petr.junek@seznam.cz
[93] Jana (2008-03-15 11:59:00 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [86] autora: Jirka:
Zdravím Vás, také bych měla zájem o informace o Vaší cestě - informace o potřebných mapách, jaké byly cesty (jel jste po klasické poutní cestě nebo po silnicích a jak rušných), počasí, finanční náklady, zda se dá v městě někde odložit kolo a podívat se na věci zajímavé. Mám představu o části ve Španělsku, kde jsem pouť šla, ale nemám představu o podmínkách v Německu, Francii, případně Švýcarsku. A kudy to byla ceste zpět? Jak psal kolega, uvítám všechny informace, zvláště ty, které nikde nevyčtu. Děkuji za odpověď j.stepankova@centrum.cz
[94] horssi (2008-03-16 18:31:41 | 193.179.44.120)
Nazdar.. Planujeme v lete projit svatojakubskou cestu - z Saint Jean, odjezd koncem cervna nebo zacatkem cervence. Ma-li nekdo zajem se pripojit ozvete se mi please na e-mail (horssi@gmail.com) Jinak diky za super stranky a buen camino
[95] Lída (2008-03-17 15:14:38 | 90.177.184.211)
odpověď na komentář [86] autora: Jirka:
Vážený pane, dobrý den. Mám známou, která touží putovat po Svatojakubské cestě a je Vaše vrstevnice. Hledám na její žádost někoho kdo tuto cestu má za sebou. Pošlete-li jakýkoli kontakt, budu moc ráda. Děkuji a přeji vše dobré Lída (lidkoh@centrum.cz)
[96] Jiří Dytrych (2008-03-17 21:43:15 | 80.250.8.212)
odpověď na komentář [95] autora: Lída:
Napište mi na uvedenou internetovou adresu, abych mohl napsat podrobnosti. S pozdravem Jiří Dytrych (fotodytrych@centrum.cz)
[97] Hela (2008-03-18 21:27:26 | 78.102.190.119)
odpověď na komentář [73] autora: Klara:
Ahoj Klaro, nam to trvalo 30 dni. Pocet km je rozdilny, od nejakych 17 do 35 za den. Denik jsme si psali. Kdyz se mi ozves na mail, tak ti napisu vic, jestli budes chtit. peterlikova@centrum.cz
[98] Zdenka Hlaváčková (2008-04-16 09:27:06 | 194.108.69.11)
odpověď na komentář [81] autora: Jana:
Ahoj. Chystáš se pouť z Valencie do Santiaga? Velmi mne to láká! S pozdravy Zdenka
[99] Ondrej (2008-04-16 17:12:03 | 88.102.106.148)
Ahoj, rad bych, nejlepe v kvetnu, podniknul pesi pout do Santiage de Compostela. Hledam pro tuto cestu spolecnika/spolecnici. Nevim, zda to muze fungovat, ale proc to nezkusit. Je mi 23 a jsem student. Ozvi se prosim na email robinlight@gmail.com
[100] Jana (2008-04-19 06:58:07 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [98] autora: Zdenka Hlaváčková:
Ahoj Zdenko, jojo, pořád mám Valencii v plánu, ale vypadá to, že až příští rok - jaro nebo podzim 2009. Dej mi na sebe email, prosim. j.stepankova@centrum.cz
[101] Honza (2008-05-03 13:45:27 | 212.24.144.68)
Ahoj, ke konci kvetna chci vyrazit po Camino Frances do Santiaga. bohuzel nemam na cestu moc casu a tak chci vyrazit z mesta Ponferrada a mam dotaz na zdejsi zkusene poutniky ;) . Jak se co nejjednoduseji do Ponferrady dostat? letadlo a pak vlak? bus? Poradte prosim. Diky, Honza
[102] petr (2008-05-03 22:29:36 | 85.207.93.198)
odpověď na komentář [101] autora: Honza:
Ahoj, právě jsem se vrátil plný dojmů z nádherné dovolené a to z cesty do Santiaga. Ke tvému dotazu: Za 1. přidej si ještě nějakých 50 km a jdi z Astorgy, neprohloupíš, uvidíš. Za 2. letadlem s Ryanairem do Santiaga a potom autobusem s Alsou to bude přibližně 22 Euro, vlak je dražší. Ryanair létá z Bratislavy nebo Vídně a do Santiaga s přestupem, ale to si musíš najít. Petr
[103] Jana (2008-05-06 18:03:37 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [101] autora: Honza:
Ahoj Honzo, prosím, jestli se opravdu do Santiaga vypravíš, nemohl bys mi koupit credencial? prázdný. Penízky bych ti pak nějak poslala. A k těm spojům, dporučuji stránky www.alsa.es - stránky na busy ve Španělsku a www.renfe.es, to je pro změnu vlak. Nebo kdokoli kdo pojedete, potřebovala bych prázný credencial - pokud by byl někdo ochten dovézt, prosím ozvěte se na adresu j.stepankova@centrum.cz. Předem děkuji...
[104] magda (2008-05-09 11:08:43 | 147.251.100.135)
Hola peregrinos, šli jste někdo severní cestu z Bayonne? Našla jsem jen mapy začínající v Irúnu, nevíte někdo jestli je cesta značená už z Bayonne a jestli stojí za to projít si úsek Bayonne-Irún?
[105] tereza (2008-05-29 15:58:14 | 89.102.220.119)
nechce jet někdo tenhle rok?
[106] Evka (2008-05-30 13:49:52 | 83.208.98.32)
Ahoj, my se chytáme jít v srpnu, nejspíš od hranic... Máme na to tak měsíc, možná trošku víc:-) Takže teď sbíráme informace... Takže se připojuju k dotazum na cestu do Španělska, letadlo a pak bus? Nobo se tam dá dostat i jinak? Díky:-)
[107] Katka (2008-06-01 20:18:15 | 194.213.39.46)
Ahoj, ráda bych věděla, na kolik vyjde asi měsíční putování. Prosím, kdo má zkušenost, tak se podělte. Moc díky
[108] Jana (2008-06-01 21:36:07 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [107] autora: Katka:
Ahoj, šla jsem 2x a měla jsem náklady do 8euro za den. Nesli jsme vařič a občasně vařili. Menu pro poutníky stojí mezi 7-10 euro (polévka,jídlo a něco k tomu, někdy v ceně i láhev vína). V Santiagu je sleva na autobus po předložení compostely - do Barcelony za 50euro a do Zaragozy za 40 euro. Do jiných míst slevu nemají (alespoň loni ne) Jana
[109] Mirek (2008-06-02 12:54:25 | 195.122.214.146)
Hola todos, mam jen malej dotaz, chceme jit s kamaradem v červenci Camino frances, a chci se zeptat o nejaky info od poutníků kteří tam šli, napr. jeslti je to osamocená cesta, nebo jestli je tam hodně poutníků (takovy názor sem tady četl v diskuzi, tak jestli to je pravda), jestli se dají někde na cestě vyměňovat peníze, a ještě jeden dotázek jak je to v červenci s počasím, tipuju že na caminu bude asi docela horko a jak je to tam s vodou, jestli si máme vzít sebou naky pet láhve a vždy si někde načepovat? Chceme teda letet s Ryanairem z Brna do Barcelony a pak nak se dopravit busem:-) Předem děkuji za odpovědi, můžete psát i na ICQ 318-507-356 Díky Míra
[110] Majda (2008-06-04 13:02:50 | 147.251.68.71)
Ahoj, chci se zeptat jestli se dá běžně platit kartou (v potravinách) nebo převážně v hotovosti a kolik je bezpečné mít u sebe v hotovosti? Díky
[111] Jana (2008-06-04 18:02:40 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [110] autora: Majda:
Ahoj, lepší je hotovost, ne všude jsou supermarkety, kde mají terminál na karty. A v ubytovně, která stojí př. 3 eura, opravdu kartou nezaplatíš. Jana
[112] Tereza (2008-06-06 11:29:10 | 85.160.194.143)
Ahoj všichni, plánuji na toto léto cestu do Santiaga. Půjdu ji poprvé a tak vítám každou dobrou radu. Kdy je dobré jít, jakou cestu zvolit, jak dlouho se asi tak jde, kolik tak peněz je dobré vzít sebou atd. Díky:-)
[113] Katka (2008-06-06 15:40:30 | 194.213.39.46)
Ahoj, potřebovala bych vědět, kde se dá spát, teda kromě motelů, hotelů, tamnějších ubytoven...dá se spát i ve stanu? je to nějak omezené? Nebo se dá spát tam, kam zrona dojdeme? Potřebujeme nějaké povolení? Díky
[114] Katka (2008-06-07 20:15:49 | 89.239.62.18)
odpověď na komentář [113] autora: Katka:
Ahoj, spát se dá v podastate kdekoli cestou na caminu frances - pout lemují vinice nebo pole s obilím. Bezne jsme spali na poli, nebo nekde v terenu a nikdy s tim nebyl problem. Jen jestli jdete camino frances, je tahat stan zbytecny ze 3 duvodu: 1) ubytovny pro poutniky jsou na kazdym kroku a neni problem v nich prespat, naopak se tam daji poznat zajimavi lide 2) stan je dle me zbytecna zatez 3) sla jsem camino v zari a prselo nam jen jednou. Pokud planujete jit camino norte, tam se stan hodi na 1. tyden cesty od Santanderu - je tam mene ubytoven, ale i tak se to da zvladnout bez stanu. Jana
[115] Evča (2008-06-09 15:09:34 | 83.208.98.32)
Ahoj, chci se zeptat těch, co už šli... Jak jste to řešili s pojištěním? Chceme být mimo víc než 30 dní, takže pojištění k platební kartě ani k ISIC už to nepokrývá... Díky za odpověď;-) (e-witch-ka@volny.cz)
[116] lena (2008-06-09 21:52:46 | 85.207.0.24)
ahoj, jak je to s pasem poutníku. Je možné ho koupit na začátku cesty nebo i v průběhu? a je složité najít místo, kde se prodává? uvažuji, že bych šla z Burgos....a španělsky neumím ani slovo....myslím totiž že ve velkém městě bude problém natrefit na někoho, kdo bude vědět kde pout začíná a kde koupim pas.......
[117] Jana (2008-06-09 22:57:50 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [116] autora: lena:
Ahoj, naopak, velka mesta jsou lepsi, neb tam byva kancelar pro poutniky, kde sehnat credencial by nemel byt problem. Pokud ano, jako dalsi bych zkusila albergue - ubytovnu pro poutniky, nebo turisticky informacni centrum. A nejaka kancelar - rekla bych tak napul pro poutniky a pro turisty je primo u katedraly. Jinak batoh na zadech a musle rekne skoro vse, i kdyz neumis spanelsky.
[118] Karolína (2008-06-11 13:00:01 | 83.240.100.57)
Ahoj, 13. července odlétame do Barcelony a odtud se dostaneme na Severní cestu a budem putovat do Santiaga de Compostela.Jedeme dvě holky a jeden kluk, tak když by se někdo chtěl přidat, tak se ozvěte na e-mial Karolina.novakova@seznam.cz a podám víc informací. Zatím ahoj. Letenky mužu sehnat za přijatelnou cenu.
[119] Marek (2008-06-12 23:57:20 | 86.49.73.147)
Ahoj všem, já se chystám 6. července, a to busem do Barcelony. Další cestu nemám promyšlenou. Pokud by mi někdo mohl dát nějaké rady či postřehy, budu rád. Jinak samozřejmě spoluúčast beru :). Marek
[120] Marek (2008-06-13 00:09:24 | 86.49.73.147)
Jo a ještě jedna věc. Nevíte náhodou někdo, jak se rezervuje let u Ryanair? Nemůžu na to přijít. Dík.
[121] Zdeněk (2008-06-13 17:34:06 | 193.165.1.76)
odpověď na komentář [118] autora: Karolína:
Ahoj, také bych kolem tohoto termínu chtěl jít severní cestu, asi raději sám, ale večer a na cestě tam a zpět se společnost hodí, tudíž jestli by vám jeden pocestný nevadil, dejte vědět odkud chcete severní cestu jít a kdy plánujete návrat. Mějte se.
[122] Zuzka (2008-06-14 22:52:26 | 194.228.76.77)
odpověď na komentář [119] autora: Marek:
Ahoj Marku,taky planuju tuhle pouť,ale kratce řečeno Španělsko je pro mě "španělská vesnice" a tak se ráda k někomu připojím:)S cestovatelskými zkušenostmi je to snad lepší-ve stylu,co nemáš nepotřebuješ...teda jak kdy:) Z Barcelony se chystáš na Francouzskou cestu? Kolik máš na putování času? Kdyžtak můžeš písnout i na můj mail: hruba.zuzana@centrum.cz
[123] Jana (2008-06-15 12:52:18 | 85.160.37.15)
odpověď na komentář [122] autora: Zuzka:
Zdravim všechny, kteří se chystají na pouť. Do neděle 12.6. je na Staroměstské radnici v Praze výstava o caminu - úplně mě nezaujala, ale je tam možnost vzít si průvodce po Galicii v angličtině, který vám prozradí něco o cestě a kde je albergue. A od 1.1.2008 platí povinnost zaplatit 3 eura v albergue v Galicii - asi poutníci málo přispívali :-)
[124] Jana (2008-06-15 17:51:31 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [123] autora: Jana:
omlouvám se všem, výstava je do 22.6.
[125] zuzka (2008-06-15 20:37:04 | 194.228.76.170)
odpověď na komentář [123] autora: Jana:
Moc dík za typ na výstavu - určitě tam zaskočim:)
[126] Karolína (2008-06-16 21:53:17 | 83.240.100.57)
odpověď na komentář [121] autora: Zdeněk:
Ahoj Zdenku, odlétáme z Brna 13.7. 2008 do Girony, asi 60km od Barcelony. Do Santiaga plánujeme jít 3 až 4 týdny, nemáme to ještě pevně rozmyšlené, uvidíme, co nám cesta přinese Chceme jít severní cestou, vyjít z Ironu, sice je to asi 800 km od Santiaga, ale jde se kus cesty podél pobřeží, nebránili bychom se jet kousek autobusem, protože ono 800km je přeci jenom 800km, ale uvidíme Odlétáme zpátky až 25.8., pokud vše půjde dobře, máme totiž v plánu navštívit kamarádku na jihu Španělska. Kdyby jsi měl stále zájem, navrhovala bych určitě osobní setkání. Měj se hezky Kája
[127] zdeněk (2008-06-19 10:59:22 | 193.165.1.76)
odpověď na komentář [126] autora: Karolína:
Ahoj Kájo, pro mne je návrat 25.8. pozdě, musím makat :-), ale osobní setkání a pár informací navrch by nebylo k zahození, obzvlášť o cestě tam a zpět, španělsky neumím a jejich servery jsou jen španělsky. Ani já nemám cestu ještě utříbenou, ale severní cestu bych šel ze Santanderu, pokud by věci dopadly ve prospěch francouzské cesty, pak z Burgos... Měj se fajn a dej vědět Zdeněk
[127] Honza (2008-06-20 11:09:31 | 212.24.144.68)
Tak jsem se v pondeli vratil z Cesty do Santiaga . jako prvni se omlouvam Jane ze pro ni nemam prazdny Credencial, protoze sem hlava derava a jednoduse jsem na to v tom navalu zazitku ve Spanelsku zapomnel ;( . jinak nakonec jsem letel s clickairem pres Barcelonu na letiste kousek od Santiaga a moje puvodni plany jsem zmenil hned po priletu ;) . nejdriv jsem chtel jit Francouzskou, ale do Spanelska jsem letel s tim ze pujdu Severni Cestou, ale nakonec jsem se rozhodl jit po Camino France a hned na letisti jsem sednul na autobus do Lugo a tam na bus do Sarria, odkud jsem nakonec pln ocekavani a adrenalinu, ze uz jsem tam, kolem 14:00 vyrazil na cestu ;) . a ze neni radno vyrazet takto pozde odpoledne jsem zjistil az po nekolika hodinach .. no co budu povidat, albergue byly samozrejme vsude plne a tak jsem musel hezky slapat az do Portomarinu, coz na prvni den byla cesta pekelne dlouha ;) . ale aspon jsem potom mel dost casu vychutnavat nadhernou prirodu Galicie a v klidnem tempu dojit az do Santiaga, kde jsem bydlel tri dny na naprosto uzasnem miste hned u katedraly a vsem toto misto doporucuji, protoze ta atmosfera je nezapomenutelna - La Estela Hostel http://www.slowtrav.com/spain/hotels/review.asp?n=la+estela&s=santiago%20de%20compostela . cena je 30Eur (750kc) za noc .. Jako naprosty neturista/nechodec (v Praze jsem jezdil akorat autem a do prirody mne jen tak nekdo taky nedostal) jsem cestu ze Sarie do Santiaga sel v klidnem tempu, bez planovani jednotlivych tras, od stredy od 14:00 do stredy do 10:00 . jinak Francouzska Cesta je vyborne znacena a zase tak extremne moc lidi tam taky nechodi, ale po ceste samozrejme poutniky potkavat budete . ale to je na tom to nejhezci a nejuzasnejsi - potkavani a komunikace na jakekoliv tema s lidmi z celeho sveta . z Ceska jsem na Cestu vyrazil sam, ale sam jsem se tam nikdy necitil . uzasny ... ubytovani v albergue nebo pensionech bylo vzdycky uplne v pohode, bez problemu, az na to chrapani ostatnich poutniku ;)) . ceny od 3Eur za verejne albergue az po 8-12Eur za soukrome a 25-30Eur za hotely .. jidlo je tam podobne drahe jako u nas a u vetsiny ubytovacich mist je moznost se najist . menu slozene z predkrmu jako treba salatu s tunakem, hlavniho jidla napr. maso a brambory (nebo ryba), desertem, kavou a 0,5-0,7l cerveneho vina prijde na 8-10Eur. pozor ale na siestu ;) jidla se serviruji az kolem 19-20hod . pro ty kdo maji radi pivo, tak Estrella Galicia je moc dobra silna 12tka akorat jeji cena je od 2,6-3,3Eur ;)... jsem se nejak rozepsal koukam, takze to shrnu, bezte tam a zazijte to, protoze slovy se to neda dost dobre popsat . bueno camino
[127] Míša (2008-06-26 14:18:21 | 85.71.64.174)
Zdravím všechny poutníky! Chystáme se jet na pouť cca. 10.7., půjdeme severní cestou asi 450km. Plánujeme to stihnout určitě do měsíce. Je někdo, kdo by se přidal? Jestli ano, dejte určitě vědět!!!!
[127] Zdenek (2008-06-26 14:51:15 | 193.165.1.76)
odpověď na komentář [127] autora: Míša:
Ahoj Mišo, jdu ve stejnou dobu, ale francouzskou cestu, vy jdete ze Santanderu? Původně jsem chtěl jít také severní...kolik vás jde? Měj se.
[127] Míša (2008-06-27 14:45:15 | 85.71.64.174)
odpověď na komentář [127] autora: Zdenek:
Ahoj Zdenku! A jakým způsobem tam jedeš? Můj kamarád tam odjíždí už v pondělí a začne někde kolem St.Sebastian a já se přidávám asi někde kolem LLánes. Zatím jsme dva, ale čekám, že se někdo přidá a i kdyby ne, tak se chceme různě přidávat k ostatním lidem at se seznamime :) Francouzskou jsme chteli jit puvodne ale kvuli prelidneni volime severni...i kvuli koupani na zacatku cesty. kdyztak mi pls napis email. ahoj
[127] zdenek (2008-06-27 18:18:31 | 193.165.1.76)
odpověď na komentář [127] autora: Míša:
Ahoj Míšo, Letím už v pondělí s Ryanairem do Santiega a vracím se 5.8. Ze Santiega pak busem na start :-) Ještě nejsem pevně rozhodnutý, co jít, pouť je svoboda, že :-) přelidnění mi také nesedí, můžeme dát někdy třeba někde řeč, jsi z Prahy? Měj se.
