Pevnost Kronštadt – ochránce Petrohradu

Když si chcete odpočinout od rušných šedivých ulic Petrohradu, vyrazte za město. Milovníkům námořní historie se nabízí nedaleké městečko Kronštadt.

maják v Kronštadtu Kronštadt - Matka Boží Kronštadt - Morskij sobor Kronštadt - bitevné lodě v přístavu

V této galerii je 4 obrázků. Zobraz celou galerii

Kronštadt se stál známým v roce 1921, kdy zde došlo ke vzpouře námořníků. Historie města však sahá již do roku počátku 18. století, kdy bylo založeno Petrem I., díky němuž došlo k upevnění námořnictva v Rusku a ochraně tehdejšího hlavního města Petrohradu. Vzhledem k tomu, že město sloužilo jako základna Baltského loďstva, bylo do roku 1996 uzavřeno pro turisty.

Jak se dostat do Kronštadtu?

Kronštadt je vzdálen 48 km od Petrohradu, tedy cca 40 minut jízdy autobusem (stojí 18 rublů). Z Petrohradu se dá dostat do Krondštatu z několika stanic metra: 1. Staraja Děrevnja – autobus číslo 101, Prospěkt Prosvěščenija a Černá rečka – maršrutky číslo 405 a 407. Velkou část cesty jedete v podstatě v příměstských částech Petrohradu. Postupně se krajina začne měnit z panelových domů a stavenišť na lesy, a podél cest můžete vidět chalupy, kam obyvatelé Petrohradu jezdí na víkendy.

Vzhledem k tomu, že Kronštadt leží na ostrově Kotlin, existují dva způsoby, jak se do tohoto městečka dostat. Jedním z rychlejších způsobů je 25 kilometrová dálnice, která vede přes nově postavenou hráz ve Finském zálivu. Do roku 1983 bylo spojení pouze po vodě. V současné době je hojně využívaná právě nová spojnice ostrova s pevninou. Přestože v roce 2011 byla přehradní hráz dokončena, neustále zde probíhají stavební práce, které občas zpomalují provoz.

Všudypřítomná voda vás zatáhne do atmosféry života na ostrově. Jakmile vystoupíte na konečné v centru Kronštadtu, ucítíte rozdílný vzduch (kronštadtský je mnohem čistší) a hlavně větší chlad (především v zimních měsících).

Co stojí v Krondštatu za zhlédnutí

Naproti konečné zastávky se nachází obchodní dům postavený po vzoru Gostiného dvora v Petrohradě. K dominantám města patří Mořský chrám (Morskij sobor), jehož výška dosahuje 70 m. Byl vystavěn jako památník ruskému námořnictvu a obětem občanské války. Ve 30. letech sloužil k bohoslužbám, po válce se zde pořádaly koncerty a hrálo se divadlo. V 70. letech zde bylo zřízeno Námořnické muzeum. V současné době se vedou spory církve s městem o vlastnictví chrámu.

Chrám je bohužel v chatrném stavu. Nicméně muzeum plní svůj účel. Poskytuje vyčerpávající informace o historii námořnictva v Kronštadtu. Velice zajímavé jsou ukázky součástí námořních bitevních lodí. Lidi, kteří se příliš nezabývají historií a to především historií námořnictva, muzeum moc nenadchne. Ale je zde také přístupná chrámová kaple s ikonostasem, která je moc pěkná.

Od Mořského chrámu se dá dojít k Finskému zálivu. Podél nábřeží jsou rozestavěná děla z války, na kterých se určitě každý kolemjdoucí turista vyfotí. Mnohem více turisty nadchnou bitevní lodě, podél kterých stojí námořníci na stráži. Tyto lodě jsou pořád v plné pohotovosti. V době cvičení jsou na Finském zálivu a v době volna námořníci provádějí technické úpravy. Pozorovat bitevní lodě a námořníky okolo byl pro mě velký zážitek, protože jsem zatím nikde nic takového neviděla. Stejně jako všude na světě, platí i zde zákaz fotografování příslušníků obrany státu, ale těm šikovným se určitě podaří zachytit střídání stráží.

Nedaleko přístavu se nachází námořnické učiliště, které není přístupné. Nicméně námořníky můžete spatřit téměř všude, protože se po městečku potuluje spousta kadetů ze školy námořního inženýrství, kteří se nejednou rádi otočí za pěknou slečnou ;-) V centru, které je od roku 1990 součástí Seznamu UNESCO, můžete navštívit krásný pravoslavný chrám Matky Boží, ve kterém uvidíte ženy, neustále pečující o hořící svíčky, čistotu a klid v chrámu. Velmi zajímavý je také komplex guberniálních domů z počátku 18. století.

Pokud se rozhodnete navštívit Kronštadt v zimě, určitě se bude hodit něco na zahřátí. Je pravda, že v městečku není takový výběr, jaký nabízí Petrohrad, ale je možné navštívit malé kavárničky, kde se můžete zahřát čajem či stakanem vodky a ochutnat bliny (omelety) s různými náplněmi či pelmeně (taštičky plněné masovou náplní). Na prohlídku města vám bohatě vystačí tři hodiny času.

Přestože v městečku nespatříte téměř nic převratného, na rozdíl od Petrohradu zde nevládne takový shon, není zde velké množství turistů, ale hlavně si můžete vychutnat klid, pohodu a krásný výhled na Finský záliv. Na zpáteční cestě můžete pozorovat malé ostrůvky ve Finském zálivu, které dříve sloužily jako vojenské pevnosti.

komentáře...

Máte k tématu co říci? Je něco jinak? Chcete něco doplnit? Dejte nám prosím vědět!

Před odesláním vašeho komentáře si prosím přečtěte pravidla pro psaní příspěvků. Dále prosím, nepoužívejte HTML formátování, nebude zohledněno!

přidat komentář

Vaše komentáře:

[1] Elena (2016-07-03 11:28:04 | 109.205.252.76)
Ve historickém městě Kronštadtu na ploše 2x2 km je přez 300 zajímavých pamětihodností, mnohé nemají obdobu na celém světě. První kovová ponorka, první rozhlasové vysílání (Popov), první narkóza, první protimorová vakcína, první torpédy... Unikatní komplex protipovodňových zařízení (most + podmořský tunel) o celkové délce 25,5 km; jen jedna půlka botaportu (plavoucí brány) má rozměry 130x27 metrů; celkem je brán 128 a všechno to bezvadně funguje na digitální řízení za jakéhokoliv počasí. Mořský chrám není věnován obětím Občánské války: byl osvěcen za přítomnosti cára v r. 1913, 5 let před Občánskou válkou. Je nádherně vyzdoben mramorem, jaspisem, zlatem, majólikou, mozaikou, obrazy a plastikou a konají se tam bohoslužby. V Kronštadtě se nachází "nultý bod" úrovni Baltského moře, odsud se měří všechny hloubky a výšky na území Ruska, včetně navigace kosmických družic. Gagarin mu říkal "střed vesmíru". Z Kronštadtu startovaly plavby kolem světa, včetně plavby vynálezců Antarktidy Bellinsgauzena a Lisianského... Stručně: je tam moc toho k vídění, jen krátká prohlídka toho nejzajímavějšího zabere celý den. Jste vítáni! = Elena, obyvatelka Petrohradu.
[2] Vladimíra (2016-07-17 16:49:59 | 88.101.52.40)
odpověď na komentář [1] autora: Elena:
Město je opravdu krásné, stojí za to vidět. I cesta po moderním silničním okruhu je uchvacující. vl

Diashow Aljaska 2017