[127] (2008-06-29 17:37:21 | 85.207.241.9)
odpověď na komentář [86] autora: Jirka:
Dobrý den, děkuji za vaši nabídku a obdivuji vaši odvahu,já bych ráda svatojakubskou cestu absolvovala letos na podzim nebo příští rok na jaře, je mi 47, nejsem nijak zvlášť věřící, ale z nějakého záhadného důvodu mě to přitahuje,mám pocit, že to musím alespoň jednou absolvovat, pokud jste ochoten podělit se o jakékoliv praktické rady , zkšenosti zážitky, budu moc vděčná... semberova.d@seznam.cz
[127] Kateřina (2008-07-03 16:17:22 | 85.71.144.43)
Ahoj poutníci, v hlavě chystám svojí cestu do Santiaga. Po přečtení knihy "Cestou hvězdy" od P. Jazairiové, mě úplně přešla chuť vydat se Francouzskou cestou. (Chtěla bych jít jen 200km; tedy začít asi tak v Ponferradě. ) Autorka má spíše negativní zážitky - moc lidí, nepříjemní správci ubytoven... I když je to samozřejmě její subjektivní pocit. Možná, že tedy zvolím část Camino Primitivo a až dojdu k davům v Melide dojedu do Santiaga autobusem. Je ta Francouzksá cesta opravdu tak děsná? Šel někdo Camino Primitivo a jaké tam je počasí začátkem června? Děkuji za reakce! Kateřina
[127] Radka (2008-07-03 20:22:09 | 194.213.39.46)
Ahoj, 25. července vyrážíme do Pamplony. Rádi bychom se k někomu přidali na spolujízdu. Jsme dva. Jestli tam někdo v tuto dobu jede, tak se prosím ozvěte. prokesovar@seznam.cz
[127] Honza (2008-07-05 00:58:24 | 85.160.211.238)
odpověď na komentář [127] autora: Kateřina:
Ahoj Katerino ja se vratil z Camino France pred par tydny a jaxem psal o par prispevku vyse, poutniky po ceste samozrejme potkavas, ale i pres moji obavu to nijak hrozne nebylo .. nevim jak ted v dobe prazdnin, ale v cervnu to bylo jeste unosny . ani zadny problemy v ubytovnach sem nemel .. bueno camino Honza
[127] danka (2008-07-08 14:13:01 | 77.48.132.50)
odpověď na komentář [127] autora: Míša:
Ahoj, ja a kamaradka vyrazime zitra, nejsme stale rozhodnute, kterou cestou, ale kamarad, ktery tam byl pred rokem v zari doporucoval francouzskou- na severni je pry prilis "luftaku" a dost cesty po silnicich. Tak se tesim, ze se tam nekde treba potkame. Moje webovky jsou wwww.wulfkeena.estranky.cz a ve fotoalbu najdes moji fotku- jsem napr. ta v prvni galerii, co ma v naruci cerneho psa. Tesim se, zdravim, Danka
[127] zuzka (2008-07-11 16:26:40 | 212.71.156.195)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Ahoj Diano, Mohla bych se tě zeptat na tu severní cestu?chtěli bychom tam s manželem letos vyrazit,ale nevíme,kde začít...v jakém městě jste začínali vy?jak jste se do něj dostali (letecky,busem, stopem?).Chtěli bychom cestu tak na 10dní.předem děkuju za odpověď zuzka
[127] Jana (2008-07-12 11:37:37 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [127] autora: zuzka:
Ahoj Zuzko, na 10 dní to vychází z Luarcy (244 km do centra Santiaga) nebo z Ribadea (194 km - 7 dní. Do Luarcy jezdí z Madridu bus za 37,4 euro a do Ribadea za 38 euro. V Ribadeu je albergue kousek od velkého mostu, kteý se stále opravuje (ve městě jsou k němu směrovky). Autobsy zjistíš na www.alsa.es a vlaky na renfe.es Jana
[127] Ivona (2008-07-14 21:41:55 | 78.102.196.247)
Protože nemám tolik času i výdrže, chtěl abych jet na kole! Máte s tím ně+kdo nějaké zkušenosti!Chtěla bych jet po 23.červenci! Nechtěl by se někdo připojit! POčítám tak na tři týdny, cesta je mi jedno která, ale okolo moře, tedy severní nebo portugalská by nebyla špatná! cca tak 50 km denně, ale podle nálady a chuti!t/731 569542
[127] Adélka (2008-07-15 18:01:24 | 81.221.172.171)
Děkuji všem za skvělé příspěvky. Vyrážíme ve dvou 13.9. do Madridu a pak asi busem do Ponferrady - tedy na Francouzskou cestu do Santiaga. Existuje ve Španělsku ještě nějaká jiná autobusová společnost než alsa? Stihneme to za 10 dní z Astorgy, jak doporučuje Petr (příspěvek 102)? Nechci se na cestě jen honit, ale také si to trochu užít. Průměrně 25 km/den je ok? Na konci září už tam bude v noci asi pěkná zima,co? Máte někdo zkušenosti? A nejdůležitější otázka: jak je to z cestou zpět? Opět není jiná šance než alsou? Děkuji za odpověď..vlastně za odpovědi:-) Doporučuji skvělé stránky pro plánování cesty: http://www.caminosantiago.org/cpperegrino/caminos/pobcamino.asp?paramID=01 Jestli někdo vyráží v podobném termínu na podobnou trasu, dejte vědět. Šťastnou cestu Španělskem i životem
[127] Petr (2008-07-15 22:14:21 | 85.207.92.70)
odpověď na komentář [127] autora: Adélka:
Z Astorgy je to přibližně 250 km, takže to tímto tempem v pohodě stihnete, ale ono se to takto naplánovat nedá. Já jsem si první týden docela protrpěl(puchýře,kolena), ale postupně jsem byl schopen ujít i 50km za den. Také bych vám chtěl doporučit pár věcí: 1. V Triacastela se camino rozdvojí,já jsem šel cestou přes klášter Samos, nádhera, (albergue v klášteře). V Sarii se cesty zase spojí. 2. Poslední noc před Santiagem doporučuji Monte do Gozo(4,5km),do Santiaga je dobré dojít a nahlásit se v kanceláři pro poutníky do 11.hodin (mše pro poutníky ve 12.hodin). Také pokračovat do Fisterry stojí za to, ale vám to časově nevýjde. Bueno camino Petr
[127] Jan Bím (2008-07-17 11:09:25 | 81.0.227.97)
Jako účastníci 7 letého projektu pouti do Compostely jsme připravili web o Svatojakubské pouti obecně. Podívejte se na www.ultreia.cz.
[127] Pavel Pospíšil (2008-07-17 13:20:58 | 62.177.81.23)
odpověď na komentář [86] autora: Jirka:
Dobrý den velmi mě zaujala Vaše jízda Svatého Jakuba, rád bych se s Vámi setkal a podělil se o Vaše zážitky. Jsem z K. Varů a přijel bych za Vámi. Díky
[127] Pavel Pospíšil (2008-07-17 13:24:34 | 62.177.81.23)
odpověď na komentář [10] autora: Jarmila Müllerová:
Zdravím, mám podobný problém. Poradil Vám někdo? Dík
[127] Anička (2008-07-17 15:55:01 | 83.208.32.42)
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli někdo nevíte, co se stane, když si trasu trochu změníme. Chtěli bychom jít část portugalské cesty podél pobřeží, což není oficiální trasa, tak jestli to znamená, že nás pak nebudou brát jako poutníky a jestli pak třeba nebudeme mít problém s tím, že nás nebudou chtít ubytovat v těch "albergues", protože nebudeme mít razítka z těch předešlých měst... A ještě jeden podstatný dotaz, kde si vyřídit ten poutnický průkaz (v Lisabonu nebo Portu)? Děkuju moc za jakoukoli radu.
[127] petr (2008-07-18 20:28:28 | 213.195.225.1)
Chci si vzít na přelomu července srpna 3 týdny dovolené a vydat se na cestu do Santiaga. Tak abych byl nejpozději kolem 25 srpna zpět. Kdyby měl někdo chuť se přidat dejte vědět na mail.
[127] Marian (2008-07-19 11:24:20 | 83.208.21.108)
Zdravím ve spolek Akorát jsem se vrátil z cesty do Santiaga,zvolil jsem klasickou cestu z Francie z městečka St.Jean Pied de Port.Vlakem do Bayonne to stojí cca 120eu a trvá pouhých 24 hodin a už jen ta cesta místy i 300km rychlostí s DB nebo posléze poněkud pomalejší TGV je celkem vzato silnej zážitek pro někoho kdo neseděl ve vlaku ani nepamatuje..Na cestu jsem se vydal sám,v batohu jen pár knížek, věci na převlečení a spacák...I to je dost má-li se to nést,ale to se za chvilku srovná..Pro lidi zvyklé chodit to asi žádný velký výkon není,nicméně pro mne byl přechod přes Pyreneje vcelku silný zážitek.V Pamploně byli zrovna touto dobou býčí zápasy -. což je pro našince taky dost netypická zábava,nicméně v té atmosféře a trochu pochopení všeho co se okolo toho odehrává a točí - těžko to může člověk odsoudit..Jinak vlastní cesta je taková jak se tu píše,člověk není nikdy sám - má sebou svůj stín - ráno před sebou v poledne po pravoboku a čím větší únava ho tlačí k zemi tím víc svůj stín táhne za sebou...Lidí je všude dost , někdy možná i víc než by člověk chtěl,ale sám si určíš chceš-li si popovídat s někým ,nebo jen tak sám se sebou či se jen tak necháš volně nést a nemyslíš na nic. Bohužel jsem musel v půli cesty s pracovních důvodů cestu ukončit a odletět,myslím však,že zcela jistě se sem vrátím,není to jen tak cesta - je to pouť,která má svůj význam a která mi zatím jen malinko poodhrnula svůj význam,který asi chápe jen ten kdo jí uskutečnil.. Takže Buen camino poutníci - hodně štěstí
[127] Ivona (2008-07-23 22:20:37 | 78.102.196.247)
odpověď na komentář [127] autora: petr:
Ahoj, nechceš jet na kole? přečti si můj komentář výše!
[127] luke (2008-07-24 21:00:22 | 213.29.153.164)
odpověď na komentář [127] autora: Anička:
Ahoj. Podle mých zkušeností se nic neděje, pokud změníte trasu. Na Caminu jsem potkal pár takových lidí a žádné problémy neměli. Jen si vyřiďte credencial na začátku camina a snažte se do něj postupně nasbírat pár razítek. K získání Compostely (poutnického diplomu v Santiagu) stačí stejně ujít jen 100 km, takže se můžete klidně toulat a dát posledních asi sto kiláků ze Sarrie do Santiaga. Credencial by se měl dát vyřídit skoro v každém větším městě na Caminu.
[127] ivan (2008-07-27 19:02:19 | 217.119.116.34)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
ahoj Diana prosím Ťa, mohla by si mi poslať bližšie informácie o severnej ceste do Santiaga de Compostela? Chystám sa tam tento rok v auguste, priletím do Bilbao a púť by som chcel začat niekde okolo Ovieda.Kde si začala Ty? Ako si cestovala? Kde si vybavila Credencial? Za informácie vopred ďakujem.
[127] Pavel (2008-07-28 13:02:18 | 62.177.81.23)
Chtěl bych vyrazit pěšky na cestu z města Logroňo ve druhém týdnu měs. září. Cíl-Santiago, případně Finisterra. Uvítal bych spolehlivého souputníka(ci), ozvětese. Dík
[127] rostiiik (2008-07-28 16:18:36 | 86.49.56.237)
odpověď na komentář [3] autora: Zdeněk Pater:
http://dalky.cz/cteni/c-svatojakubska-pout-cesta-do-santiaga-de-compostela.html http://dalky.cz/img/cteni/cesty_do_santiaga.pdf http://www.mundicamino.com/ingles/default.cfm http://www.csj.org.uk
[128] Jarda (2008-07-31 22:10:00 | 194.228.216.126)
Můžete mi někdo prosím sdělit něco o Camino Primitive? Je potřeba sebou brát karimatku? Děkuji.
[129] Marek (2008-08-01 11:06:39 | 80.39.213.37)
Zdravim vsechny ze Santiaga .Je tady pekne. Konec Svatojakubskych svatku probehl ve velkem stylu. Na muj vkus ale az moc rachejtlicek... Mam prosbu na vsechnu, kdo se vydaji nebo jsou zrovna na ceste. V Ribadesee jsem zapomnel svuj zeleny hrnicek plechacek. Prosim. pokud by si nekdo vzpomnel, budu mu nesmirne vdecny :). Je pamatecni:) Hola a pekne zazitky. Me ceka jeste cesta na Finisterru a do Porta :)
[130] eva (2008-08-08 13:03:24 | 86.149.217.230)
odpověď na komentář [105] autora: tereza:
...ja bych tenhle rok klidne sla)))...ale vidim to na zari-rijen...nespecham a vlastne nemam zadny cile...chci jen jit!!!...ziju v uk,ale dopravim se do madridu na pohodu)))...chtela bych jit francouzkou cestu...a zacit ve spanelsku...700km si klidne dam)))
[131] Zdenek (2008-08-08 15:00:23 | 193.165.1.76)
Tak jsem se vrátil z Camina Francés...těžko napsat všechny dojmy, zaručeně vás to však pozmění, či pootočí, každému dle jeho hvězdy, doporučuji jít sám, alespoň z Burgosu, za Cebreirem Camino končí, od Sarrie je to turisťák s hejnem organizovaných zájezdů, vzít boty, co máte už minumálně dva roky, hodně kvalitní ponožky na puchýře, co nejmenší batoh, na začátku nepřepálit tempo a chodit denně tak max 26 km,vyrazit ráno kolem sedmé, v létě je tam od 2 do 6 kolem 40°C, hůlky na sestupy a výstupy a také na možnou obranu před psy - moc jich tam není, ale já potkal dva - hned na začátku koupit slamák, naučit se španělská jídla a číslovky - skoro nikdo nemluví anglicky - špunty do uší je nutnost - v pokoji pro dvacet lidí určitě deset chrápe maličko a pět řeže :-)) ...a pak už jen otevřít stavidla vnitřního já a jít. Jo a ještě jedna prosba. Když si někdo vzpomenete a vyfotíte mi značku za začátku horského městečka La Fába a pošletet mi ji na mail, budu vám moc vděčný, já na to v tom děsným stoupáku a dešti zapomněl. Šťastnou cestu, poutníci.
[133] horssi (2008-08-12 17:38:11 | 193.179.44.120)
Nazdar.. Ještě nejsem doma ani 2 týdny a už mi to připadá jako celá věčnost co jsem se z camina vrátil. Ono to docela člověka pohltí a chápu lidi co se stále vracejí. No a jestli někdo pořád není rozhodnutý, případně ho zajímají mé dojmy mrkněte se na blog http://horssi.blogspot.com/ kde jsou napsány tak, jak jsem je den po dni zaznamenával. Buen camino, peregrinos...
[134] Libor (2008-08-15 20:16:50 | 88.83.162.225)
11.9. vyrážím z Madridu do Astorgy a odtud snad do Santiaga - Francouzská cesta :). Mám na to 14 dní, takže snad to vyjde. Mohl by mi prosím zkušenější poutník zodpovědět dotaz - jaké mám čekat počasí? Je výhodnější používat k cestě po Španelsku vlak či autobus?
[135] Marek (2008-08-16 09:07:08 | 62.245.82.20)
Tahle cesta je především o přátelství, úctě k sobě samému, pomoci druhým. Jděte \"for a better world\".
[136] Janka (2008-08-16 16:28:40 | 89.102.114.107)
odpověď na komentář [134] autora: Libor:
Ahoj Libore, vyhodnejsi z me zkusenosti je bus. Neb dalkove vlaky ve Spanelsku podelhaji porizeni si mistenky a byvaj rychle vyprodane. Ceny muzes porovnat na www.renfe.es (to je vlak) nebo www.alsa.es (bus). Pocasi? Sla jsem v zari a byly 30stupnoavy vedra, ale znas to, kazdej rok jinak. Loni v srpnu si lidi stezovali ze byla zima. Takze pocasi asi poradit nejde.
[137] Lucie (2008-08-17 10:49:57 | 85.70.231.108)
odpověď na komentář [12] autora: Lada:
Ahoj Lado, sežeň si knížku od pana Z. Susy - Ulteria, nejlépe přímo v jeho nakladatelství (vygooglovatelné), šel z Čech až do Santiaga.
[138] Lucie (2008-08-17 10:50:54 | 85.70.231.108)
odpověď na komentář [11] autora: Alena:
Ahoj Aleno, šli jsem a rádi vyplníme dotazník, pošli mi jej, Lucie
[139] (2008-08-19 22:01:41 | 89.176.196.215)
http://santiagodecompostela.webgarden.cz/
[140] Lenka (2008-08-26 09:50:34 | 193.165.74.186)
Ahoj lidicky, na konci zari se chystam vyrazit na tuhle cestu. Muzete mi prosim poradit, jake boticky jsou nevhodnejsi (pohorky, klasicke botasky, sandale...), co s sebou atd. Neco podobneho budu absolvovat poprve, tak nevim....
[141] Anička (2008-08-26 11:55:47 | 217.115.243.46)
Zdravím všecny poutníky! Chtěla bych se zeptat zkušenějších na pár věcí - 1) jaká tak bývá noční teplota během září/řijna? 2) po cestě jsou asi k dispozici pračky... je potřeba si s sebou vzít trochu prášku na praní, nebo bývá k dispozici, nebo stačí oblečení vyprat jen ve vodě? 3) Co komáři, je jich hodně? :) Díky za názory. A poslední věc - chystám se vyrazit na francouzskou cestu 2.9. se Saint Jean Pied de Port, nenajde se spolupoutník/ice? (anicka.g -zavináč- email.cz)
[142] Markéta (2008-08-26 18:16:44 | 212.71.160.42)
Jsem zpatky!!! Ziva a zdrava!!! Mam za sebou 38 dni po Via de la Plata az do Muxie, vyrazela jsem ve svych 22 letech sama s predsudky o lidech, kteri ve Spanelsku znasilnuji, okradaji a zabijeji mlade osamocene blondate a modrooke holky, ale opak byl pravdou! Neni se ceho bat, takova bezelstna vstricnost mi vyrazila dech a IHNED bych se vratila zpet!!! Za celou cestu jsem potkala cca jen 10 poutniku, takze na Camino Frances se asi nikdy nevypravim, i kdyz kontakt s lidmi z celeho sveta muze byt zajimavy. Nicmene kontaktu s pravym tradicnim Spanelskem a hlavne jeho obyvateli se vam dostane prave na tehle ceste, ktera neni tak komercni a zpopularizovana. Nic proti nicemu, ale ja byla spokojena tady a pritom se mi taky stalo, ze jsme pri veceri u jednoho stolu sedeli poutnici z Evropy, Asie, Australie, Afriky i Ameriky :))) Buen Viaje a kdyby neco, na emailu jsem k dispozici. Marketa
[144] Jana (2008-08-27 11:18:57 | 194.108.254.78)
odpověď na komentář [142] autora: Markéta:
Ahoj Markéto, potřebovala bych pár informací. Podle jaké mapy jsi šla, případně zda jsi mapy dostala cestou v albergue nebo turistickych informacich? Jak je kvlaitni znaceni cestou? Je ta mapa vubec potreba? Kde jsi spala (tusim ze je tam malo albergue, pripadne drahe)? a zda byl či nebyl problem s vodou (da se cestou kazdy den nacerpat nebo cely den neni moznost dobrat)?Jak dlouho Ti trvala cesta Sevill Santiago a kolik km jsi průměrně šla? Děkuji j.stepankova@centrum.cz
[145] Jana (2008-08-27 11:23:57 | 194.108.254.78)
Potřebovala bych informaci zda nevíte, jak je to s přepravou kola ve španělských vlacích a autobusech? Musí být rezervaci, zabalené kolo případně jiné kejkle? Případně ve Francii? Děkuji
[146] Marketa (2008-08-28 13:02:17 | 212.71.160.42)
Ahoj Jani a ostatni, pokud budete potrebovat rada vse zodpovim na emailu marketa.slavickova@centrum.cz Diky a paaaa
[147] jarda (2008-09-05 08:08:21 | 194.228.216.102)
Jak je to s praním na ubytovnách - je třeba mít svůj prací prášek ?
[148] ESTER (2008-09-07 19:39:12 | 77.48.114.196)
Ahoj mohli byste mi, prosim, napsat na kolik me asi cela cesta (z Francie) vyjde? Vcetne dopravy z CR, stravy a ubytovani. Diky
[149] Petr (2008-09-07 20:04:18 | 90.177.215.204)
Nadherny clanek. Pred dvema dny jsem nahodou vyslech a zhledl fantastickou prednasku znameho severoceskeho historika, ktery cestu do Santiaga zvladl ze severu Cech. Sel po etapach, tak jak mu cas (dovolena) a sily dovolily. Cela cesta dlouha cca 3500 mu trvala 116 dni (cisty cas chuze). Vyrazel na ni od roku 2002 do letosniho kvetna kdy dosel nejen do Santiaga, ale az na konec sveta. I timto etapovym zpusobem se tedy da zvladnout cele putovani, protoze ne kazdy se muze na desitky dni vzdalit ze sveho domova. Hodne zdaru vsem co se vydaji.
[150] Tomas (2008-09-11 17:13:55 | 80.59.44.15)
odpověď na komentář [140] autora: Lenka:
ahoj, ja jsem zrovna na ceste - camino de la norte. chodim v nizkzch trekovzch botach a zatim bez vetsich problemu a puchzru. na konci yari ale uz muze byt docela osklive tak mozna by se hodilz kotnikove boty. sandaly bych nedoporucil, ja je pouzivam, kdyz dojdeme na albuerge jako odpocinkovou obuv. hodne stesti!
[151] jarda (2008-09-12 15:25:34 | 194.228.216.102)
odpověď na komentář [150] autora: Tomas:
Ahoj, chystáme se na camino norte 15.9. Můžeš nám prosím sdělit jak jsou ubytovny obsazené a jestli je třeba mít vlastní prášek na praní ? Případně další postřehy a rady z této cesty vřele uvítáme. Děkuji
[152] Jana (2008-09-13 18:23:33 | 89.102.114.107)
Ahoj, sice hodně dopředu ale, hledam spolupoutníka pro cestu z Valencie do Santiaga 1200 km - vzhledem ke vzdalenosti idealne na kole. Termin se zda nejvyhodnejsi kveten, cerven nebo zari 2009. Pripadny kontakt janka.lbc@seznam.cz
[153] Lib (2008-09-24 19:05:45 | 84.78.78.72)
Tak jsem po 11 dnech dosel z Astorgy do Santiaga. Cesta bez problemu. Albergue snesitelne plne, po ceste mimo poslednich 100 km klid a volno. Pocasi dobre. Ani Santiago neni nejak preplnene. Dekuji vsem tady, co mi pomohli radou a pokud by se nekomu hodila moje, rad pomohu. Cestopis bude casem na sweb.cz/libok Bueno camino amigos :]
[154] Ondráš (2008-10-02 13:18:12 | 89.24.243.198)
Ahoj poutníci! Plánuji cestu do Santiaga na jaře někdy v dubnu či květnu. Bude to má první cesta v ty končiny a tak bych se rád zeptal, zda jste někdo nešli v toto období severní anebo také portugalskou část? Ptám se hlavně kvůli terénu a počasí. Díky moc za info! Ondráš
[155] Daniela (2008-10-22 20:15:43 | 78.136.137.145)
Ahoj všem, zdravím, nechystá se někdo na pouť v tomhle podzimním období? Chtěla bych vyrazit tak pondělí snad, případně až přímo na zimu, tj. v obdobi Vanoc? Jake jsou tam zvyky? A i kdyby ne, tak alespoň co nejnovější info z albergue, co je otevřené a co už ne. No a samozejmě, pokud byl někdo v zimě. Pouť už jsem šla, ale v létě za největšího parna. Díky, Daniela
[156] Marketa (2008-10-24 19:21:31 | 90.176.172.25)
mohl by mi nekdo doporucit nejakou knihu nebo pruvodce jestli je neco takoveho ... diky
[157] Kathy (2008-11-03 23:35:31 | 62.240.162.158)
Ahojky, ráda bych vyrazila na přelomu května a června (to datum se teprva určí, takže je možný posun). chci jít Camino de Francés a schání někoho na cestu na začátek pouti. Potom bych ráda šla svým tempem sama :) Takže budu ráda když se mi ozvete :) icq 319 021 557
[158] Honza (2008-11-13 22:25:13 | 89.102.192.20)
odpověď na komentář [83] autora: Olžbutová:
Dobrý den,také bych chtěl zahájit pouť zde v Čechách, dověděla jste se kde je zde možno získat crediciál? Děkuji za odpověď
[159] Mzee (2008-12-01 13:46:51 | 194.50.64.138)
Na podporu poutnictví a zvláště Camina, vzniklo občanské sdružení ULTREIA. Podrobnosti na www.ultreia.cz .
[160] Zdenka Ebeling (2009-02-01 09:51:00 | 85.71.208.88)
odpověď na komentář [127] autora: Kateřina:
Dobry den, take jsem cetla knihu Cestou hvezdy, ale potom, co jsem uz 2x byla sama ve Spanelsku, na Camino frances-kdo jde v cervnu az srpnu, musi pocitat s preplnenim ubytoven, protoze v cervenci a srpnu maji Spanele a Francouzi dovolenou a pro ne to patri - alespon pro Spanely - k zivotu, jednou jit po teto ceste. Mnohem pohodovejsi je jit kveten, zacatek cervna, nebo zari, rijen, to je i pocasi prijemnejsi. Mne se zdalo, ze si p. Jazairova trochu moc stezovala na Spanely a jejich manyry - taky na pocasi a podobne. Mela se mozna predem lepe informovat. Francouzkou cestou bych ted nesla, protoze v NSR vysla pred 3 roky kniha popularniho komika o teto ceste a od te doby je tam jeste vic Nemcu, nez jinak. My jsme naposledy zkusili Camino portugues z Porta do Santiaga. Vsude nove ubytovny, moderni, ciste a bylo nas circa 10 v ubytovne. Az pred Santiagem se pocet zvysil. Jidlo je jeste lepsi a levnejsi, nez ve Spanelsku, ubytovny za dobrovolny prispevek a cesta je nenarocna, az na jeden den, kdy jsem stoupali 4 hodiny v jednom kuse, ale to bylo lehke- ve srovnani s castmi francouzke cesty. Camino primitivo se pry zlepsilo, ale je tam mene ubytoven - aspon pred 2 roky. Mozna, ze se to zlepsilo, protoze hodne lidi se ted hlavni ceste vyhyba--- Zdenka
[161] Pavel (2009-02-11 14:27:04 | 62.177.81.23)
odpověď na komentář [160] autora: Zdenka Ebeling:
Ahoj I já bych se připojil s troškou do mlýna. Francouzkou cestou jsem šel loni v září. Vynikající počasí-pršelo mi jen 2 hodiny, jinak slunečno. Nemůžu souhlasit se Zdenkou, že je přeplněná. Nestalo si mi ani jednou, že by nebylo místo v alberge. Složení poutníků bylo velmi různé, od Austrálie, Nov. Zélandu,Kanady. USA, Již. Afriky,Brazilie až po celou západní evropu, plus pár Čechů a Poláků. Není třeba Němců se bát bylo jich tak akorát. Naprosto souhlasím s tím, že kniha Cestou hvězdy je příliš zdramatizovaná a úplně realitě neodpovídá. Pasáže o týraných psech se musely odehrávat asi někde úplně jinde. Naopak Španělé jsou skvělí i když poněkud na náš vkus hlučnější. Mohu všem pouť velmi doporučit, já z toho při dnešním srabu čerpám energii dosud!! Bueno Camíno perogrino Pavel
[162] Jana (2009-02-16 18:30:44 | 89.103.96.186)
odpověď na komentář [154] autora: Ondráš:
Ahoj, nechceš plánovat cestu na kole? Sháním spolupoutníka na květen nebo červen na kole z Valencie do Santiaga.Jana
[163] lukáš (2009-02-22 17:36:02 | 88.81.83.73)
Ahojte lidi, chtěl bych jít do Santiaga de Compostela pěšky z Ostravy a mám na cestu zhruba 2 roky a cestou zpátky bych chtěl jít jestě do Říma a z Říma potom přes Rakousko zpět do ČR a mám dotaz jestli by se dalo si jídlo a ubytování třeba odpracovat u nějeké mistni rodiny, jestli jsou ve Francii a ve Španělsku ochotní na takový způsob přistoupit. Předem děkuji za odpovědi, Lukáš.
[164] yvette (2009-03-09 10:30:14 | 195.70.134.135)
Tak uz se mi to blizi,vyrazim na severni cestu 10.4.2009 (Velky patek :)) Doufam,ze neumrznu a sama to zvladnu.Jestli se nejaka holka taky chystate,dejte o sobe vedet, treba se potkame!!
[165] irča W (2009-03-20 15:07:46 | 83.240.78.18)
zdravím ze srdce všechny poutníky a poutnice rada bych na santiackou cestu napsala svoji práci, a proto bych uvítala, kdybych měla na vás, kterým nevadí vyplnovat dotazníky a podělit se o své zážitky, kontakt. děkuji irča, iris-home@seznam.cz buen camino peregrino
[166] LePa (2009-03-24 08:07:28 | 213.192.3.158)
Ahoj Markéto, potřebovala bych pár informací. Podle jaké mapy jsi šla, případně zda jsi mapy dostala cestou v albergue nebo turistickych informacich? Jak je kvlaitni znaceni cestou? Je ta mapa vubec potreba? Kde jsi spala (tusim ze je tam malo albergue, pripadne drahe)? a zda byl či nebyl problem s vodou (da se cestou kazdy den nacerpat nebo cely den neni moznost dobrat)?Jak dlouho Ti trvala cesta Sevill Santiago a kolik km jsi průměrně šla? Děkuji lenka.palkovska@email.cz
[168] LePa (2009-03-24 08:28:04 | 213.192.3.158)
odpověď na komentář [162] autora: Jana:
Ahoj, taky plánuju sv. J. pouť na květen 09, mohu až od 15.5. Sháníš ještě spolupoutníka? Kolik plánuješ času? Zůstavala bych pak v Santiagu na kurz Španělštiny, zatím jsem začátečník. Jsem z Prahy, můžeme se i sejít, jestli ti to vyhovuje - určitě se ozvi. Lenka (lenka.palkovska@email.cz)
[169] LePa (2009-03-24 08:46:06 | 213.192.3.158)
odpověď na komentář [127] autora: Adélka:
Chystám se v polovině května na Sv.J. pouť nejlépe z Madridu do Santiaga. Mohla bys mi případně napsat nějaké tipy nebo jestli máte mapy, průvodce. Stihli jste to za 10 dní? Jsem z Prahy, kdyby byla náhodou možnost, moc ráda se s Vámi potkám. Jdu sama a poprvé a zatím nemám žádné informace. předem díky za odpověď, Lenka (lenka.palkovska@email.cz)
[170] Daniela (2009-03-24 16:26:27 | 195.113.154.60)
odpověď na komentář [164] autora: yvette:
Ahoj, určitě se mi ozvi, chystám se. Na Velikonoce je to nádherné. Danka
[171] Daniela (2009-03-24 21:36:55 | 88.146.167.51)
odpověď na komentář [76] autora: Pavla:
Ahoj, sla jsi to v breznu? A nebo to se teprve chysta? Urcite se mi ozvi, dyztak jestli ne mail, tak 776 106 859, hodne me zajima, zda se to uz da jit. Dekuju, Daniela
[172] Daniela (2009-03-24 21:53:32 | 88.146.167.51)
odpověď na komentář [75] autora: Pavla:
Ahoj, pejska jsem na pouti zazila, na francouzske teda. Do nekterych ubytoven mel vstup zakazan ale vzdy bylo kde prespat, zkratka clovek usel o tri km vic a spal v jine. Takze s pejskem se urcite jit da, tenhle byl veliky jako kolie.
[173] Ondráš (2009-03-29 12:53:35 | 89.24.224.8)
odpověď na komentář [162] autora: Jana:
Ahoj Jani! Chystám se na pouť letos poprvé. No a jelikož je to pro mě úplně nové, preferuji pomalejší putování, takže raději pěšky. Ať se Ti podaří někoho najít!!! Šťastnou cestu!!! Ondráš
[174] Gábošek (2009-04-01 23:53:18 | 87.248.8.221)
Ahoj, chystám se na cestu letos v létě... Stěhuji se do Tarragony, tak považuji Severní cestu za nejvhodnější. Ráda bych ji prošla celou pěšky, máte někde informace, jak je zhruba tato cesta dlouhá? Díky a všem poutníkům přeji nezapomenutelné zážitky.
[175] Jana 27 Praha (2009-04-07 16:25:36 | 78.136.177.200)
Ahoj, shanim spolupoutnici, ktera by se mnou vyrazila na sv. J. pout pesky, asi severni cestu, ale je mi to vlastne jedno. Termin nejlepe jeste DUBEN 09 - dle dohody :)
[176] Daniela (2009-04-11 17:26:52 | 83.231.82.237)
Ahoj, zdravim ze Spanelska. Vcera jsem dosla svoji pout do Santiaga, francouzskou, z Ponferrady. Chtela jsem jen napsat, ze jestli nekdo jako ja chce spat v prirode, tak je jeste velka zima, pres noc jsem zazila nemile chvilky a radej vyrazela hodne nad ranem. A v Galicii teda s vyjimkou jednoho dne stale prselo. Co musim ceste vytknout, ze se meni v hon za albergue. Nastaly tak situace, kdy se lide museli vracet spoustu kilometru a stale vse plne. Nerozumela jsem tomu, proc nemuzou v albergue vyjit vstric a povolit karimatky v pripadech nouze. V Portomarine doporucuju otevrene albergue pro vsechny, nad nim je albergue municipal, po leve ruce supermercado. Tam slozi hlavu kolik lidi je potreba. A take v Samosu, ktery je nadherny. Francouzska je moje mila, urcite ji doporucuju. kdyby nekdo jel stopem jako ja, nedoporucuju stopovat pres barcelonu, ale radeji projet Francii a dolu na San Sebastian a Pamplonu. D.
[177] Magdaléna (2009-04-12 09:46:42 | 81.30.228.10)
Ahoj ja se teprve chystám na cestu do santiaga a jsem rada že existuje takove feřejne forum byla bych rada jestli by mi někdo poslal nějake zajimave tipy
[178] Jana (2009-04-14 13:58:33 | 194.108.254.78)
Ahoj, činím poslední zoufalý pokus sehnat k sobě někoho na červen na pouť na kole z Valencie do Santiaga - 1200 km. Tak žádný ostych a ozvěte se :-) janka.lbc(@)seznam.cz
[179] simona malkovská (2009-04-28 23:29:32 | 212.24.150.228)
odpověď na komentář [175] autora: Jana 27 Praha:
ahoj Jano, Simona 31 Praha. Chci jít jen cca 100 km. Potrebuji být 17.5. v Santiago de Compostela a odlétat mohu nejdrive 12.5.. Rozhoduji se mezi Francouzskou cestou (ze Sarria) a Severní cestou (z Lugo). Letenku si zrejmě koupím do Madridu. Jdu zatím sama, ale raději bych měla na cestu parťáka. Jak jsi na tom ty? Simona
[180] Frantisek (2009-05-07 09:47:16 | 195.113.4.1)
Já jsem šel v loni v srpnu do saniaga po Francouzské cestě, ale moc lidí jsem nepotkával, byli jsme upozorňováni na davy, ale docela to šlo a i ke konci jsem třeba celý půl den nepotkal člověka, takže záleží jak to člověk trefí.
[181] Dana (2009-05-07 18:41:25 | 90.179.204.215)
Ahoj, chystám se na cestu koncem května09, pravděpodobně z Leonu nebo Ovieda, cca 350 km...plánuju jít sama, ale pokud se někdo budete chtít přidat, budu jen ráda;-)...
[182] blanka (2009-05-11 12:56:30 | 62.177.89.13)
Prosím,kontaktujte mě někdo,kdo už šel svatojakubskou cestu v Čechách(jižní cestu).Jde mi o info ohledně noclehu,ale beru jakoukoliv zkušenost či poznatek.Předem děkuji a zdravím všechny cestovatele:-)Blanka
[183] Marian (2009-05-11 13:28:11 | 217.77.165.52)
odpověď na komentář [181] autora: Dana:
Ahoj Skončil jsem minulý rok přibližně v místech kde chceš letos začít,nevadilo-li by Ti to rád bych se k Tobě přidal..Dej kdyžtak vědět M.
[184] Dana (2009-05-11 14:51:18 | 90.179.204.215)
odpověď na komentář [183] autora: Marian:
Ahoj, už mám rezervovanou letenku do Bilbao na 21.5., začnu asi v Oviedu. Kontaktuj mne prosím na email janowska.dana@seznam.cz, můžeme se domluvit.
[185] Anton (2009-05-21 22:47:48 | 85.159.104.194)
odpověď na komentář [160] autora: Zdenka Ebeling:
Vo Vasom prispevku som sa docital ze ste sli camino portugal. Tento rok by som mal ist toto camino z Lisabonu. Zaujima ma ako je to s credencialom, kde ho mozem ziskat v Portugalsku. Pripadne ci je nutne si ho zabezpecit az v Spanielsku. Vdaka za odpoved. Anton
[186] lukáš hořínek (2009-05-29 15:56:01 | 88.81.83.73)
Ahoj lidi je mi 16 let a 27 března jsem se vydal stopem do irunu a z irunu pěšky do santiaga po camino norte vyjel jsem z 900kč a bezproblému jsem proputoval celou evropou takže podle mého názoru klidně na camino de santiago stačí 9 stovek ba si mislím že čím míně peněz člověk má tím více prožívá camino, na cestě jsem byl hledán interpolem ale přezevšechno jsem se po 50 dnech vrátil sám domů plný zkušeností, síly a naděje... vyšel jsem z předsudky a vrátil se bez nich...vyšel jsem ze strachem a vrátil se z odvahou...... bueno camino....přeji hodně uspěchu ve vašem životě a kdo by se chtěl podívat na fotky tak může na www.wzor.estranky.cz...kdyžtak můžete zanechat komentář
[187] lukáš hořínek (2009-05-29 16:00:08 | 88.81.83.73)
odpověď na komentář [186] autora: lukáš hořínek:
jestli nekdo potřebuje nejáke informace o caminu norte rád zodpovím
[188] Boxer (2009-06-23 20:41:15 | 85.71.157.83)
odpověď na komentář [187] autora: lukáš hořínek:
Ahoj Lukáši, chystám se na severní cestu. Nevím kde jsi začínal, ale já bych rád v Santanderu. Rád bych věděl jak se nejlíp dostat z letiště na cestu a kde případně přespat první noc a sehnat credencial. Jak je to s ubytovnami - častost ubytoven a cena a vůbec jak se ti celá severní cesta líbila a jestli tě něco zklamalo a na co dát pozor. Předem díky
[189] Jana (2009-06-24 08:40:46 | 90.182.35.218)
Ahoj všichni, je mi 25 a chystám se na pouť do Santiaga, tedy strašně rada bych ji letos šla a prožila. Na variantě cesty mi až tak nezáleží, spíš sháním někoho, kdo by se přidal a cestu bychom sdíleli společně. Pouť bych chtěla uskutečnit na přelomu července/srpna či by připadal reálný srpen nebo září. Časově bych pouť plánovala tak na 2 – 3 týdny. Pište mi na jeenix@seznam.cz
[190] lukáš hořínek (2009-06-27 10:05:12 | 88.81.83.73)
odpověď na komentář [188] autora: Boxer:
Omlouvám se ale informaci ohledně cesty z letiště ti nemohu poskytnout. ale nejlepší je se dostat do centra santanderu a v santanderu si výřídit credenciál bud v katedrále Jmeno nevím ale zde souřadnice - 43.460677,-3.807359 můžš si to vyhledat v google map.nebo v albergu de peregrinos kde je možno přespat za 6 euro v santanderu vřele doporučuji přespat v albergue jelikož se v noci město dost promění a ven vylezou uz jenom fetáci a lidi co vas chtějí okrást (z vlastní skušenosti bych opravdu volil albergue(mohu na email poslat mapu santanderu). Nedoporučuji vycházet na camino v santanderu kvůli velmi špatnému značení ve městě protože jsem celý den chodil pořád dokola až jsem se nakonec rozhodl vykašlat na značení a šel jsem za sluncem a to doslova až jsem se nakonec druhý den opět napojil na značení. ubytovny jsou na cestě poměrně často řekl bych že nanejvýš 30 km vzdálené ale někdy zase třeba jenom 10 km albergue většinou stojí 5-6 euro, hlavně v asturii a cantabrii ale v galícii většinou kolem 3 euro. já jsem šel bez peněz takže jsem v albergue moc nespával ale ceny vím. stoprocentně doporučuji si chodit do albergue pro razítka i když v nich nespíte \\\"razítka credencial zkrášlí\\\" . pokud byste se rozhodl jít z camino norte na camino primitívo musíte počítat z denním pochodem těžkým terénem 50 - 60 km tak vzdálené jsou od sebe ubytovny. Také doporučuji a to vřele spát v albergue v san vincente hrozně příjemní lidé zde mne nechli spát zsarma.v cene 5 eur se zahrnuje strava koupel a určitě také láhev dobrého vína... Také bych doporučoval cestu z unquery autobusem do potes a zde jít do catedrály kde je monstrance z jedním hřebem z kristova kříže .Opravdu nádherné albergue z opravdu nádherným prostředím u prostřed hor zpě také autobusem a dále pokračovat z unquery po caminu... Severní cesta je opravdu nádherná spousta nádherných budov a příjemných lidí jedné z čeho sem byl sklamaný je to že csta vededost po asfaltových cestičkách ale to jsem si zase vynahradil velice krásnou cestou do fisterry zde bych se být vámi také podíval. a také z velmi mnoha turistů kteří jsou v santiágu jinak opravdu vřele doporučuji a přeji hodně štěstí na caminu Bueno camino amigo
[191] Krista (2009-07-03 00:35:18 | 82.113.50.3)
Ahoj, na podzim plánuji cestu do compostely a hledám někoho kdo by se přidal. Zatím jsme tři, ale ve čtyřech to bude lepší :-) akorát chceme vycházet ze Švýcarska a jít to tak zhruba 3 měsíce :-) tak kdo by měl čas a zájem ať se ozve :-)
[192] Jan (2009-07-08 11:11:28 | 88.103.98.34)
odpověď na komentář [177] autora: Magdaléna:
Absolvoval jsem letos v květnu Svatojakubskou pouť ze St. Jean pied de Port - Francouzskou cestu dlouhou cca 790 km. Bylo to dost náročné, ale krásné. Nejhorší pro mě byl těžký baťoh od kterého mě bolela ramena. Nohy byly v pořádku, až ke konci mě začala bolet pravá kyčel. Ubytovny po cestě tzv. alberge jsou různé kvality, ale na vyspání dobré. Cena 3-7 Euro. Lze vařit i prát v albergue, já jsem jídlo kupoval, nebo jsem večer chodil do restaurací na tzv. menu peregrino v ceně 9-11 Euro. Zažil jsem cestou chlad, sníh byl ještě v Pyrenejích, déšť, mlhu i vedro...
[193] Moravcová Milena (2009-07-18 19:46:00 | 92.62.224.2)
odpověď na komentář [191] autora: Krista:
Ahoj Kristo, zatím o této cestě sním a sama nemám odvahu. Kolik je vám let, mě 60, ráda trampuji, ale nevím, co to všechno obnáší, jen si dnes čtu komentáře k cestě. Váš plánovaný návrat by už zasahoval do zimy? Proč ze Švýcarska? Díky za odpověď. Milena
[194] Jarmila Nárovcová (2009-07-22 10:21:19 | 90.178.226.111)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Dobrý den, Diano, prosím ozvěte se mi, bude-li to možné. Ráda bych se s Vámi sešla nebo aspoň přes mail získala potřebné informace o severní cestě. sama jsem na začátku, právě jsem se rozhodla a tak sháním informace. narazila jsem na váš komentář a ten mě zaujal, ale bohužel nejvíc informací je o francouzské cestě...Jara
[195] bohdana (2009-07-25 22:46:08 | 88.146.87.185)
odpověď na komentář [191] autora: Krista:
Mila Kristo, moje dcera Bara (26) se chce vypravit na tuhle cestu a ma predstavu, ze pujde sama. Radeji bych, aby sla s vrstevniky. Ozvi se. Diky Bohdana
[196] Wanda (2009-07-26 17:58:39 | 82.113.48.17)
odpověď na komentář [86] autora: Jirka:
Ahoj, Jirko, chystám se v září na pouť do Santiaga - pěšky, některou ze čtyř cest. Jsem úplně na začátku rozhodování a zařizování, dá se to stihnout? Odpovídám ze všech příspěvků na tvůj, protože už mám taky něco v životě za sebou (je mi 55). Wanda
[197] Wanda (2009-07-26 18:09:59 | 82.113.48.17)
odpověď na komentář [193] autora: Moravcová Milena:
Ahoj, Mileno, chystám se na cestu do Santiaga, některou ze čtyř cest - těch posledních cca 500 km, pěšky, v září. Je mi 55, zatím jsem uvažovala, že půjdu sama, ale ve dvou - třech, čtyřech... - bych to uvítala stejně jako sama. Wanda
[198] Honza (2009-08-06 10:50:25 | 81.0.203.121)
Ahoj, máte někdo zkušenosti s putováním v listopadu? Nejraději bych šel ze Santanderu Severní cestou, ale nevím jestli už tam počasí nebude úplně mizerné a jestli budou otevřené ubytovny. Myslíte, že je v té době na Francouzské cestě výrazně lepší počasí? A jak tam případně ze Santanderu nejlépe přejet? Taky mám na cestu do Santiaga jen 15 dnů. Myslíte, že jako nesportovec můžu ujít každý den s 8kg batohem průměrně 40 km? Dík za rady. qasa@email.cz
[199] Olga kolačkova (2009-08-10 09:51:57 | 85.135.5.182)
odpověď na komentář [197] autora: Wanda:
Dobrý den. V r.2006 som putovala z Českeho Těšína do Čenstochovej.Toho roku na 1.pešej puti z Fulneka do Slavkovic.Obe trasy meraly cca po 180 km.Su to krásne zážitky.Z jednou putničkou sa chceme vydat do Santiaga.Ja mam 58 a ona 62.Chceme aspon 100 km.a to na buduci rok asi maj-jun.
[200] Jíra (2009-08-19 12:50:51 | 213.194.212.178)
odpověď na komentář [197] autora: Wanda:
Ahoj Wando, pokud dáte dohromady nějakou výpravu, tak bych se možná přidal. Jde o to kdy se vypravíte. Francouzkou cestu? Dejte mi prosím zákl. info o Vaší chystané cestě, nebo už jdete??? Jíra /53/
[201] Eliška (2009-08-21 23:06:26 | 94.113.131.135)
Ahoj poutníci dobrodruzi, taky bych rádá šla do Santiaga tenhle podzim. Chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s putováním na podzim: říjen - listopad. Není už moc zima? Láká mě Camino Norte, ale nevim, jestli tam od moře už opravdu moc nefouká! A to nejsem žádná slečinka! :-)Neplánujete někdo to samé. Řikala jsem si, že by bylo dobré cestu s někým zahájit, ale poté, bude-li potřeba, se rozloučit a každý by si šel svým tempem a za svým srdcem... . (hm a pro info, jsem z Prahy a je mi 28 :-)
[202] Majkl (2009-08-24 10:08:58 | 88.146.63.190)
Ahojte poutnici, nejak se prihodilo, ze pronajem do ktereho sem se mel stehovat padnul a taky zrovna nemam zadnou praci ani studium. Nejdriv sem si z toho docela zoufal, ale ted v noci me napadlo ze jsem mozna jen byl osvobozenej od veci, ktery me tu drzeli. Chtel bych vyrazit na cestu... Chtel bych vyrazit tak do pulky zari (pokud se postesti : ) ale nevim, jestli se da pout ujit i vicemene bez penez... da se prespavat i venku? Da se po ceste nejak vydelat neco penez? Pripadne kolik si myslite ze je minimum penez co s sebou (at vim co prodat : ) mejte se a kdyz se nekdo se zkusenostma ozve, budu rad : )
[203] Eliška (2009-08-24 19:38:44 | 94.113.131.135)
Tak teď nevim, jestli se to odeslalo, ale posílala jsem Ti (Majkle), tenhle odkaz na stránky kluka, kterej šel bez peněz. Třeba Tě to inspiruje :-). Držim palce. http://www.wzor.estranky.cz/
[204] Dagmar Hronesova (2009-08-26 08:47:04 | 145.7.10.46)
odpověď na komentář [127] autora: Honza:
Dobry den Honzo a ostatni poutnici, za 14 dni vyrazime 3 holky na cestu a autobusem se dopravime do Luga. Pisete, ze jste jel z Luga do Sarii, kde jste sehnal toto spojeni? Jsou nejake stranky autobusoveho dopravce na internetu? Nebo se poptat v Lugu? Spanelsky ovladame minimalni zaklady. Credencial jste si vyridil az v Sarri nebo uz v Lugu? Nemel byste nekdo takove informace? Je vubec mozne v Lugu vyridit Credencial (treba v katedrale?)? Na internetu jsou rozdilne informace. A jak je to s ubytovanim na Camino primitovo z Luga dal? Nasla jsem jednu ubytovnu 15 km za Lugem a pak az na Frncouzske ceste. Dekuji za pomoc
[205] Majkl (2009-08-26 10:28:47 | 88.146.63.190)
odpověď na komentář [203] autora: Eliška:
Dekuji ti moc... Jeho pribeh mi muze pomoct... abych pravdu rek, spis nez zjistit jestli jde ve Spanelsku vyzit i bez penez, potreboval jsem nejake nakopnuti... ale citim to hodne podobne jako ten klucina... citim ze jedine co mi brani poznat sam sebe je strach opustit vsechno co mi tu jeste zbyva... vzdát se? nemám rad toto slovo, "vzdát se"..... Mám strach. bojím se a veškerou svou naději vkládám do rukou těch co řídí chod světa.. Vím že jestli by chtěli abych umřel ted a tady nic z tím neudělám. Snad mi ty slova pomuzou : ) ted uz mi zbyva jen se vystehovat a muzu vyrazit...
[206] Eliška (2009-08-26 20:04:12 | 94.113.131.135)
odpověď na komentář [205] autora: Majkl:
Nevim, majkle, co řešíš a kolik ti je, ale takový situace člověka v životě potkávaj. Jak se řiká, že risk je zisk, tak to je svatá pravda. Nebuď tim strachem ale paralizovanej a naopak se těš, co nového život přinese. Ať se práší za kočárem přeci ... ! : )
[207] Alena (2009-08-30 20:08:56 | 217.77.165.35)
odpověď na komentář [11] autora: Alena:
Ahoj, koukám na datum... Asi už to nebude aktuální, ale šla jsem 2x, vždy Francouzskou cestou ze Saint Jean. Letos jsem to protáhla na Konec světa, taky to stálo za to. Kdybys potřebovala, tak dej vědět. Měj se hezky, Alena
[208] veronika (2009-09-06 19:15:30 | 90.176.53.254)
Ráda bych se příští rok přidala k někomu kdo jde do Composteli- posledních 150-200 km pěšky. Je mi 50 let.Jen věřící. Dekuji
[209] milan (2009-09-07 23:25:21 | 213.220.193.24)
odpověď na komentář [28] autora: jarka:
jestli chceš, přijd na setkání poutníků 17.9. Kateřinská 20 Praha - 2 od 17 00, pokud ano potvrd, m
[210] milan (2009-09-07 23:28:34 | 213.220.193.24)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
jestli se ti podaří přečist si mou prosbu a budeš ochotná, pošli mi nějaké spojení na sebe, kvůli podrobnostem o této cestě, děkuji předem, za cestu hvězdy, mi
[211] Dušan (2009-09-21 15:08:46 | 90.183.97.43)
Ahoj, chtěl bych na Franc. camino, nejsem turista, plánuju jít 10-12 dní, na víc mi nevystačí dovolená (a asi ani síly). Kolik se dá denně ujít, abych za 3 dny nezkolaboval :o) a jak dlouho dopředu a jak trénovat před samotným nástupem na camino? (např. 3 měsíce před caminem denně 10 km...) Díky moc za doporučení! Dušan
[212] Věroslav Žaloudek (2009-10-23 20:27:26 | 79.98.72.36)
Chtěl bych na jaře podniknout severní poutní cestu,zatím plánuji trasu,byl bych rád,za jakekoliv náměty či informace k této cestě.Slávek.Díky.
[213] Jan (2009-11-05 22:42:08 | 83.208.13.188)
odpověď na komentář [110] autora: Majda:
kartou vyberete hotovost v každém bankomatu jako u nás
[214] Lubos (2009-11-16 14:17:27 | 217.77.165.36)
Ahoj, před dvěma týdny jsem se vrátil z francouzké cesty. Rád bych zde napsal pár postřehů. Pokud váháte zda kotníkové nebo trekové boty volte raději kotníkové. Měl jsem trekové a litoval jsem. Kritickým bodem je ochrana proti dešti, nelitujte peněz a opatřete si co nejkvalitnější pončo, nepromokavé kalhoty i boty. Boty navíc naimpregnutje, pak je alespoň šance že budete mít suché nohy. Stojí za úvahu uvažovat i o návlecích. Měl jsem navigaci, není podmínkou, ale je užitečná. Trekové hole jsem neměl. V horských pasážích by se sice hodily, na rovinách ne. Spacák nemusí být příliš teplý, pokud nehodláte spát venku. Je možné se podívat na fotogalerii na: http://picasaweb.google.com/cestadosantiaga Šťastnou cestu všem.
[215] Iva (2009-11-22 18:20:20 | 213.220.246.227)
Ahoj, ráda Bych se zeptala, zda někdo někdy aBsolvoval tuto poutní cestu i se svým nejlepším přítelem psem? Ráda Bych se na tuto pouť vydala, ale moc ráda Bych ji taky aBsolvovala se svým 4nohým přítelem.. Děkuju moc za odpověď a za jakékoliv informace... Příjemnou cestu životem:)
[216] slibovatelka (2009-12-15 00:35:04 | 213.19.57.203)
odpověď na komentář [199] autora: Olga kolačkova:
O takových cestách přemýšlím už dlouho, ale nemám v okolí nikoho, kdo by přemýšlel se mnou a proto tedy slibovatelka. Takže dotaz - zrealizovaly jste tu cestu a plánujete ještě cokoliv na rok 2010?
[217] Zdeněk (2009-12-28 15:22:11 | 80.250.6.85)
Zdravím. Letos jsme absolvovali část Francouzské cesty na kole. Protože jsem dost pracně sháněl praktické rady ( co s kolem na konci cesty atd.) tak nekolik postřehů a zkušeností: - jsme už starší ( 58 a 49 let ) a neměli jsme moc času, bohužel jenom celkem asi 16dní - cestovali jsme z Čech autem - cesta tam a zpět trvala celkem 4 dni - kola jsme dali do kufru Octavie, můžete jet rychle na dálnici a neplatíte tak velké poplatky - auto jsme odstavili raději v menším městě - Astrorga u Leónu, v ubytovně pro poutníky nám poradili, že je parkoviště naproti policejní stanici, což se z bezpečnostních důvodů osvědčilo - do Santiaga jsme dojeli po 4 dnech - cca 300km občas po silnici, většinou po cestách s poutníky, je tam 2 x vrchol přes 1300m - viz profil Francouzské cesty - zpátky jsme jeli také na kole s výjimkou poslední etapy, kterou jsme absolvovali místním autobusem ( kdo tuto etapu pojede smerem tam - pochopí proč ) - zpáteční cesta není vůbec nudná, potkali jsme spoustu bezvadných lidí, prohlédli jsme si památky, které jsme cestou minuli, protože Vás " cosi" žene dopředu. - kola do místních autobusů berou nezabalená do zavazadlového prostoru, maximálně vyndat přední kolo, příplatek je zanedbatelný - v Santiagu v ubytovně nám nabízelo několik dopravců dopravu samotných kol do SRN - cena cca 100 Euro - nevyužili jsme - doprava kol na delší vzdálenost (např. do Santanderu) je možná, kolo se musí vyčistit a zabalit do celofánu, podrobnosti nevím. Stojí to za to. Šťastnou cestu
[218] Dana Bláhová (2009-12-28 23:06:47 | 78.136.152.25)
odpověď na komentář [160] autora: Zdenka Ebeling:
Milá Zdenko, ráda bych šla letos v červenci Camino portuges z Fatimy do Santiaga. Jde se horami, kolem moře, po silnici? Rozumí tam angličtině? Jak jste se dostala do Porta? A co počasí? Prosím, povězte mi o ní něco víc. Děkuji. Dana Bláhová
[219] Jiří Mrázek (2009-12-28 23:22:05 | 78.136.152.25)
Hledám někoho, kdo by se ke mně přidal na cestu z Prahy do Compostely, nebo aspoň z jižní Francie, letos v létě. Jiří Mrázek, 65 let, mobil 774 226 421, mail nemám.
[220] Jakub S. Budil (2010-01-05 00:02:17 | 85.207.115.11)
uz patym rokem se s kamaradem rozhodujeme pro pout do santiaga,a az letos konecne sme se rozhodli do toho prastit.jeste nevime jakou pujdeme cestou ale pomalinku sbiram informace abych se toho o santiagu dozvedel co nejvic.je to lakava zivotni zkusenost,myslim...
[221] Jirka (2010-01-06 22:30:56 | 62.240.178.231)
odpověď na komentář [207] autora: Alena:
Ahoj Aleno! Už nějaký ten "pátek" plánuju cestu do Santiaga a letos to vypadá, že už se konečně odhodlám. Jelikož mám v plánu jít ze Saint Jean, chtěl jsem se zeptat, jak ses dopravila na místo z republiky? Zvažuju variantu vlakem do Paříže a pak dalším vlakem do Bayonne u hranic se Španělskem, ale máš-li (či kdokoliv jiný) lepší zkušenost, rád bych ji znal. A ještě jsem se chtěl zeptat těch, co absolvovali francouzskou cestu v rok, kdy vychází svátek sv. Jakuba na něděli, zda-li je na cestě během léta "narváno"? Díky za jakoukoliv odpověď!
[222] dado (2010-01-17 00:27:29 | 89.102.36.124)
ahoj putnici, chcem sa toto leto vydat sam na camino na bicykli. put chcem zacat v Saint Jean Piet de Port. vedeli by ste mi niekto poradit ako sa zo slovenska, pripadne ciech, dostat do tohto mestecka? ci ist autobusom alebo lietadlom. kde najblizsie k tomuto mestecku sa da dostat nasimi autobusmi(predpokladam ze priamo tam nejazdi nic) a ako to je potom s dopravou vo francuzsku...ci sa daju prevazat bez problemov bicykle. dakujem velmi pekne za odpovede, najlepsie ak mi ich poslete emailom na: dado.tornyos@gmail.com .
[223] Jaromír (2010-01-19 20:14:40 | 89.102.124.160)
Ahoj poutníci, v červenci 2010 se chystáme vyrazit na Camino Portugues.Nevíte jak jsou tam dlouhé úseky cesty a kolik je tam albergů a za kolik? Hodí se mi každá info.V roce 2007 jsme sli Camino norte a 2008 část Camina Aragones.Můžu také poradit.V červenci bude asi v Portugalsku pěknej pařák,na severní cestě to bylo v pohodě. Předem děkuji a všem přeji Buen Camino! Jaromír
[224] Evžen Dostalík (2010-01-22 15:20:41 | 83.240.26.151)
odpověď na komentář [223] autora: Jaromír:
Vážený pane Jaromír! Sháním také informace. Jestli něco zjistíte , dejte mně , prosím, vědět. Chtěl bych absolvovat Camino portuges koncem dubna a v květnu , kdy není horko. Až já něco zjistím tak Vám dám také vědět. S pozdravem :Slunce nad hlavou a suchou stezku Ahoj ! Evžen
[225] ilona (2010-01-25 16:25:10 | 85.207.122.19)
odpověď na komentář [169] autora: LePa:
prosím o podělení se o informace, které jste loni získala. Došla jste až do Santiaga?Děkuji
[226] Jaromír (2010-01-25 20:35:24 | 89.102.124.160)
odpověď na komentář [224] autora: Evžen Dostalík:
Dobrý den Evžene, zatím jsem zjistil jen pár informací na stránkách www.ultreia.cz. Jsou tam mapky tras, ale jen z Porta.Rádi bychom ale šli již z Fátimy a to jsme žádné info nenašli.Pátráme ale dál a určitě dáme vědět. Jaromír
[227] Evžen Dostalík (2010-02-01 19:21:31 | 83.240.26.151)
odpověď na komentář [226] autora: Jaromír:
Děkuji za odpověď!Sehnal jsem trasu také z Porta, celkem podrobně. Z Lisabonu jen orientačně. Říkám si:Slovan všude bratra má\". Nějak to dopadne. Jinak přeji Slunce nad hlavou a suchou stezku. Ahoj ! E.
[228] renata (2010-02-22 18:44:52 | 193.179.104.150)
odpověď na komentář [75] autora: Pavla:
Ahoj Pavlo, chystáme se s kamarádkou na cestu letos na jaře a měli bychom s sebou mít psa. Prosím podnikla jsi nakonec cestu se psí společnicí a jak to probíhalo? Já mám zatím trochu obavy, problémy s noclehem, toulaví psi a tak, zatím mne všichni odrazují, že je to příliš velká komplikace cesty. Nikoho, kdo by pouť podnikl se psem (aby si ho vezl s sebou) zatím neznám. Jakou trasu jsi šla? Díky za jakoukoli zkušenost a info:)!!!
[229] Lenka Marie (2010-03-11 23:42:00 | 92.62.224.6)
odpověď na komentář [192] autora: Jan:
můžu se zeptat, jak dlouho ti tato trasa trvala? uvažuju o ni, děkuji
[230] Vladimír (2010-04-09 08:03:55 | 88.100.91.133)
Dobrý den, v červnu chci jít buď Francouzkou nebo severní cestu. Tam jsem si zajistil cestu jako spolucestujiící kamionem ale zjišťuji možnosti, jak se nejlépe a nejlevněji dostat zpět do české republiky. Také by mě zajímalo, jestli je možné přespat i ve volné přírodě, nestihnu li dojít do ubytovny. Děkuji za radu.
[231] Dominik (2010-04-12 22:59:10 | 85.160.116.159)
odpověď na komentář [230] autora: Vladimír:
Ahoj, Prosímtě Vladimíre chtěl jsem se zeptat...taky chci vyrazit na začátku června do Santiaga. Chtěl bych vyjít někde od Pyrenejí...ale hledám způsob jak se tam dopravit. A proto jsem se chtěl zeptat, zda by nebyla možnost svést se s tebou v kamiónu?? Je mi jasné, že nejspíš dostanu zápornou odpověď, ale za zeptání nic nedám. Jinak já přespávat ve volné přírodě chci, co jsem četl, tak s tím moc problémů není a cestu zpět bych taky chtěl nějak ekonomicky zvládnout, zatím nevím jak...
[232] Jana (2010-04-14 21:20:33 | 81.201.60.157)
odpověď na komentář [230] autora: Vladimír:
Ahoj, šla jsem obě cesty a v podstatě nikdy nebyl problém spát venku. Na francouzké cestě je tolik ubytoven že vždy k nějaké dojdeš,na severní trase jich je mnohem méně, ale většinou vzdálené na den cesty, která se dá v pohodě ujít. Já nazpět jela s cestovkou, kdy jsem si platila jen cestu - cca z Barcelony do ČR 1550 Kč - ideálně si asi zajistit přes www.spolujizda.cz nebo přímo přes nějakou cestovku. Jana
[233] Jana Bitt. (2010-04-23 23:58:50 | 89.176.103.9)
Zdravím všechny poutníky a mám dotaz: chci jít s kamarádkou cca. od 30.srpna poutní cestu z Saint Jean Pied de Port. Nevíte, jak se tam nejlépe dostat z Čech? na spolujízdě jsem k tomuto vzálenému datu ještě nenašla žádné možnosti, ale nízkonákladové letenky jsou naopak skoro vyprodány. Jakou dopravu do Saint Jean doporučujete a jakou zpět ze Santiaga? popř.Jakou máte zkušenost se stopem(do Saint Jean, ze Santiaga...)? (našla jsem jednu složitou variantu letecky za cestu tam a zpět-dohromady 5600 kč a nevím, jestli rychle zabookovat či je možné najít rozumnou levnější variantu..) děkuji mockrát za odpovědi.
[234] Petr (2010-05-08 00:36:18 | 213.29.115.6)
Zdravím všechny poutníky, je to pár dní co jsem se rozhodl podstoupit Svatojakubskou pouť. Přečetl jsem už spoustu materiálů na tohle téma a vybral jsem si severní cestu. Je tu někdo kdo jí šel, a byl by ochotný mi poskytnout informace? Moc by mi to pomohlo :)
[235] Marcela (2010-05-09 20:20:37 | 83.240.120.118)
odpověď na komentář [233] autora: Jana Bitt.:
Dobrý den paní Jano, také se chystám na cestu a přišla jsem ke stejnému závěru jako Vy a hledám co s tím (ze Saint Jean Pied de Port, popř. z Irúnu). Prosím o přeposlání informací, pokud se Vám podaří je zjistit... chystám se na cestu koncem června či první týden v červenci. Děkuji Marcela
[236] Jirka (2010-05-16 22:52:18 | 62.240.178.231)
odpověď na komentář [235] autora: Marcela:
Zdravím, Marcelo, co se týče dopravy do Saint Jean, už jsem si něco zjišťoval - viz můj příspěvek někde výše. Nalezl jsem (alespoň pro sebe, tzn. rychlé a levné) ideální spojení autobusem do Paříže (jezdí tam Student Agency, Eurolines aj.; jinak možno nějakou leteckou společností), odtud pak nočním vlakem do Bayonne, odkud je to do Saint Jean už jen kousek, přičemž i tento úsek z Bayonne do Saint Jean se dá zvládnout vlakem. Už mám koupenou jízdenku na noční vlak z Paříže, v předstihu mě stála 32 EUR, což je zcela ideální. Pokud budete chtít podrobnější info, dejte vědět, mohu Vám poslat odkaz na francouzské vlaky (jízdenku lze přes internet skrze kartu zaplatit a následně si vytisknout na tiskárně). Ovšem je potřeba jednat rychle, taky se na cestu hodlám vydat koncem června a vlaky už byly před cca dvěma, třemi týdny na uvedený termín docela plné.
[237] Lída a Maruška Harcubovy (2010-05-23 02:03:58 | 83.208.237.213)
odpověď na komentář [11] autora: Alena:
Na pouť do Santiaga se právě s dcerou na vozíku vydáváme, letíme v ponděli do Madridu, dál vlakem do Leónu a odtud pěšky do Comtostely. Naše cestovatalké postřehy najdete na www.poznavat.cz. Budem posílat fotky a průběžně i zpravodajství. Tak na poznavat.cz koukněte, Zdraví Lída a Maruška Harcubovy
[238] Lída Harcubová (2010-05-23 02:20:12 | 83.208.237.213)
odpověď na komentář [233] autora: Jana Bitt.:
Zdravím paní Janu, na pouť letíme už v ponděli, s dcerou Maruškou na vozíčku. Letíme do Madridu, za 4 hodiny dál vlakem do Leónu, vše jsem objednávala a platila přes internet. Vlak jsem našla na www.renfe.es. Zjišťovala jsem trochu bezbariérové Alberque, našla celé trasy včetně převýšení a obrázky ubytoven. Tak - Buen Camino, zdraví Lída Budeme dávat zprávy a fotky na www.poznavat.cz, tak koukněta.
[239] Tomáš (2010-05-27 22:11:27 | 217.170.96.44)
Hola , absolvují tuto cestu i španělé ? Chtěl bych si totiž zlepšit španělštinu a právě nevím jestli to má cenu absolvovat kvůli jazyku ?
[240] Dapi (2010-06-02 13:37:55 | 213.220.221.211)
odpověď na komentář [239] autora: Tomáš:
Tomášku, to děláš dobře - ve Španělsku jenom španělsky a tuzemských poutníků chodí dost. Někde se domluvíš francouzsky, třeba v herberku nebo hotelu, taky anglicky nebo německy. Ale bez španělštiny to jde dost ztuha.Určitě se hodně vylepšíš! Buen camino!
[241] Jan (2010-06-08 20:48:54 | 83.208.182.167)
Mám dva dotazy ohledně zpáteční cesty ze Santiaga. 1) Chystáme se jít až z Francie a vůbec nemám ponětí, kdy se asi budeme vracet a ani se nechceme stresovat nějakým konkrétním datumem. Zkoušel jste někdo zajistit si dopravu třeba tak, že byste se vnutili nějakému polskému katolickému zájezdu do autobusu nebo tak něco? 2) Kdyby došlo na letenky - nemáte někdo zkušenost s tím, kolik reálně stojí trasy Santiago-Frankfurt(Hahn) nebo Madrid-Praha, respektive kolik peněz si člověk musí připočítat k inzerované ceně (poplatky za kdeco, odbavení, zavazadla)? Případně nemáte ještě nějaký tajný tip na levné lety z té oblasti (La Coruňa, Vigo, Porto) do střední Evropy?
[242] xaint (2010-06-11 11:35:12 | 212.80.70.110)
tak jsem se vcera vratil. Cesta uzasna, sel jsem Camino Norte. Par tipu: 1) naucit se aspon trochu spanelsky. Spanele neumi naglicky. Pozor na to. Na dulezitych mistech potkate anglicky mluvivi, ale vetsina hotelieru, lidi co potkate, lidi v obchodech, na informacich a tak - nemluvi anglicky. Doufam, ze si spanele uvedomi, ze jsou v evrope a ze jsou ve 21. stoleti (u nas mluvi vetsina maldych lidi anglicky, tam ne). Proste se naucit, jak zneji otazky typu Odkud jste, Odkud jste vysli a tak, a naucit se na en odpovedi. 2) kdyz nekde reknete, ze jste poutnik (cim dale od santiaga, tim lepe), budou se na vas divat jinak. Chce si to v lese sebrat aspon hul, kdyz uz nemate na vecech muslicku. 3) nejlepe je jit sam, mate vetsi tendenci se setkavat s lidma. 4) cesta me stala 69 euro busem ze santiaga do barcelony (odjezd denne ve 14.00, na miste kolem pul osme druhy den, 17 hod v autobuse je hnus, ale dostanete se tam) a 2500 ceskych z barc. do prahy letadlem. Rezervovano 2 dny predem. Jeden kluk mi rikal, ze dosatl 14 dni predem pres ryanair 10 euro ze santiaga do duseldorfu. 5) Camino norte se obcas vyplati jit ne po caminu, ale po jinych cestach - je to sice delsi, ale cesta podel utesu je zajimavejsi nez cesta lesem (te si jeste uzijete dost). 6) Neco na hlavu a zpocatku se mazat kremem. Spanelsky slunicko vas dokaze spalit pomerne rychle a pripadny uzeh je velmi snadne ziskat. 7) mel jsem s sebou lahvicku trezalkoveho oleje. Neocenitelne. Regeneracni olej na bolesti svalu a slach, na spaleniny od slunicka, masazni olej. 8) zpocatku fakt jdete min, pak to zvysujte. Pokud hned ze zacatku budete davat kilometraz jako ja, tak nezapomente dat kazdych 7 dni pauzu 1 den. Svaly si odpocinou a nasledujicich 25 km berete jako prijemnou prochazku. NEPODCENOVAT ODPOCINEK. Pokazde, kdyz dorazite, dejte strecink. Protazeni svalum moc pomuze. 9) nekdo tu rikal, ze to sel v sandalech. ja zkusil jednou jit v sandalech a jak jsem rad nasazoval po deseti kilometrech sve tezke boty. Sandaly jsou ovsem vytecna sekundarni obuv do albergue, takze je nenechte doma. 10) ne kazde albergue ma kuchynku. Nejcastejsi cena za public albergue je 5 euro. Ve vsech albergue je mozne prat. Perte si veci s predstihem, ne vzdy je hezke pocasi na suseni. Nespolehejte se, ze si veci ususite na batohu - po ceste po prasne ceste ty veci uz nemaji takovou barvu jako po vyprani. Vemte si s ebou delsi provazek jako snuru na suseni pradla, obcas neocenitelne. 11) Vyrazte. Proste se seberte a jedte tam, a dal uz vas to povede. Muslicky v asturii ukazuji casto uplne do prcic, ridte se podle zlutych sipek sprejem. Buslicky v galicii ukazuji paprsky ve sberu cesty ci odboceni. 12) v Asturii kdyz si date v albergue poutnicke menu za 8 euro, pocitejte s tim ze z vas jidlo poleze usima, jake tam davaji porce. Ja jsem celkem otesanek a ten den jsme moc nejedl, ale 3 ohromne talire + desert + vino + chleba+ aperitiv+salatek bylo moc i na me. Jo, esli nechcete vypadat jak burani, v prubehu piti vina pijte i vodu. Spanele to redi. 13) ledvinka je neocenitelna. Date do ni cennosti a vyrazite kamkoliv. Sice se vaseho atohu nikdo nedotkne, nejsme v cechach, ale kazdopadne je dobre se jistit. Ja to musel tahat po kapsach. 14) plastenka na vas i batoh je dost uzitecna, obcas budete dost radi, ze ji mate. Toz asi tak, bylo by toho este vic, ale to az zpracuju fotky a stranky :-) Buen Camino, Xaint
[243] Jirka (2010-06-14 17:21:55 | 62.240.178.231)
odpověď na komentář [242] autora: xaint:
Zdravím Xainta! Cca za dvy týdny se chystám na cestu, ovšem na francouzskou, ne severní. Přesto bych se chtěl zeptat na pár věcí: 1) celou dobu zvažuju, zda vzít lehký (cca 1kg) stan nebo ne? Jde mi o to, jak jsou přecpané ubytovny (přeci jen je svatý rok) a jestli je reálné vždy najít ubytování? Předpokládám, že 800-300 km do cíle asi s ubytováním nebude takový problém, ale co v Galicii - jestli tam není narváno tak, že ubytování již neseženu? Nechtěl bych v této deštivé oblasti zůstat někde venku přes noc. 2) vyplatí se vzít si vařič, nebo ne? Ať už cenově i prakticky? Je jasné, že ne každá ubytovna je vybavena kuchyňkou, ale otázkou taky je, zda není v ubytovnách a restauracích tak narváno, že by se mohlo stát, že jídlo nedostanu? 3) menu del peregrino je v každé restauraci, nebo jen někde u ubytoven? 4) k pračkám (možná zbytečná otázka, ale pro jistotu) - prášek na praní musím tahat sebou nebo tam nějaký je? A platí se za použití pračky? 5) da se alespoň v albergue s hospitaleros domluvit anglicky? Španělsky neumím skoro ani slovo, tak ať se alespoň dokážu ubytovat. 6) přístup na intertent po cestě - ne, že bych byl maniak, ale jde mi o to, abych si mohl před koncem cesty rezervovat jízdenku/letenku atd. Příp. kde internet běžně najdu a zda-li jsou na něj fronty? Případně díky moc za odpovědi!
[244] Alena (2010-06-14 22:03:31 | 81.19.35.122)
odpověď na komentář [242] autora: xaint:
Díky moc!!! Chystáme se v září... a jsme vděční za každou radu...
[245] Xaint (2010-06-14 22:35:54 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [243] autora: Jirka:
1)vzit/nevzit stan - tot otazka za sto bodu. Ja mel plachtu a pouzil jsem ji 2x, ale z toho 1x jsem byl ukrutne rad, ze ji mam (spal jsem 2 km od santiaga v lese za deste). Takze kdyz vemes stan, mas domecek a jistotu. Na druhou stranu kdyz je plna statni albergue, vsude okolo jsou soukrome albergue, bez strechy nad hlavou nezustanes. Jen je to o neco drazsi. Treba v tom meste, kde se stykaji francouzska a severni, jsem jen pri pruchodu ulici napocital 7 albergue. Na francouzske se holt vstava driv, abys byl kolem jedne u ubytovny. Zase je tam tech ubytoven cestou vice. Nicmene obcas nocleh v prirode neskodi. Ja nemel ty 3 noci, co jsem sel spolu s francouzskou problem prespat, ale prvni noc jsem byl v jednu u ubytovny, druhou noc jsem spal v chaticce urybnika (nevedouc, ze 3 km odtud je nadherny opatstvi, kde se da spat. Vlasy jsem si rval!) a treti - Monte de gozo - ma kapacitu 800 mist. 2) Pokud chces spat casteji v prirode, varic si vem. DEj ale pozor, propanbutan bombu nesmis mit v batohu v letadle! Nebezpecna latka. Kazdopadne se da uvarit na varici, kdyz albergue nema kuchynku - aspon vetsinou. Varic se rozhodne neztrati! 3) ne vsude jsou menu pro peregrinos a ne vsude je to menu levne, a na severni trase to byla spise vyjimka, potkat jidlo v albergue. Obcas se na to da ale narazit. Ono ani denni menu neni uplne drahe - sice 8-12 euro za menu neni malo, ale toho jidla dostanes pomerne dost. Ja jedl spise z vlastnich zdroju. Menu del peregrino se daji najit v restauracich okolo cesty, nejcasteji ve mestech. Dokonce se daji v albergue sehnat seznamy restauraci, kde maji menu pro peregrinaky. 4)pracky vubec nejsou rozsirene. vetsinou jsou jen umyvadla s valchou. Prasek s sebopu, doporucuju spis neco na prani v ruce, pracku potkas vyjimecne a je za prachy. 5)prave ze dost casto ani hoteliero neumi anglicky, ale da se s nim domluvit. Naucis se cestou par zakladnich slovicek a je to. Nicmene prijdes k hotelierovi, das mu kredencial, pripadne i pas (obcanku), on si to opise, rekne ti cenu, ty zaplatis a nazdar bazar. 6) v kazdem meste maji turisticke informace, kde ti reknou o netu v miste. DOst casto maji v restauracich wifi pro zakazniky zdarma. V knihovnach byva net zdarma. Nicmene je velky problem s nahravanim fotek na net - oklestena windows nechteji nainstalovat ctecky. Na rezervaci letenky doporucuju spriznenou dusi v cechach. Kdyby byly dotazy, optej se znova, obcas se sem podivam. Xaint
[246] Smrček (2010-06-16 16:16:17 | 82.100.43.136)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Hola Diano! ;) Rádi bychom projeli severní trasu na kole...myslíš, že je to možné? :-/
[247] Jirka (2010-06-20 22:37:47 | 62.240.178.231)
odpověď na komentář [245] autora: Xaint:
Díky, Xainte, za odpovědi, určitě se mi hodí! Přesto bych měl ještě další dotaz, tentokrát ohledně cesty domů: Tvoje zmiňovaná - cesta busem do Barcelony a pak letadlem se mi jeví nejlepší, ale chtěl bych se zeptat, jak je to s jízdenkou. Kupoval jsi ji přímo na autobusové stanici v Santiagu, nebo už předem elektronicky (zřejmě na alsa.es)? Jde mi o to, jestli ji lze koupit přes net dopředu a zda-li pak jen stačí přijít na nádraží, prokázat se dokladem a dostanu jízdenku, nebo to funguje jinak? Předpokládám, že podobně to bude asi fungovat i na letišti v Barceloně (nikdy jsem totiž letadlem neletěl), tzn. rezervace dopředu a pak jen předložení čísla, resp. totožnosti na přepážce. PS: můžeš odpovědět na můj email: en-gadi zavináč seznam.cz
[248] xaint (2010-06-22 21:49:28 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [247] autora: Jirka:
koupil jsem to primo na pobocce v santiagu. ti lide tam umeji anglicky, velmi prijemna zmena. primo firemni okenko Alsa. Pres net nevim, nezkousel jsem. Elektronicka letenka - prijde ti po zaplaceni mail, v priloze je par pdfek a jedno z nich je letenka. Vytisknes si a prijdes k prepazce, ukazes passport - ja ukazal jen obcanku - sklebili se, ale vzali to :-P a oni te odbavej - zvazej batoh a tak. Pisu to sem a ne na tvuj mail, protoze by to treba zajimalo i jine lidi.
[249] Jirka (2010-06-22 22:02:24 | 62.240.178.231)
odpověď na komentář [248] autora: xaint:
Super a díky! Takže jen čistě technická - předpokládám, že jsi někde v Santiagu musel narazit na internet i s tiskárnou, aby sis vytiskl ta PDFka s letenkou. A nebo chceš říct, žes měl odbavenou letenku už před odchodem na Camino? Zdá se mi to nemožné, protože odhadnout, za jakou dobu člověk přijde do Santiaga, snad ani nejde. Předpokládám, že je jedno, přes jaký vyhledávač si najdu potřebnou letenku (jestli Letuška, Student agency apod.), vždycky mi prostě přijde email od společnosti, s níž poletím, ne? Oprav mne, prosím, jestli se mýlím. S tím busem to snad bude v poho, byť mám trochu obavu, že dorazím do cíle okolo hlavních svátků a autobusy možná už budou naplněny.
[250] xaint (2010-06-22 22:31:26 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [249] autora: Jirka:
manzelka v cechach mi to nasla 2 dny predem. V Santiagu je netova kavarna a maji tam i tiskarnu. ja mel objednanou letenku pres student agency, a dosel mi mail od student agency.
[251] Veronika (2010-06-23 12:29:35 | 193.86.121.155)
Ahoj. S kamarádkou se chystáme na letos na camino a to portugalskou trasu. Zjistily jsme ale, že cesta s popisem a ubytováním pro potníky je až od Tui(107 km od Santiaga) a my bysme chtěli jít už z Porto. Prosíme moc o všechny, kdo mají s touto trasou zkušenosti o nějaké info. Hlavně: dá se jít tato trasa i koncem srpna (vedro?) nebo radši zač. září, dá se průkaz poutníka zajistit v Porto?, co ubytování na cestě, jsou tam ubytovny pro poutníky jako na franc. trase, nebo se spí v penzionu, hostelu? dávají nějaké informace k tomu? jsou zvyklí na takové potníky i na této trase?, je cesta značená? mušlema či jinak?, a nemůžu najít žádnou dopravu zpět ze santiaga do porta. Vím, že dotazů je hodně, ale už jsme toho docela dost prostudovaly a otázky zůstávají. Díky moc. Jo ještě, jsou tam nějací poutníci? (nechceme franc. trasu kvůli púřelidněnosti,ale zase jako dvě ženské se tam nechceme cítit uplně samy a ztracené...)
[252] Marcela (2010-07-07 00:40:07 | 83.240.120.118)
odpověď na komentář [250] autora: xaint:
Ahoj, díky za informace, moc užitečné... Odjíždím 16.7. do Gerony. Nevím, jestli se dostanu z Gerony nebo z Barcelony (stále hledám spojení) pak do San Sebastiana. Dotaz k cestě zpět - rozumím dobře?: 1. v Santiagu v ALSA si koupím jízdenku ze Santiaga do Barcelony 2. v Santiagu přes internet a Studenagency si zarezervuji letenku z Barcelony do Prahy, v Barceloně ji zaplatím? nebo 3. v Santiagu koupím letenku s Ryanairem Santiago - Dúseldorf? Chci jít Severní cestu - podél pobřeží... když nechci lesem a jít podél pobřeží - jak se orientovat, abych neztratila směr k cíli (zbytečně neztrácela čas apod.). Díky moc za všechny zkušenosti!!! M.
[253] xaint (2010-07-08 14:15:58 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [252] autora: Marcela:
jak se to dela obecne nevim :-) ale esli sjem to pochopil, tak denne odjizdeji autobusy santiago-barcelona ve dve odpoledne. Koupil a zaplatil jsem v hotovosti v santiagu an prepazce. Letenku za me resila moje osoba blizka, zarezervovala a platila v cechach pres terminal sazky. Pouzila preprodej od nejaky nizkonakladovky pres student agency (je to sice drazsi, ale je s tim mene obstrukci a navic mas k dispozici pomoc na telefonu), pouzij v podstate co chces, ja jen psal, jak jsem to udelal ja. Kamos treba prave letel ze santiaga do duseldorfu a odtud busem do cech. Taky se da a levne, kdyz to objednas vcas. Severni cesta je good, a ztraceni casu - vis, camino nejsou zavody, zadnej cas tam neni ztracenej. V nouzi nevyssi muzes dat za den ne 20 km, ale 40. Da se. Ale ja doporucuju (kdyz mas mene casu) jit spis kratsi vzdalenosti a cestu si vychutnavat, nestvat se jak zavodni kun, protoze o tom ta cesta neni. Ale zalezi na tobe, pokud to chces jako maraton, proc ne. Podel pobrezi - no ja proste dosel k mori a pak se drzel brehu :-) obcas jsou podel more vyhlidkove znacene trasy, ne vzdy, ale vetsinou. Obcas jde jit i po plazich. Od jiste doby to ale nejde :-) proste do toho vnitrozemi musis zabocit, abys dosla do santiaga.
[254] Petra (2010-07-12 19:28:19 | 213.151.83.210)
odpověď na komentář [251] autora: Veronika:
Ahoj! V neděli jsem se vrátila z Camino Portugués :-) Nápad se zrodil na základě článku v Metru, který byl ale o portugalské cestě vnitrozemím. Zjistila jsem, že se dá jít i varianta podél moře, což mě zaujalo a začala jsem shánět informace. Jenže o této cestě moc informací není, nejvíce jsem zjistila až o trase z Tui. Jela jsem tedy s přesvědčením, že informace zjistím na místě :-) Koupila jsem si letenku Praha - Porto. Protože jsem neměla tolik času, dojela jsem vlakem do města Viana do Castelo. Chtěla jsem sehnat credencial, ale informace byly zavřené a místní nevěděli. Navíc místní umí opravdu jen portugalsky, tedy portugalský slovník s sebou :-) Credencial jsem tedy nesehnala, našla jsem však žluté šipky a vydala jsem se do Santiaga :-) Cesta byla zajímavá, lesem, mezi vilkami, polemi, někdy však i po silnici. Jen jsem tedy nevěděla, kde jsem a kde bude ubytování. Když to zkrátím, po této cestě nejsou albergue, sehnala jsem pouze dražší ubytování. Nepotkala jsem žádného poutníka. Psi štěkali jak protržení, pořád a zle, s tím jsem se pak ve Španělsku nesetkala. Někteří nebyli přivázaní, ale naštěstí se nepřiblížili moc blízko. Začínala jsem o víkendu, proto byly zavřené kostely i informace v dalších městech, která jsem procházela. V apartmánu, kde jsem se ubytovala první noc, jsem sehnala mapku vinných stezek v Portugalsku, věděla jsem pak aspoň, kde se nacházím a jaká města budu procházet. První albergue jsem potkala až na hranicích ve Valence. To už jsem došla 3 km do Tui. Zde jsem potkala první poutníky a poprvé spala v albergue. Od Tui je cesta značená kromě šipek a mušlí patníky s počtem km, které zbývají do Santiaga. Je to motivační a cesta rychleji ubíhá. Další dny už byla cesta veselejší, dalo se více sehnat jídlo, pití. Albergue byla na každých cca 20 km. Potkávala jsem tam hlavně skupiny Portugalců a Španělů. Když jsem se pak bavila s několika poutníky, kteří mohli srovnávat s francouzskou cestou, říkali, že francouzská je mnohem lepší, více albergue, více lidí, srdečnější. Ze Santiaga jezdí bus ALSA do Porta v po-so v 10:30 (v ne někdy večer) za 29 EUR. Vedro bylo menší než teď v ČR :-), blízko moře foukal vítr. No a Santiago je úžasné, za odpoledne jsem ho prošla křížem krážem. Poslední den jsem měla v Portu odpoledne čas, prošla jsem si tedy i Porto, od katedrály skutečně vedou žluté šipky :-) Pokud chcete zdroje informací, kde jsem hledala, ozvěte se na mail. Držím pěsti a buon camino! Petra
[255] Veronika (2010-07-13 09:18:42 | 193.86.121.155)
odpověď na komentář [254] autora: Petra:
Ahoj Petro, děkuju moc za tvé čerstvé informace. Ve čtvrtek si chceme koupit letenku do Porto. Trochu mě vyděsilo to, že tam asi půjdeme samy... Už jsme našly něaké stránky v angl. o cestě z Porto, ale pokud bys nám zaslala další info, příp. zdroje, budeme rády. Mail jsi nenapsala, zde je můj: veronika.k.@klikni.cz. Ozvi se a dík.
[256] lukáš hořínek (2010-07-21 12:20:56 | 88.81.83.73)
odpověď na komentář [218] autora: Dana Bláhová:
S angličtinou bych moc nepočítal :-D
[257] lukáš hořínek (2010-07-21 12:26:58 | 88.81.83.73)
odpověď na komentář [230] autora: Vladimír:
Ahoj Vladimíre, venku se dá spát určitě a spíše to doporučuji nemusíte ráno vstávat s poutníky nikoho nerušíte když se například ve 3 ráno rozhodnete jít dál a naopak když spíte do 11-ti tak to také nikomu nevadí. Takže rozhodně spát venku a ubytovny používat jen na vyprání oblečení a sprchu. ( najlépe se spí pod převisy starých moc nepoužívaných kostelů,kterých je po cestě habaděj) Buno camino
[258] lukáš hořínek (2010-07-21 12:35:16 | 88.81.83.73)
Jo lidi myslím že bychom měli všichni držet palce Lídě a Marušce Harcubovým protože toto zaslouží obdiv. Takže by neuškodilo jim popřát hodně štěstí a stejného elánu a nadšení jako mají teď i do budoucích let bueno camino.
[259] (2010-07-23 21:29:39 | 81.19.35.122)
odpověď na komentář [242] autora: xaint:
Ahoj, jaké jsi měl počasí na severní cestě? (šel jsi na přelomu květen, červen?) nepršelo ti často? jak bylo v noci? nevíš, jaké tam bývá počasí v září? díky...Alena
[260] xaint (2010-07-25 16:55:25 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [259] autora: :
ahoj, tak mel jsem parkrat dest, tretinu slunicko a tretinu prijemne pod mrakem, zbytek tak stridave. Prselo az v santiagu. Predpokladam ze v zari to bude podobne. V noci nevim, spal jsem v ubytovnach, ale zima mi nebyla, kdyz jsem nahodou spal mimo ubytovnu. rozhodne se uzivi i maly destnicek i velka plastenka, jeden nemecky kamarad tam mel oboji a zavideli jsme mu to. a ano, sel jsem kveten/cerven.
[261] kristiann (2010-07-26 00:31:31 | 178.40.63.99)
Caute . Nechista sa niekto na cestu zaciatkom augusta ?
[262] Jana (2010-07-29 12:00:06 | 85.207.115.133)
odpověď na komentář [242] autora: xaint:
Ahoj, moc díky za informace, chystáme se s kamarádem jít kousek Camino Norte v září. Šel jsi celou tu trasu? My chceme projít Baskicko - přes San Sebastián a Bilbao...jak daleko jsou tam od sebe albergue? a stojí všechny kolem těch 5 euro? Dík moc za odpověď
[263] xaint (2010-07-30 10:50:02 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [262] autora: Jana:
jana: statni stoji kolem 5 euro, nektere min, nektere jsou jen za dobrovolny dar - ja daval taky 5 euro, prijde mi hnusne cechackovsky vyzirkovsky se tam vyspat a nic nedat. Soukrome jsou o dost drazsi, 16 euro minimalne, v jednom pripade se tomu ani neda vyhnout (jedine albergue v pulce ctyricetikilometrove trasy). Jak daleko jsou albergue v Baskicku nevim, ja jsem sel az z Ovieda.
[264] Alena (2010-08-12 21:51:15 | 81.19.35.122)
odpověď na komentář [260] autora: xaint:
Díky...
[265] Jana (2010-08-16 10:12:45 | 193.86.121.155)
Ahoj, chystáme se dvě holky na camino portugal, ale trápí nás jedna věc. Na této cestě není mnoho ubytoven a když jsou, tak dost od sebe, takže se musí každý dne urazit určitá vzdálenost, nedá se jít jen co člověk ujde. Zjistily jsme, že na tom nejsme tak, abysme šli denné třeba 30-40 km, je možné si na dlouhých úsecích pomoct busem a jít jen posledních 100 km pěšky? Nemám z toho dobrý pocit, ale obava, že v opačném případě skončíme v polovině trasy je velká. Díky za názory.
[266] Ilona (2010-09-01 21:33:11 | 160.217.211.29)
odpověď na komentář [262] autora: Jana:
Ahoj, albergue jsou od sebe většinou tak 20,25 kilometrů, v Baskicku myslím docela pohodově. Šli jsme Camino Norte v červenci nespali vždycky v albergues ale co nám říkali spoluputovníci tak většina fakt stojí těch 5 euro, někdy 7, jen pozor na albergue v Gernice, tam stojí albergue 20 euro, pro studenty 15, tak je možná lepší se mu vyhnout a nebo s tím počítat. Jinak ale nikde tolik nechtěli. Kdyžtak se dá popojet. V těch přímořských městečkách by to nemělo být problém.. Buen camino! :)
[267] Ilona (2010-09-01 21:46:44 | 160.217.211.29)
odpověď na komentář [265] autora: Jana:
Ahoj, Camino portugal jsem nešla, ale popojížděli jsme autobusem ze Santiaga směrem k Portugalským hranicím a minimálně o prázdninách s dopravou není problém. Zase bude záležet v jaké malé vesničce se ocitnete, ale přes ty větší jezdily autobusy do a ze Santiaga několikrát denně. Otázka je jak to bude mimo prázdniny.. Hlavně si s sebou vemte jen to nejnutnější a pak těch 30 denně nejspíš v pohodě ujdete! My jsme to trošku přepískli a pak nás předbíhaly paní o 40 let starší než jsme byli my. :)
[268] Jan Pánek (2010-09-02 16:25:27 | 88.100.109.179)
Prosím o informaci ohledně severní cesty mám v plánu začít v Irunu tak mám dotaz jestli někdo neví adresu na kancelář v Irunu kde se dá obdržet mapa a průkazka na razítka.A druhý dotaz na povrch cesty jestli se dá nějáký usek projed na in-line bruslích.Děkuji moc za odpověd
[269] Jana (2010-09-06 11:22:05 | 85.207.115.133)
odpověď na komentář [268] autora: Jan Pánek:
Ilona: díky moc za informace Jan: my jdeme taky z Irunu, na netu jsem našla adresu na Asociación de Amigos del Camino de Santiago de Irun - Calle Fueros nº 2 -1º dch. / Apartado 555 Irún. Tam by asi credencialy měli vydávat...tak třeba se potkáme, buen camino :)
[270] Jan Pánek (2010-09-07 11:45:06 | 88.100.109.179)
odpověď na komentář [269] autora: Jana:
Dík moc za info kdy vyrážíte???
[271] Ilona (2010-09-07 14:46:17 | 160.217.156.128)
odpověď na komentář [268] autora: Jan Pánek:
Spíš bych to s těma in-linama neviděla. Určité části se na bruslích jet dají, ale cesty se střídají a bylo by to asi docela na nic pořád přezouvat. Osobně bych brusle považovala za zbytečnou zátěž. Často se jde po silnici, ale po tak frekventované, že bych si tam na bruslích jet nedá a nebo naopak jdete po hliněné a tam je taky neužijete. Já bych je nebrala, ale nejsem in-linista a třeba bude mít někdo jiný názor. :) Jinak pro ty kdo jdou severní cestu - určitě nezapomeňte navštívit albergue v Guemes!!! Uvidíte proč. Určitě to stojí za to! :)
[272] Jana (2010-09-08 17:54:06 | 85.207.115.133)
odpověď na komentář [270] autora: Jan Pánek:
v pátek přijedeme do Bercelony, přes noc bysme měli dojet do Irunu takže vyrazíme v sobotu 11.9.
[273] Jana (2010-09-26 12:29:25 | 78.80.9.233)
Hola peregrinos, tak včera jsme se vrátili z Camino Norte, prošli jsme Baskické pobřeží. Moc doporučuju, je to tam krásné. Šli jsme z Irunu do Pobeni, to je kus za Bilbaem. Pokud někdo máte dotaz nebo chcete info o čemkoli, ráda pomůžu. mail na mě: silinkovaj@seznam.cz
[274] samuel (2010-10-29 15:57:26 | 193.110.186.126)
http://www.santiago-compostela.net/vdlp/index_cv_en.html
[275] samuel (2010-10-29 16:00:30 | 193.110.186.126)
my sme sli tuto cestu, a vcera sme sa vratili, letecky z blavy do barcelony girona, vlakom do ourense, peši do santiaga letecky zo santiaga do barcelony, odtial letecky do blavy.. dobre info a mapy su tu: http://caminodesantiago.consumer.es/etapa-de-ourense-a-cea
[276] Alena (2010-10-30 16:50:20 | 85.71.212.210)
odpověď na komentář [11] autora: Alena:
Zaujalo mě, že jste psala diplomku o Svatojakubské cestě. Uveřejnila jste ji někde? Nebo můžete mi ji prosím poslat?Ráda bych se na tuto cestu vydala a hledám info. Díky Ala
[277] Marie (2010-11-16 20:39:30 | 90.176.58.78)
Ve dnech 20.-26.9.2010 jsme putovali severní cestou z Ribadea do Santiaga. Pokud Vás budou zajímat bližší informace, napiště mi na e-mailovou adresu. Ráda zodpovím Vaše dotazy.
[278] Mariana (2010-11-26 23:35:13 | 84.42.242.197)
odpověď na komentář [277] autora: Marie:
Mě by zajímalo, kolik jste ušli kilometrů za tu dobu? Můj mejl: M.Stonisova@seznam.cz
[279] Mariana (2010-11-26 23:44:42 | 84.42.242.197)
Uvažuji, že bych se příští rok (2011) vydala do Santiaga. Cestu bych si chtěla projít svým tempem, ale uvítala bych nějakého spolucestovatele z ČR na začátek cesty. Uvažuji o severní cestě nebo středem. Můžete se ozvat i na mejl m.stonisova@seznam.cz
[280] Jarka Dugová (2010-12-09 01:21:43 | 94.112.220.176)
odpověď na komentář [254] autora: Petra:
Ahoj Petro,rozhodla jsem se jít ,portugalskou, cestou do Santiaga, z Porta, moc informací o této cestě jsem zatím neseznala, napiš mi, protím , webové stránky, kde jsi Ty sháněla informace. Chci jít v dubnu 2011. Jak je to bezpečné, pro samotnou ženu? Na kolik Tě ta cesta stála - myslím letenky a jízdenky? Děkuji za odpověď ahoj Jarka
[281] Jarka Dugová (2010-12-09 01:24:26 | 94.112.220.176)
odpověď na komentář [277] autora: Marie:
Ahoj, prosím zajímají mě bližší iformace, kolik jsi ušla km, kolik tě celkem stála doprava, kolik jsi ušla denně, pro samotnou poutnici bezpečno? Zdravím Jarka
[282] xaint (2010-12-09 18:24:58 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [279] autora: Mariana:
Mariano, jdi sama. Fakt. Kdyz pujdes s neky,m koho znas, tak uz to je obycejnej vandr a neni to camino... Camino se musi jit solo, aby to bylo to prave orechove. To je ale jen muj nazor, ty si samozrejme jdi s kym chces :-)
[283] Marie (2010-12-14 13:28:28 | 193.86.121.155)
odpověď na komentář [278] autora: Mariana:
Ušli jsem asi 150 km. Zdraví Marie
[284] Marie (2010-12-28 10:21:51 | 90.176.58.78)
odpověď na komentář [281] autora: Jarka Dugová:
Ahoj Jarko, celkem jsem ušli asi 150 km, část cesty (Mondoňedo- Baamode asi 45 km) jsem jeli autobusem. Doprava nás vyšla celkem na 8 tis. Kč. Letenky Z Vídně do Madridu zakoupené s tříměsíčním předstihem stály cca 6 000,- Kč; autobusové jízdenky od společnosti Alsa z Madridu do Ribadea a zpět z Compostely do Madridu každá asi 40 euro. Denně jsem šli kolem 20 km, dá se ujít i více, rozhodovali jsem se až na místě dle momentální situace a v závislosti na rozmístění ubytoven, jeden den jsme zvládli 40 km. Trasa, kterou jsem se pohybovali byla bezpečná, vedla krásnou vysočinou, lesy, pastvinami, venkovskými sídly a malými městečky. Můj e-mail: mksicova@email.cz.
[285] Monika (2011-01-09 12:05:23 | 86.46.50.75)
Ahojky Camináři! Společně s mojí kamarádkou chceme vyrazit v Červnu na Caminu. Jsme bohužel omezené časem a vychází nám na Camino kolem 20-ti dnů. Rády bychom šly francouzskou cestu, ale problém je, že nevíme kde se napojit abychom to stihly (počítáme 300km) a jak se tam dostat. Poslal byste mi někdo prosím nějaké rady a nápady. Budu vděčná za cokoliv. Díky moc a Caminu zdar :)
[286] xaint (2011-02-14 16:00:26 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [285] autora: Monika :
lidi, co me vezli, zacinali v Leonu a dali to behem 14 dnu. takze myslim, ze kdyz zacnete v Leonu, ze to stihnete.
[287] Petr (2011-02-20 01:15:03 | 88.100.109.204)
Zdravím, už druhým rokem se rozhoduji vyrazit na camino, severní cesta. Poradí mi někdo, kdo to šel, odkud bych měl asi vyrazit, když mám na cestu cca 15 dní? Díky za odpověď :)
[288] Kamila Parpelová (2011-03-04 15:18:48 | 109.80.122.223)
Ahoj Všem, mám dotaz, který je zároveň i prosbou... Nejedete někdo okolo poloviny května letošního roku (2011) automobilem :) na start - do Saint-Jean-Pied-de-Port ? Jsme dva (kluk a holka) a rádi bychom se stali spolujezdci ;) Díky za případné info, Kamila
[289] Pilgrim (2011-03-10 21:05:30 | 88.100.109.204)
Ahoj Poutníci, v květnu odlétám do Španělska, Camino Primitivo, a stále mě trápí několik nedořešených věcí... 1. Když nepočítám cestu Česko - Španělsko, a autobusy, kolik si přibližně vzít peněz? 2. Pokud budu spát někde venku, je problém si rozdělat oheň, a podobně? Nezavolá na mě někdo místní policii? :) 3. Chci vyrazit z města Gijón, Credencial dostanu zřejmě na nějakých místních informacích, ale předpokládám, že v neděli, kdy dorazím, nebude otevřeno, což? No, to bude asi vše nejdůležitější, co mě momentálně napadá. Za jakoukoliv odpověď budu vděčný, klidně na mail :)
[290] xaint (2011-03-14 16:03:36 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [289] autora: Pilgrim:
kolik penez - zalezi na tom, kolik chces byt dni, kde chces spat, jak se chces stravovat... Pro poutniky jsou ubytovny. Policii na tebe asi nikdo volat nebude, ale neni to dovolene, spat venku. Kdyz te nekdo chytne, mohl bys mit problem. ale nemusel. Poutnikum se leccos odpusti - na druhou stranu delat ostudu "ja uz tudy vickrat nepujdu, tak je mi to jedno, a stejne mi vsechno projde, jsem poutnik" neni nejlepsi. rozdelavat ohen bych vrele nedoporucoval. Spanelsko je suche a vyprahle. Vem si varic. Krajina je trosku jina nez v cechach, bezpecnych mist na ohen moc neni. Nad clovekem ve spacaku, po kterem nic nezbude, kazdy mavne rukou, nad cloveke, ktery v prirode rozdelava ohen, nikdo rukou nemavne. Fakt si vem varic, radim ti dobre.
[291] Pilgrim (2011-03-22 19:55:33 | 88.100.109.204)
odpověď na komentář [290] autora: xaint:
Žádnej oheň, chápu :)
[292] Anna (2011-03-23 09:10:37 | 62.168.3.50)
Ahoj Poutníci... chci se vydat na Camino Portugés, ale nejenom zde jsem si přečetla pár komentářů, které tuto cestu nehodnotily jako jednu z lepších (od nedostatek ubytoven až po volně běhající psy)... Chtěla bych jít Porto - Santiago. Uvítám jakékoliv informace od všech, kdo tuto cestu již prošli... díky moc!!! anna.kilianova@seznam.cz
[293] Zuzana (2011-04-13 21:01:45 | 46.13.56.219)
odpověď na komentář [254] autora: Petra:
Myslíte si, že cestu z Tui do Santiga ujde zdatný 82letý chodec za šest dní ? Je jasné,že nepůjde sám. Děkuji za zprávu.
[294] Petr (2011-04-26 00:12:28 | 88.100.109.204)
Zdravím všechny, rád bych se zeptal jak je to s českým credencialem, nebude někdo ve španělsku pochybovat o jeho pravosti? A neví někdo kde by se dal získat v Gijónu? Děkuji za odpověď.
[295] zuzana (2011-05-02 22:19:08 | 90.181.112.144)
Ahoj všichni, strašně ráda bych vyrazila na pouť do Santiaga s celou rodinou, tedy jde hlavně o děti. Máte někdo zkušenost s poutníky s dětmi? Jsou ještě docela malé, 5 a 7 let. díky za zprávy. zuzana
[296] Dominik (2011-05-10 02:26:52 | 94.112.200.40)
Ahoj poutníci, chystám se koncem června dopravit do Irúnu a jít odtud do Santiaga Severní cestou. Pečlivě jsem pročetl tuto i jiné diskuse, ale nemůžu se dobrat žádnýho kloudnýho materiálu, průvodce apod. Tedy ne v jazyce, jemuž rozumím (čj, aj). Mohl by někdo z vás poradit? Dalším problém je, jak se do toho Irúnu dopravit. Nejedete náhodou někdo v tu dobu tím směrem a nehledáte spolupasažéra? Díky za čas, který mi pověnujete; můžete mi psát na mejl dmelichar@seznam.cz Díky moc
[297] Pepíno (2011-05-13 15:08:38 | 193.245.34.44)
Ahojte poutníci, tak se také chystám jít, abych se v chůzi zastavil sám v sobě. Půjdu francouzskou od konce června do půlky července. Neumím ani slovo španělsky a vím, že to bude problém. Když jsem byl před pár lety v Madridu, tak jsem se tam anglicky nedomluvil ani s jedním (ze 6ti) taxíkářem. To dle mého vypovídá o všem. Takže - nechtěl byste někdo prosím pěkně napsat pár slovíček, které budu potřebovat? Třeba se to hodí nejenom mě, ale i těm, co sem přijdou později. Těším se a děkuji.
[298] xaint (2011-05-22 12:14:23 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [294] autora: Petr:
hele, kdyz tam budes mit hromady razitek, tak je to podle me kazdymu jedno, jestli to ams na kusu baliciho papiru nebo na kredencialu. mysli, ze nebudes prvni, kdo tam prijde s kredencialem, kterej nikdy nevideli. Tolik muj osobni nazor.
[299] xaint (2011-05-22 12:18:08 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [297] autora: Pepíno:
potrebujes vedet, co to znamena Camino, Santiago, naucit se jak zni veta Odkud jste, nebo Odkud jste vysel? abys umel zareagovat. Vedet, ze alberge je ubytovna. Jelikoz jsem sel podel more, tak playa je plaz. Voda je aqua. Poutnik je peregrino. Pak este no habla espanol :-) S tim jsem si to tam prosel. Poutnici vetsinou umi anglicky a cast hotelieru (hoteliero je spravce albergue) taky.
[300] xaint (2011-05-22 12:20:03 | 212.80.70.110)
odpověď na komentář [296] autora: Dominik:
ja jsem sel taky bez pruvodce a da se to. Hotelierove vedi, kde je dalsi albergue, vetsinou mas i letacky s mapama. Mapu bych si rozhodne koupil tam na miste, hodi se. GPS je tam relativne k nicemu. Pruvodce by byl fajn, ale da se v pohode bez nej!
[301] Petr (2011-06-20 18:56:56 | 88.100.109.204)
Každý by měl uskutečnit svou, jedinečnou pouť. Já si tohle splnil 28.05. - 16.06.11 (Camino Norte) Všem, kteří procházíte těmito, a jinými stránkami a říkáte si: ,,Měl/a bych jet? Dokážu to?" vzkazuji: Jeď, dokážeš. Nezapomeneš. Kdo by chtěl jakkoliv poradit, nebo nějak pomoci, rád se podělím o nabyté zkušenosti :)
[302] Ivča (2011-06-23 09:25:19 | 78.157.164.4)
odpověď na komentář [301] autora: Petr:
Ahoj, uvažujeme s přítelem, že půjdeme Camino Norte v srpnu. Pár otázek bych tedy měla -- Jak jsi se prosím dopravil tam (+zpátky) a za kolik? A kde seženu vhodnou mapu? Bylo to teplo únosné? (mám obavy ze srpna:)). Díky díky
[303] Petr (2011-06-26 16:38:51 | 90.180.248.162)
odpověď na komentář [302] autora: Ivča:
Ahoj Ivčo. Nejdřív to teplo. Většina severní cesty je blízko oceánu, fouká často poměrně silný vítr. Když jsem tam byl já, o nějakém velkém teplu nemůže být řeč, jak to bude v srpnu, nevím, ale ten sever je přeci jen o něco studenější :) Mapa. Já měl normálně mapu španělska, v ubytovnách pak můžeš sehnat mapky různých úseků, i s rozmístěním ubytoven. Ale mezi námi, mapa téměř není třeba, značení je a skvělí lidé co poradí jsou všude... A cesta, tam a zpátky. Letěl jsem z Prahy do Madridu, z toho pak autobusem do Gijónu. Nazpět ze Santiaga do Madrida, a letadlem do Prahy. Letenky mě dohromady stály 4200, se vším všudy, společnost wizzair. Autobusy mě celkem přišly cca na 80 euro. Pokud se výprava na pouť podaří, tak šťastnou cestu :)
[304] Jiří Hlaváč (2011-07-07 06:49:11 | 88.103.18.35)
Jaká je ideální cesta, délka trasy a která pojištění je nutno mít uzavřena? Díky JH
[305] Andrea Barešová (2011-07-12 08:44:49 | 94.113.9.106)
odpověď na komentář [304] autora: Jiří Hlaváč:
Ahoj, žádný ideál neexistuje, je to zcela individuální. Největší tradici má cesta francouzská, většina lidí ji chodí jako první. Ale je hodně frekventovaná. Mnohem méně lidí je třeba na cestě severní, která je prý navíc nádherná, ale zase náročnější. Nám se moc líbila i portugalská cesta. Délka trasy záleží podle toho, kolik na to máš času. Orientačně 14 dní včetně cesty stačí na cca 300km, francouzská cesta se chdí asi měsíc. Pojištění stačí úplně klasické cestovní do zahraničí. Řadu informací najdeš zde: http://svatojakubskacesta.blog.cz/rubrika/rady-tipy
[306] Andrea Barešová (2011-07-12 08:50:32 | 94.113.9.106)
odpověď na komentář [294] autora: Petr:
S českým credenciálem jsme letos podnikly portugalskou cestu a bylo to naprosto bez problémů. Pravda je, že se nad ním někteří podivovali, že taký ještě neviděli, jeden hospitalero si ho dokonce fotil :-) V Gijonu bych zkusila katedrálu.
[307] magda (2011-07-14 00:12:30 | 83.240.92.134)
odpověď na komentář [306] autora: Andrea Barešová:
Ahoj všichni, právě jsme se vrátili z Camino del Norte. Šli jsme z časových důvodů zatím jen cca 1/3 cesty. Pokud by kdokoli z vás potřeboval poradit ohledně cesty, napište mi na mail. Můžu zaslat mapy s vyznačením trasy a průvodce (německý a španělský), které mám v elektronické podobě. Spávali jsme pod širákem, občas i v ubytovně, když hodně pršelo. Počasí bylo hodně nevyzpytatelné - chvílemi vedro a pak zase liják. Severní cesta je hodně krásná, kdo se chce podívat na foto, tady je odkaz: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2227884100801.131051.1358770738&l=d8d9250f23 POutníků jsme moc nepotkali, spíše hodně domorodců - vždy ochotných poradit a pomoct. Denně jsme šli v průměru 25 km, batoh jsme měla 12 kg. Ač všichni radili vměstnat se do 6 kg max, tak mně se to bohužel nepodařilo... pa M.
[308] Jindra (2011-07-28 23:07:28 | 78.102.92.234)
odpověď na komentář [293] autora: Zuzana :
Za šest dní se to ujít dá, je ovšem třeba netahat toho ssebou moc. Portugalská cesta je asi nejlehčí, aspoň se to praví. A je kouzelná, většinou.
[309] Jindra (2011-07-28 23:10:52 | 78.102.92.234)
odpověď na komentář [293] autora: Zuzana :
Za šest dní se to z Tui ujít dá, je ovšem třeba netahat toho ssebou moc. Portugalská cesta je asi nejlehčí, aspoň se to praví. A je kouzelná, většinou.
[310] Jíra (2011-09-08 14:19:28 | 80.92.248.23)
Včera jsem se rozhodl, že vyrazím, tak wizzairem do Madridu 10.9. a pak se uvidí, nějakým busem na Francouzskou asi do Pamplony. Pak 7-14 dní, uvidím. Jestli se někdo připojí, budu rád, ve dvou a více se to lépe táhne. Pokud nikdo, nevadí. Heslo dne, kdo váhá,je MYŠ. Ať se horizont blíží, Jíra /1gl@seznam.cz/
[311] Rejchrtová Irena (2011-09-08 19:07:35 | 89.24.250.176)
odpověď na komentář [309] autora: Jindra:
Mám dvojku poníků,můj sen je jet tuto cestu 2012 z Čech s krytým povozem.Poradí mi někdo, kudy tudy cestička pro koníky?Mám za sebou 2000km kolem Čech. Irena 61roků
[312] Jirka (2011-09-08 20:02:26 | 62.240.178.245)
odpověď na komentář [310] autora: Jíra:
Jíro, upřímně - z Pamplony se to do Santiaga ani za 14 dní (natožpak za sedm!) ujít nedá. Odhaduju, že to je nějakých 700km, alespoň co si matně pamatuju, a to by znamenalo 50km za den. Já jsem dával denně cca 35-45km a sedm dní v týdnu se takto jít nedalo, vždy jsem musel mít tak každý třetí den alespoň o desítku kilometrů méně; navíc ani jeden den nepršelo, protože s deštěm by to bylo rozhodně pomalejší! Nechci Vás podceňovat, ale osobně mám fyzičku docela slušnou a vím, o čem mluvím. Kamarád ušel dokonce poslední den 63km (holt šílené davy před Santiagem dokážou vybičovat k neuvěřitelným výkonům) a další den byl skoro na odpis. Z Pamplony rozhodně doporučuju alespoň 20 dnů. Těch 7-14 dní bych viděl tak nejdále z Leonu.
[313] jíra (2011-09-26 20:26:13 | 80.92.248.23)
odpověď na komentář [312] autora: Jirka:
Ahoj Jirko,máš plnou pravdu, o délce denních pochodů žádná, leč: nepsal jsem , že dojdu do Santiaga /alespoň tentokrát ne/. šel jsem, jak to šlo a ... došel "jen" do Burgosu. Další kus proběhne příští rok zjara / mimochodem jsem chvíli šel s klukem , který šel z jižního německa, denně tak 40 a měl za sebou 1800km, zahradník, svobodnej a pohodář/ . Jsou věci, který nemusej být v cukuletu, a tak nebude Mišmaš.
[315] Jin*** (2012-01-23 21:06:09 | 85.162.110.220)
Poutníkům zdraví(ý), velmi se pozastavuju nad tím, že poslední příspěvek je ze září. To už nikdo do Santiaga nechodí? A nebo už nechce jít? Nikdy jsem tam nebyl, ale rád bych se tam podíval. Tak, co mi na to řeknete? ;)
[316] kristiann (2012-01-23 23:11:00 | 212.26.179.26)
odpověď na komentář [315] autora: Jin***:
Ahoj . Ja by som v lete velmi chcel ist . Ak by sa mal zaujem tak sa ozvi na email kristiann1994@gmail.com
[317] Dalibor (2012-02-05 10:06:13 | 89.176.146.136)
odpověď na komentář [254] autora: Petra:
Ahoj Petro, četl jsem Tvůj článek, plánuji portugalskou cestu zpočátku kolem moře, mám i koupeného průvodce, tak jen prosím o radu, doprava: jak zpátky ze Santiaga do ČR? Jet do Porta se mi zdá daleko, pokud vím, mají v Santanderu letiště, ale co je asi důležitější, za kolik dní se dá cesta stihnout, jsem s přítelkyní docela sportovní, takže myslím těch 30 km denně by se dalo zvládnout, co myslíš. Předem Ti moc a moc děkuji za případnou odpověď. Dalibor z Brna
[318] Lenka H. (2012-02-11 22:17:57 | 77.48.104.253)
Ahoj, plánuji letos cestu ze Saint Jean Pied de Port do Santiaga přibližně červen nebo červenec.Trochu se ale obávám toho vedra.Sháním parťáka na úvod cesty, pak bych asi raději šla sama.Budu ráda, když se ozve kdokoli, kdo tam letos plánuje jít, třeba se tam potkáme :-)
[319] Jana (2012-02-24 09:06:05 | 78.80.9.233)
Zdravím všechny poutníky! Chtěla bych Vás poprosit o pomoc. Píši bakalářskou práci na téma "Svatojakubská cesta z pohledu mladé generace" (týká se to lidí přibližně od 20 do 35 let). Mohli byste mi pomoci a vyplnit on-line dotazník? Je na http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/svatojakubska-cesta/. Díky moc a buen camino!
[320] Tereza (2012-03-06 12:58:23 | 194.24.138.4)
odpověď na komentář [319] autora: Jana:
Ahoj, s kamarádkou se chystáme letos v červenci na Camino norte..máme jen 14 dní volno, poradí nám někdo, odkud vyjít, abychom za tu dobu došli až do Santiaga?a kde se dá sehnat v čechách credencial? a je potřeba mít před cestou nějaká víza a pod? díky moc :D T.
[322] Miloš (2012-03-07 13:12:38 | 95.102.237.38)
Nazdar ... chystam sa na Svatojakubsku put april - maj 2012 (asi 6-7.4-7-9.5.2012) zo Saint Jean Pied de Port do Santiaga ... pripaja sa jeden chlapec z Ceskej republiky ... letecky Toulouse, vlakom do SJPdP ... späť letecky Santiago Barcelona a asi Praha ... vyuzivame volne dni a sviatky v aprili - Velká noc a máji 1.5. a 8.5. ... letecky tam a späť to vyzera lacnejsie ako vlakom ci busom ... ak ma niekto zaujem treba uz riesit minimalne letenky aby boli a nezdrazeli...
[323] Dáša Švančarová (2012-03-14 09:36:55 | 95.103.191.196)
odpověď na komentář [307] autora: magda:
Ahoj Magda. Mala by som zopár otázok ohľadom púte. V júni sa chystám severnou cestou. Rada by som bola, keby si mi napísala na mail ak máš čas. ďakujem pekne. --dadasvancarova@gmail.com--
[324] Michaela (2012-03-24 21:57:56 | 109.80.209.142)
Zdravím všechny poutníky a dobrodruhy, letos v létě, pravděpodobně hned na začátku července plánuji cestu z Saint Jean de Port do Santiaga. Byla bych ráda, kdyby se mi ozval někdo, kdo může popsat podobnou cestu, určitě ohledně výdajů, jsem mladá holka, studentka, 20 let. Za veškeré info budu moc ráda! (Trykarova.Michaela@seznam.cz)
[325] Michaela (2012-03-25 21:57:11 | 109.80.209.142)
odpověď na komentář [207] autora: Alena:
Ahoj Aleno, můžeš mi poskytnou všechny možné informace o cestě? Popřípadně jak jsi se dopravila tam, já plánuju Plzeň - Paříz a pak stopem či vlakem do Biarritzu a buď do Saint Jean nebo někam hore na severní. Budu ti moc vděčná. Děkuji! Trykarova.Michaela@seznam.cz
[326] Pilgrim (2012-04-01 10:40:11 | 85.162.236.131)
Hola! Vidím, že diskuze se už zase rozjela, to je dobře :) Minulý rok jsem "sám" prošel Camino Norte, výš je můj příspěvek. Každopádně, pokud by někoho zajímaly bližší informace, nebo se marně snaží něčeho dohledat (občas je to složitý ;)), rád odpovím. Buď tady, nebo na mailu... Bueno Camino
[327] vitek (2012-04-01 16:21:45 | 78.156.137.1)
ahoj mel bych dotaz na nekoho kdo ma zkušenost nebo možnost srovnání, kterou z cest je dobré vyrazit na cca 25 dní, pak tedy odkud a rozhodně jak velka je to blbost jít za týden když neumím jazyky, nic o té cestě nevím a jen vím že jít musím :) za ten týden se ptám ohledně počasí.. dík za zprávu komukoliv
[328] vitek (2012-04-02 08:54:16 | 78.156.137.1)
odpověď na komentář [326] autora: Pilgrim:
Ahoj, chystám se na velikonoce vyrazit a nevím která cesta s ohledem na datum je ideální, raději bych via dla Plata ale rád se poučím, taky by mne zajímalo zda je možný jít s kytarou, patří ke mně a procestovala se mnou dost, můžeš mi nějak poradit?, navíc jedu an start autem a tak se muzu rozhodnout na místě. nebo cestou odkud jít či s čím jít na zádech.
[329] Hanka (2012-04-05 18:51:21 | 89.31.42.6)
Zdravím všechny, chtěla bych se zeptat, zda-li někdo šel pouť i s dětmi? A jak moc náročné to pro ně bylo?
[330] Michaela (2012-04-05 19:35:58 | 109.80.209.142)
odpověď na komentář [326] autora: Pilgrim:
Ahoj, já bych byla ráda kdyby jsi mi mohl poskytnout veškeré možné informace o cestě. Hlavně o tom, jak dlouho ti to trvalo, jakou jsi měl průpravu a odkud jsi vyrazil a pokud možno co nejvíce informací.. Můj e-mail je Trykarova.Michaela@seznam.cz Budu moc vděčná!
[331] Andrea (2012-04-09 08:34:04 | 78.102.221.121)
odpověď na komentář [317] autora: Dalibor:
Ahoj Dalibore, Camino Portugal jsme sly loni z Porta. Podrobny popis cesty je zde: http://svatojakubskacesta.blog.cz/rubrika/camino-portugues Na cestu jsme mely i s cestou do a z Portugalska 16 dni a ze Santiaga jsme sly jeste na Fisterru, coz rozhodne doporucuji. Portugalskou cestu muzes jinak zacit uz v Lisabonu, ale cesta neni moc pekna, vetsinou je to po silnici. My absolvovaly cast Lisabon - Fatima. Info take na blogu. Ze Santiaga je pak asi nejlepsi vyuzit Ryan Air do Madridu, letenka stoji par stovek. Pripadne se da do Madridu jet i vlakem. Odtamtud uz neni problem sehnat levnou letenku do Prahy (napr. Wizzair). Ryan Air jinak leta take do Frankfurtu a Milana a odtamtud se da zase sehnat levna letenka napr. od EasyJetu. Pridavam jeste odkaz na Facebook: www.facebook.com/svatojakubskacesta
[332] jopo2212 (2012-04-14 09:54:47 | 89.173.123.159)
odpověď na komentář [242] autora: xaint:
ahoj, super spisane!, tusim konecne to niekdo napisal vecne a strucne.. ;) v 06/2012 by som chcel ist francuzsku cestu.., momentalne riesim kam letiet ked chcem vychadzat zo St. Jean Pied de Port., tiez riesim aku si zobrat obuv, bo mam starsie turisticke boty, ale to su skor na Slovenske hory.. pokial viete niekto poradit akekolvek uzitocne info, tak budem velmi vdacny;) je to moja prva takato dlhsia cesta (30 dni) na nohach, tak by som sa potesil vsetkym dobrym radam.. vdaka, j
[333] Jirka (2012-04-17 17:57:51 | 31.192.72.3)
odpověď na komentář [332] autora: jopo2212:
Ahoj! Do Saint Jean existuje jednoduchá doprava - do Paříže se dostaneš jakkoliv (bus, vlak, letadlo), odtud pak jedou noční rychlíky do Bayonne (Biaritz). A vedle od nádraží v Bayonne odjíždí bus přímo do Saint Jean. Navíc na http://www.sncf.fr/en_EN/flash/ si můžeš koupit přímo lístek z Paříže a jestli se nepletu, tak čím dřív koupíš (přes net, pochopitelně), tím levněji Tě to vyjde. Lístek si jen vytiskneš a je to. Tak jsem to alespoň řešil před dvěma lety, tak doufám, že to příliš nezměnili.
[334] IVANA VÝBORNÁ, PRAHA (2012-04-20 05:37:33 | 88.103.4.16)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Ahoj Dianko, prosím tě poraď mi. Nastupujeme 8.5.2012 v 8 hodin ráno z letiště v Biarritz pouť do SdC. A já se bojím, že nenalezneme v tak velikém městě začátek cesty, francouzsky neumíme. Nebo alespoň jak na nádraží vlakové či busové, abychom dojeli do prvního malého městečka. O severní cestě nikde nejsou žádné informace ani na PC, ani v Městské knihovně, ani včera na přednášce pana Bíma z Ulterie. O sandálech to beru na vědomí. Díky za pár tvých rad a postřehů. Iva Výborná
[335] IVANA VÝBORNÁ, PRAHA (2012-04-20 06:34:17 | 88.103.4.16)
8.12.2012 ráno vyrážím z Biarritz na Camino Norte. Poradí někdo něco? Informace nemohu nikde sehnat, ani na netu, ani v Městské knihovně, ani na přednáškách pana Bíma z Ultreii. Prosím napište mi když tak na email: Srby66@seznam.cz. Díky ivana
[336] Lenka (2012-04-22 10:07:12 | 89.24.51.2)
odpověď na komentář [320] autora: Tereza:
Ahoj, my jsme takto šli vloni v létě, začali jsme v Gijónu a do 14 dní stihli do Santiaga dojít :-) credencial jsme dostali až v prvním albergue (Avilés), vůbec to nevadí... nic zvláštního netřeba.
[337] Romana K. (2012-05-18 11:39:53 | 213.192.27.150)
odpověď na komentář [318] autora: Lenka H.:
Ahoj Lenko, chystám se v červenci do Santiaga. Dříve bohužel kvůli státnicím nemůžu. Taky hledám někoho na cestu. Mohli bychom se domluvit a z ČR vyrazit společně. Popř. jestli se někdo v tomto termínu chystáte, ráda se k Vám připojím. Romana
[338] Petr Navrátil (2012-05-21 22:57:38 | 90.182.16.88)
odpověď na komentář [337] autora: Romana K.:
"hledáme společníky pro cestu na konec světa" Camina de Santiago -(camino norte,picos de europa,camino primitivo,camino fisterra) termín 22.6 - 31.8 2012 zatim jsme 2 orlin1@seznam.cz
[339] Lucka (2012-05-25 09:02:55 | 78.80.22.161)
Ahoj , chystáme se do Santiaga, mohl by mi někdo doporučit, jak se nejlépe ze Santiaga dostat zpět do ČR? (myslím nejlevněji) Děkuji!!
[340] Jana (2012-05-25 19:44:00 | 88.101.107.87)
Ahojte, v červnu bych se ráda vydala na SvJp. Nemám, bohužel tolik času, abych ji mohla projít celou pěšky, proto uvažuji, že bych dojela A - autem do Leonu a odtamtud šla pěšky, pak zpět vlakem, anebo nechala auto na nádraží na hranici Fr/Šp a cestu jela na kole. Není tady někdo, kdo by jel také? Myslím, že i když budu hodně šetřit, tak i tak výjde cesta na docela hodně peněz, tak kdyby se našel někdo, kdo by plánoval cestu stejně jako já a přidal by se ke mně, byla bych jen ráda. Když se podělíme o výdaje za cestu, bude to levnější... PS: maximálně 1 osoba - mám malé auto :O) Jana
[341] Jana (2012-05-25 19:51:18 | 88.101.107.87)
odpověď na komentář [318] autora: Lenka H.:
Ahoj Leni, také mám jen cca 14 dní na cestu a plánuji ji v červnu a hledám parťáka. Jely bychom autem - kam až, to bychom se domluvily. I já bych ráda cestu prošla sama, ale na konci bychom se mohly opět sejít a společně se vrátit domů. Pokud budeš mít zájem, zde je moje e-mailová adresa: Janakolarova1@gmail.com Jana
[342] Jirka (2012-05-26 16:51:26 | 31.192.72.3)
odpověď na komentář [340] autora: Jana:
Jani, autem jet do Leonu nebo někam podobně je zbytečné. Do Španělska můžeš letět letadlem (Madrid) a následně vlakem (do Leonu určitě jezdí co chvilku). Letenky jsou dneska za pakatel (zpáteční pak tuplovaně) a troufl bych si tipnout, že Tě cesta vyjde skrz "hromadnou" dopravu ještě levněji, než autem. Navíc představa, že po stovkách kilometrů budu ještě muset řídit nějakou tu tisícovku km auto, tak to by mne odrovnalo. A nechát auto jen tak někde v Leonu stát minimálně 14 dnů, no nevím, nevím...
[343] Jana (2012-05-26 19:08:43 | 88.101.107.87)
odpověď na komentář [342] autora: Jirka:
Ahoj Jirko, děkuji za reakci. No, víš, já jsem takový cestovní antitalent. V autě si dám cíl do navigace a nějak to dopadne... Asi kdybych cestovala s někým, tak bych to neřešila, ale sama si moc netroufám. Zvláště s mýma znalostma jazyků. Ale je pravda, že když jsem to dneska všechno počítala, tak jsem se docela zhrozila... Benzín, mýtné, ... Uff. Vůbec nevím, jak to dám dohromady. Ty už jsi tam byl, anebo cestu plánuješ? Ahoj, Jana
[344] Jana (2012-05-26 19:13:28 | 88.101.107.87)
odpověď na komentář [318] autora: Lenka H.:
Ahoj Leni, už máš parťáka a termín, kdy by jsi chtěla jít? Také hledám parťák(čku)... Budu ráda, když se ozveš. Jana e-mail: Janakolarova1@gmail.com
[345] Jirka (2012-05-31 22:18:39 | 31.192.72.3)
odpověď na komentář [343] autora: Jana:
Už jsem svou Cestu absolvoval před dvěma lety. Ovšem šel jsem ze Saint Jean (pohodová doprava do Paříže a odtud pak do Bayonne nočním vlakem, ráno pak busem do Saint Jean). V každém případě ať už začneš odkudkoliv, přeju krásný prožitek!
[346] Tereska (2012-06-10 13:33:20 | 89.177.33.52)
koho by zajímaly trasy a veliké množství informací.. Avšak pouze ve španělštině.. dobrý trénink:)) (a z mapy se dá číst i ve špa:)) http://caminodesantiago.consumer.es/llevatela-al-camino/
[347] Iva (2012-06-12 11:04:15 | 95.102.126.190)
Bola som na Svätojakubskej púti. Úžasný zážitok. Odporúčam navštíviť aj Finisterru (Koniec sveta). Len jedna poznámka. Odniesla som si aj jeden "darček". V ubytovni Domus Viatoris v Sahagúne som dostala vlasové vši. Preto odporúčam dávať veľmi dobrý pozor na hygienu.
[348] Ivka (2012-06-12 11:07:25 | 95.102.126.190)
Bola som na Svätojakubskej púti. Úžasný zážitok. Len odporúčam veľmi dobre si zvážiť ubytovanie a dávať dobrý pozor na hygienu. Získala som jeden nepríjemný darček. V ubytovni Domus Viatoris v Sahagúne som dostala vlasové vši
[349] Sylva (2012-06-25 10:14:51 | 193.85.156.12)
odpověď na komentář [348] autora: Ivka:
Dobrý den, měla bych takový dotaz. Za týden odjíždíme do compostely na kolách. Začínáme v Roncesvales. Chci se jen zeptat, kde najdu vlakové spoje ze santiaga de compostely do pamplony? Děkuji moc. Sylva
[350] Lenka (2012-07-17 08:46:28 | 46.13.245.20)
odpověď na komentář [336] autora: Lenka:
Ahoj,Leni, chystám se letos (od 1. 8.) jít pouť tím stejným způsobem - z Gijónu do Santiaga. Vymezila jsem si na to 3 týdny, ale podle toho, co píšeš, možná stihnu dojít až na "konec světa". Nevíš, jak se dá odtamtud nejlépe dostat zpět do Santiaga? Ještě se zeptám, jaké jste měli boty? Váhám mezi pohorkami a teniskami - které jsou pro tamější terén vhodnější? Díky za odpověď! Lenka.
[351] Blanča (2012-08-15 09:52:35 | 78.102.191.40)
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak vám to finančně cca vychází. Propočítávala jsem náklady a šplhá se to až k 16000, cca 2500 - 3000 za cestu do St Jean Pied de Port a pak i za cestu ze Španěl a možná i víc, pak 15 euro na den (co jsem tak pročítala různé stránky) a když je to cesta na 28 dní, tak se to vyšplhá na 10500. Prošel jste to někdo s menšími výdaji? Pokud jo, tak by mě zajímalo, kde se dá ještě ušetřit? Chtěla bych vyrazit už teď o víkendu, takže budu za každou radu vděčná :)!
[353] Michaela (2012-09-27 11:19:23 | 109.80.209.142)
odpověď na komentář [351] autora: Blanča:
Zdravím všechny, letos jsem podnikla svatojakubskou pouť, připravuju o tom webové stránky a pokud máte kdokoliv jakýkoliv dotaz, ráda vám pomůžu jej zodpovědět. Můj e-mail je Trykarova.Michaela@seznam.cz :)
[354] Tom Vodvářka (2013-01-05 18:52:49 | 31.222.8.156)
Severní cesta je skvělá, šli jsme ve dvou z Ribadeo /cca 200 km do Santiago/, i o prázdninách byl na cestě klid, poutníci jsou spíše ojedinělí, teprve při spojení s Camino frances je nouze o místo v Albergue. Pozor - po cestě mnohdy nenaberete vodu, v létě je to problém, nejsou ani moc hospody, někdy jsou milí obyvatelé a dají vám vodu. Z Ribadeo do Santiaga stačí pohodlně 9 dní.
[355] Hana Vlková (2013-01-09 23:25:54 | 88.102.66.160)
odpověď na komentář [224] autora: Evžen Dostalík:
Dobrý večer, sháním veškeré informace a dobré rady na Camino portuges. Nevím zda jste ji absolvoval nebo ne. Třeba ještě o někom víte kdo by mi poradil. Chci ji jít letos koncem dubna a začátkem května. Moc děkuji Hana Vlková
[356] Hana Vlková (2013-01-09 23:32:12 | 88.102.66.160)
odpověď na komentář [160] autora: Zdenka Ebeling:
Dobrý večer pani Zdenko, obracím se na Vás s prosbou, zda bych od Vás mohla dostat informace o Portugalské cestě. Je mi 66 let a ráda bych tuto cestu šla koncem dubna a začátkem května. Hlavně bych si potřebovala naplánovat cestu a km a jak se nejlépe dostat do Porta. S pozdravem a díky Hana Vlková
[357] Palo (2013-01-25 12:23:09 | 80.81.232.5)
Ahoj, rád by som tento rok absolvoval Camino Primitivo. Ak sa niekto chystáte autom a máte jedno voľné miesto, rád by som sa pripojil. Vyhovovalo by mi tak okolo 22.07. prípadne na jeseň.
[358] luděk (2013-01-27 16:02:44 | 89.24.8.224)
odpověď na komentář [11] autora: Alena:
Ahoj,jestli ještě potřebuješ vyplnit dotazník,nebo nějaké info,tak se ozvi. Luděk
[359] Esc (2013-02-08 22:27:56 | 176.74.128.53)
odpověď na komentář [86] autora: Jirka:
Dobrý den, zajímavé a obdivuji Vás, v 65 letech takovou dlouho cestu ne akole.. Nemáte nějaké zápisky z cesty? Děkuji
[360] Měťa (2013-02-11 17:49:44 | 89.24.23.160)
Dobrý den, rád bych v dubnu 2013 vykonal tuto pouť. Vše mám již připravené a promyšlené. Jen jednu věc ještě nemám vyřešenou a to je cesta z Prahy do St. Jean pied de port a dále cesta ze Santiaga domů. Pokud máte někdo zkušenost stouto trasou budu vděčný za jakékoliv rady a informace. Předem děkuji.
[361] xaint (2013-02-13 22:30:36 | 176.98.99.4)
odpověď na komentář [360] autora: Měťa:
koukam, ze nectes zdejsi diskuzi, uz se to tu nekolikrat resilo :-) lide letaji pres duseldorf, z nej muzes busem, nebo pres madrid, nebo kazdy den odjizdi ve 14 hod bus ze santiaga do barcelony, cesta trva 17 hodin a je dost zla, pokud nemas neco na cteni. A z barcelony se da pomerne levne letet do prahy. co se tyce cesty tam - koukal bych na levne autobusy do spanelska, nebo na servery typu jizdomat . cz nebo autostop .cz. Obcas nam najdes nekoho, kdo jede zhruba tim smerem.
[362] LUCIE (2013-03-13 17:04:45 | 194.228.129.129)
Ahoj,šel jste někdo Francouzskou cestu z Leonu?Chystám se letos v květnu a mám 3 týdny,chtěla bych se dostat ještě do Muxia. Mohl byste mi někdo prosím poradit, jak nejlépe vyřešit dopravu? letecky Praha Madrid a pak do Leonu vlakem a poté zpět vlakem Muxia Santiago Madrid?Jak jste řešili vy? Moc děkuji za pomoc. Lucka
[363] lucie (2013-03-13 17:28:47 | 194.228.129.129)
odpověď na komentář [342] autora: Jirka:
Ahoj Jirko, chtěla jsem se Tě zeptat, Ty jsi podnikl cestu letecky do Madridu a pak vlakem do Leonu? Takto bych chtěla jet já, ale nevím jak vyřešit zpáteční cestu z Muxia a nebo ze Santiaga do Čech. Máš zkušenost s jízdou vlakem (jak dlouho trvá cesta, přímé spoje atd)po Španělsku? Děkuji za radu Lucka
[364] Andrea (2013-03-26 20:46:59 | 78.102.220.194)
odpověď na komentář [362] autora: LUCIE:
Ahoj, sly jsme presne tuto trasu, vse jsme popsaly na nasem blogu: http://svatojakubskacesta.blog.cz/rubrika/camino-frances Letely jsme do Madridu a pak vlakem do Leonu, ze Santiaga pak letecky s Ryanairem do Madridu. Z Muxie budou urcite jezdit do Santiaga autobusy.
[365] Andrea (2013-03-26 20:50:39 | 78.102.220.194)
odpověď na komentář [355] autora: Hana Vlková:
Dobry vecer pani Hano, pokud mate nejake konkretni dotazy, poslete mi email, velmi rada vam zodpovim, co budu moci, Camino Portugues jsem absolvovala loni. Popis cesty je pripadne k dispozici zde: http://svatojakubskacesta.blog.cz/rubrika/camino-portugues
[366] Jarka (2013-04-11 16:16:50 | 77.104.210.251)
odpověď na komentář [365] autora: Andrea:
Milá Andreo, chystám se na svatojakubskou cestu. Odlétám 27.5.2013, půjdu sama a mám k vám otázku. Co jste dělaly s batohy, když jste šly večer třeba někam ven z ubytovny? Nějak si nedovedu představit, že půjdu s batohem celý den a potom ho budu tahat ještě večer po městě. Děkuji za odpověď
[367] petra (2013-06-15 08:26:58 | 46.13.85.43)
dobrý den,certifikát,pas lze si vyzvednout ,pokud zdolám cestu kdykoliv behem roka nebo jen v určitem období.Je procesí i nejak organizovane např.v období Semana Santa?...dekuji,Petra /uplne jste me naladila,dekuju/
[368] Jarka (2013-07-05 18:02:21 | 77.104.210.251)
odpověď na komentář [366] autora: Jarka:
Tak už jsem cestu absolvovala a na otázku si mohu odpovědět sama. Po příchodu do ubytovny byl batoh hozen do kouta a tak také zůstal, pokud jsem ho k něčemu nepotřebovala. Otázka byla uplně zbytečná. Nikoho z poutníků cizí batohy nezajímají a nic se tedy neztratí.
[369] Johanka (2013-07-30 09:19:13 | 195.113.76.2)
Ahoj, chystáme se jet ve dvou autem do Ovieda a odtamtud jít Camino Primitivo. Kdyby se chtěl někdo přidat např. na cestu autem (i třeba jen na část), tak se ozvěte. Odjezd cca 9.8. večer či 10.8. či dle domluvy.
[370] Miroslav Uher-Ostrava (2013-09-07 17:41:16 | 89.103.188.73)
Dobrý den Lucie.Mám mnoho otázek.Kde začit,chtěl bych já osobně z Francie,neumím jazyk-je to problém,kolik musím mít eur,a jak se pak dostat ze Santiaga de Compostela do ČR.A mohla byste mi poslat mapu trasy,a hlavně v kterém obdobý.v kterých měsicích tam můžu vyrazit.vyděl jsem i film THE WEY,a ja osobně jsem turista a i lezu v Alpách,také mám v planu urazit těch 800 km co mi doporučujete,jsem Křestan,tak má ta cesta pro mě i duchovní pouto,a budu putovat sám děkuji Mirek
[371] Marek (2014-01-22 21:04:22 | 188.175.173.123)
odpověď na komentář [326] autora: Pilgrim:
Ahoj poutníku,mohl bych tě požádat o vyčerpávající info k severní cestě?Zajímá mě hlavně náklady a cesta zpět,mapy a užitečné info.Budu moc vděčný a předem děkuji M.K.
[372] Eva (2014-02-13 01:20:23 | 82.144.135.65)
Dobrý den. Letos na podzim bych chtěla jet do Santiaga de Compostela na kole, ale už z Čech. Předpokládám cestu přes Paříž a potom po Via Turonensis (z Tours). Nemáte někdo zkušenosti, zda jsou značené svatojakubské cesty přes Německo a Francii sjízdné i na kole? Děkuji za jakoukoli informaci. Eva
[373] Sára (2014-03-11 10:09:39 | 178.72.224.86)
Moc všechny zdravím! Chystám se na pouť z ČR. Má někdo zkušenosti s tak dlouho trvající poutí? Zajímá mě, jaká je cesta. Jsem z Moravy a uvažovala jsem, že bych vyšla z Mikulova. Teď přemýšlím, jestli by nebylo lepší vyjít od Svaté hory Příbram. Půjdu zcela sama. Vůbec netuším, jak to je s ubytováním po cestě v ČR a v Německu. Domluvím se anglicky, to je jasné. Budu ráda, když se někdo podělí o zkušenosti. Mějte se nádherně! a držte mi palce
[374] Renča (2014-05-08 22:41:42 | 78.136.161.83)
ahoj spolupoutníci! chtěla bych na začátku července vyrazit na severní cestu. najde se někdo, kdo by měl chuť třeba část cesty absolvovat se mnou:)?
[375] Lucie (2014-06-14 10:35:07 | 178.72.234.154)
Dobrý den, syn je se školou na pouti do Santiaga a ztratil credencial, tak si razítka sbírá do bloku. Nemáte někdo zkušenost - uznají mu to? Nebo se dá někde cestou pořídit nový credencial? Děkuji za info.
[376] Radka (2014-06-18 10:00:54 | 217.197.159.98)
Bratr tuto cestu nyní prochází se školou.Velmi ho zaujala a i já bych jí chtěla zkusit.
[377] Radka (2014-06-18 10:01:47 | 217.197.159.98)
odpověď na komentář [375] autora: Lucie:
Ahoj,mami :D
[378] Lukáš (2014-09-27 10:01:38 | 88.102.51.217)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Dobrý den, zaujalo mě, že jste šli jen v sandálech. Mohu se zeptat, jak dlouho cestu jste zvolili(km)? Děkuji předem za odpověd.
[379] Lukáš (2014-09-27 11:46:51 | 88.102.51.217)
odpověď na komentář [163] autora: lukáš:
Dobrý den Lukáši, podařila se Vám tato cesta z ČR absolvovat? Přemýšlím také o cestě z Čech. Určitě budu rád za jakékoliv info, Vaše postřehy a rady, co se v knihách nevyčtou. Předem mockrát díky za informaci. Lukáš
[380] Lukáš (2014-09-27 13:11:42 | 88.102.51.217)
odpověď na komentář [373] autora: Sára:
Ahoj Sáro, chci se zeptat, podařilo se Vám danou cestu z ČR absolvovat? Pokud ano, budu rád za vaše osobní zkušenosti, rady a postřehy. Předem moc děkuji. Lukáš
[381] Lukáš (2014-09-27 13:20:44 | 88.102.51.217)
Zapomněl jsem na sebe napsat mail: luk.hil@centrum.cz Předem moc díky za odpověďi pokud se někdo z Vás ozvete - Dano, Lukáši a Sáro.
[382] MARi0 (2014-11-25 17:16:31 | 85.49.0.236)
O své úžasné cestě do Santiaga se zmiňuji na svém blogu. Koho zajímá, určitě se podívejte: http://mariojeborec.blogspot.com.es/2014/11/61-den-ponferrada-202-kilometru-do.html
[383] MARi0 (2014-12-06 18:32:54 | 81.84.2.71)
Na konci cesty, když poutník dorazí do Santiaga, může si vše ještě o tři dny prodloužit a vydat se do Finisterry. Určitě to stojí za to, mě osobně se na konci světa líbilo víc, než v katedrále. http://mariojeborec.blogspot.pt/2014/12/72-den-ze-santiaga-az-na-konec-sveta.html
[384] Erben Johann (2015-02-03 00:43:18 | 90.176.77.64)
Dobry den,letos v kvetnu,cervnu bych chtel na poutní cestu... presne z Saint-Jean-Pied-de-Port do Santiaga de Compostela a pak do Finistery.Autem do S.J.P.a tam parkovat.Je to blbost autem nebo ne? Mesic to tam bude nekde stat.Ma nekdo takovou zkusenost?Díky Vam za informaci!Chtel bych denne tak 35km zvladnout.Da se to?Za rady bych byl vdecny,ale hlavne o p.ceste.(kde koupím Credencial atd.)
[387] Petr (2015-02-10 13:40:40 | 88.208.127.194)
Měl bych dotaz: jakým způsobem se dá sehnat český kredenciál, kde se dá koupit nebo objednat? A dá se někde sehnat svatojakubská mušle - symbol poutníka, který si dám třeba na batoh nebo na krk během cesty??? Díky :-)
[388] Míša (2015-02-25 22:37:06 | 84.246.166.179)
odpověď na komentář [336] autora: Lenka:
Ahoj Lenko, na jaře bychom rádi do Santiaga severní cestou, chceme vyrážet z Giónu. V diskusi mne zaujalo, že Ty jsi šla stejnou cestou, mohla bych se s tebou nějak spojit a poradit se? moc by mi to pomohlo...Děkuji moc a přeji prima dny
[389] Zdeněk Böser (2015-04-03 08:44:54 | 88.103.238.115)
odpověď na komentář [384] autora: Erben Johann:
Zdravím, taky chci vyrazit do Compostely ze St. jean Pied de Port přibližně od 08.05.2015 a sháním dopravu do výchozího místa. Nemohl byste mě vzít s sebou? (samozřejmě uhradím polovinu nákladů na dopravu). Část cesty mohu klidně řídit (jsem zkušený řidič). Zpátky se již nějak dopravím - já určitě nezvládnu 35km denně.... Děkuji za reakci. Zdeněk mobil: 605 251 521
[390] Eva (2015-05-27 21:54:39 | 109.81.210.117)
Holá, vrátila jsem se před pár dny ze Santiága, má pouť začala v Leónu. Možná budou někoho zajímat, současné ceny ubytoven, neboť jsou už trochu jinde než se tu píše. Galicie municipal stojí ploště 6Euro, dostanete k tomu prostěradlo na jedno použití, v létě bude za 7Euro, donativo-tj dobrovolný příspěvek za ubytování jsem zažila jen 3x. Menu pelgrino 10 Euro a více.Snídaně bývá za 3 Eura. Pokud si chcete vařit, je nutné vzít v Galicii jiný nežli municipal albergue , jsou v nich totiž sice kuchyně, ale bez nádobí, tzn. když chcete vařit musíte bydlet v dražším albergue tak 8-10 Eur. V Katalánsku bylo příznivěji -albergue za 5 Eur i s vybavenou kuchyňkou. Moc hezké je v Astorze, super zážitek z vaření v Ponferadě. Buon Camino! Goldenrose@email.cz
[391] JB (2015-06-05 23:46:33 | 79.142.150.53)
Ahoj. Chystáte se někde na stezku z Saint Jean? Mám v plánu vyrazit v období mezi 4. -10. červencem. Kdyby někdo měl cestu do výchozího bodu a měl místo, rád bych se přidal.
[392] JB (2015-06-06 17:14:04 | 79.142.150.53)
Prosím Vás, je tu někdo, kdo šel severní cestou a byl by ochotný dát pár rad? :)
[393] vlastimil peřina (2015-09-22 15:01:53 | 178.217.148.130)
Ahoj,vyrážím ze saint jean,cca 26.9.2015,držte palce jdu sám a je mi 66...Vlastik
[394] Jiří Vedral (2016-01-07 12:45:08 | 188.134.207.208)
odpověď na komentář [390] autora: Eva:
Dobrý den.Chtěl bych se zeptat na co nejvíce informací ohledně cesty do Santiaga.Hlavně jak se co nejlépe a nejlevněji dostat do Leonu?A kdy tam je přijatelné klima ne moc velká tepla?Jiří Vedral
[395] Jitka Vachková (2016-01-30 13:17:38 | 213.226.245.21)
odpověď na komentář [393] autora: vlastimil peřina:
Ahoj Vlastíku, chtěla bych se letos v září vydat na Svatojakubskou pouť. Je mi 61 let. Prosím, jestli můžeš, napiš mi, jak jsi to zvládal a odkud jsi šel. Dík jitka
[396] Alena (2016-01-31 07:33:36 | 85.71.190.85)
odpověď na komentář [395] autora: Jitka Vachková:
Ahoj, jsem adept na pouť o které mluvíte, 69 let, vypravila bych se s váma.???? Alena ze Šumavy
[398] MILAN (2016-02-21 13:15:04 | 85.92.54.247)
Dobrý den v květnu mám v plánu camino francouzskou cestou chci na kole cca 10-14 dní řeším jak tam a zpět dostat kolo poradíte někdo prosím moc děkuji
[399] eva (2016-03-05 23:32:45 | 93.99.54.254)
odpověď na komentář [61] autora: Ivan Černý:
Hola,jsem moc ráda,že jsem konečně natrefila na někoho kdo šel nebo alespon chtěl jít z bilbao.....prosím pěkně prosím o jakékoli věcné rady k této trase.Chystám se již v dubnu vyrazit a nevím zhola nic:))) děkuji všem poutníkům a dobrodruhům za rady......Evča
[400] Barbora (2016-03-08 07:28:15 | 91.221.2.50)
Ahoj všem poutníkům, prosím Vás šel někdo pouť se psem?? Potřebovala bych odpovědi na hodně mých otázek :-D. Jde mi tedy hlavně o camino norte s výchozím bodem Hendaye...Děkuji
[401] Věra (2016-03-19 07:51:05 | 37.48.48.152)
odpověď na komentář [160] autora: Zdenka Ebeling:
Dobrý den, letos v květnu se chystám na portugalskou pouť, pokud budete ochotna předat nějaké informace, prosím kontaktujte mne. Díky Věra
[403] Věra (2016-03-22 21:17:42 | 82.144.143.33)
odpověď na komentář [365] autora: Andrea:
Pokud jste někdo ochoten se podělit o poznatky z portugalské poutě, tak budu moc vděčná. Chystam se v květnu. Prosím o kontaktování. Díky Věra
[404] Magdalena (2016-04-26 22:51:20 | 185.71.41.14)
Dobrý den, v druhé půlce června letošního roku se chystám na francouzskou cestu, volno budu mít max.3 týdny. Uvítala bych spolupoutníka, nepřidá se někdo?
[406] Monika Šaková (2016-05-09 14:44:22 | 195.68.234.235)
odpověď na komentář [6] autora: LucieMasopustova:
Dobrý deň. prosím chcela by som sa opýtať ohľadom cesty z Porta. Plánujeme ísť toho roku z Porta do Santiaga. Prílet máme 22.8.2016 o 19:15 hodine do Porta. Z letiska by sme sa mali dostať do mesta a nájsť si ubytovanie, prosím bude problém s ubytovaním? a potom ráno by sme sa chceli už napojiť na cestu na putovanie.Neviem je to zložité, alebo sa to dá ľahko nájsť? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Monika
[407] Renata (2016-05-23 14:26:11 | 213.226.212.35)
odpověď na komentář [406] autora: Monika Šaková:
V srpnu bych si raději rezervovala ubytování předem, třeba na booking.com. Cesta značená žlutými šipkami začíná od katedrály, v ní si také můžete zakoupit kredenciál. Pozor, modré šipky vedou do Fátimy. Pokud byste si chtěli ušetřit nezáživné kilometry příměstskou průmyslovou oblastí, popojeďte metrem na stanici Povoa de Varzím, pokud půjdete přímořskou trasu, nebo Vilar de Pineiro, pokud půjdete vnitrozemskou trasu. Šla jsem loni pobřežní trasou, kdybyste měla nějaké dotazy, kontaktujte mě mailem (renatadvorakova@centrum.cz), ale jen do čtvrtka 26.5., pak vyrážíme opět na pouť :-)
[408] Jiří Mališ (2016-05-25 12:11:59 | 94.113.166.162)
odpověď na komentář [404] autora: Magdalena:
Ahoj Magdaléno, v červnu vyrážím do Santiaga z Francie, dělám disertační práci na téma: fenomén poutní zkušenosti. Chtěl bych se Vás zeptat jestli by bylo možné si krátce promluvit před Vaší cestou do Santiaga, velmi by jste mi tím pomohla. Předem mockrát děkuji přeji pěkný den Jiří Mališ
[409] EVA (2016-06-12 22:40:08 | 109.105.39.50)
odpověď na komentář [398] autora: MILAN :
Ahoj Milane, máme v plánu v srpnu totéž s kolama. Poradíš jak jsi vyřešil tu dopravu? Díky Eva
[410] Markéta (2016-06-13 11:23:21 | 79.127.216.95)
Dobrý den, prosím, plánuji Svatojakubskou pouť a nejsem si jistá, jak dlouhou dovolenou si mám vyřídit :D mám v plánu absolvovat 100km cestu, tak jestli byste mi poradili, jak dlouho by to přibližně trvalo :) Zatím děkuji :)
[411] Majka Holická (2016-11-16 14:00:22 | 84.42.242.52)
odpověď na komentář [16] autora: Marek:
Vřele doporučuji cestu ze Samosu. Do Santiaga je to 130 km - pět , nebo šest dní pěkného putování. My jsme to šli na přelomu srpna a září. Měli jsme pěkné počasí a ráno jsme vycházeli za tmy, abychom podstatnou část denní pouti ušli, než začne odpolední vedro. Byla to nádhera!
[412] Michaela (2017-01-10 12:58:45 | 185.24.236.43)
Ahoj poutníci, letos se chystám na cestu z Lurd -> šel někdo z vás pěšky z Lurd do Saint Jean Pied de Port? Nechce se mi ten kousek jet vlakem, ale nikde jsem nenašla průvodce, kudy se jde (přes jaká města, po silnici atd..) a jak je to značeno. Moc děkuju :-)
[413] Jan Vrlík (2017-02-24 15:14:00 | 84.42.143.114)
Je mi 57, kdysi turista. viděl jsem film a něco ve mě bouchlo. Neumím řeč, ale půjdu. Času mám dost, udělám si jej. Doposud jsem si neudělal a nic z toho nemám. Věřím, že ta pouť lidi naplní. Prosím o jakýkoliv odkaz na průvodce, mapy či radu jak se dostat na Španělskou hranici. Nebojím se, že se ztratím, ale každá rada je dobrá. Půjdu na podzim, nejpozději příští rok na jaře. Děkuji všem co mi odpoví. Všem poutníků sílu a těm co již absolvovali minimálně těch 774km závidím. Honza
[414] anna (2017-03-09 23:00:34 | 89.203.221.67)
Dobrý den, chtěla bych se vydala po francouzdké cestě a protože jsem chudá studenka, rozhodla jsem se spát venku jen v hamace. Chtěla bych se tedy zeptat jestli je po cestě dost stromů, na které by se dala zavěsit. Je to asi hloupí dotaz, ale nikdy jsem nebyla ve Španělsku a mov si neumím představit, jak cesta vypadá.
[415] Milana (2017-09-27 09:02:41 | 84.242.85.59)
odpověď na komentář [1] autora: Diana:
Dobrý den,co to bylo přesně za sandálky,prosím?

Diashow Aljaska 2017